První zmínka o kostele je z r.1357. R.1583 původní gotický kostel přestavěn renesančně. R.1789 vystavena nová věž a ta nahrazena v l.1859–62 opět novou věží. Poslední rekonstrukce kostela proběhla v letech 1996 - 1997.
Hlavní obrázek místa
Krajková
Kostel sv.Petra a Pavla
© Vladimír Marek, 03/2000
Obec Krajková, německy Gossengrün, se poprvé připomíná roku 1350. Leží 12 km severozápadně od Sokolova. Dostupná je autobusovou dopravou ze Sokolova linkami č. 480570, 480580 a nebo z železniční stanice Hřebeny, vzdálené 2,5 km, která leží na trati č. 145 Sokolov – Kraslice. Kostel sv. Petra a Pavla stojí západně od centra obce na Náměstí Karla IV a je nepřehlédnutelnou dominantou obce. V nedaleké obci Hřebeny najdeme zříceninu hradu Hartenberk.
Pavel Vítek, 13.5. 2007
historie

O kostele sv. Petra a Pavla v Krajkové je první zmínka z roku 1357. V roce 1583, kdy majitelem panství byli Šlikové byl původní gotický kostel přestavěn renesančně. Roku 1789 byla stržena poškozená věž a postavena věž nová. I ta však byla nahrazena v letech 1859 – 1862 při přestavbě opět novou věží. V roce 1848 byla ke kostelu přistavěna nová fara. Patron kostela rrabě Johan Friedrich von Pissnitz nechal prohloubit oltář a tam zřídil rodinnou hrobku. Poslední rekonstrukce kostela proběhla v letech 1996 - 1997.

Pavel Vítek, 13.5. 2007

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Krajková

Místa v okolí

 Šibeniční vrch
 Hartenberg
 Boučí
 Lítov
 Rusov
 Týn
 kostel sv. Jiljí
 Kaceřov
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 radnice
 evangelický kostel
 Sokolov
 Jindřichovice
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Hard
 kostel sv. Ondřeje
 statek Bernard
 židovský hřbitov
 Lipnice
 Kynšperk nad Ohří
 Kager, Starý zámek
 Arnoltov
 Favorit
 Těšovice
 Luby
 Luby
 Mostov
 židovský hřbitov
 vysoká pec
 Kamenný Dvůr
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Skalná
 Kraslice
 kostel sv. Vavřince
 Skalná
 Starý Rybník
 Neuhaus
 Starý Rybník
 Plikenštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Olgy
 pramen Natálie
 Krudum
 fara
 Císařské lázně
 metorologický sloup
 Salingburg
 Chlumeček
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Václavský hrad
 Cheb
 Tisovský vrch
Základní informace místa
ID místa: 5236
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama