První zmínka o kostele je z r.1357. R.1583 původní gotický kostel přestavěn renesančně. R.1789 vystavena nová věž a ta nahrazena v l.1859–62 opět novou věží. Poslední rekonstrukce kostela proběhla v letech 1996 - 1997.
Hlavní obrázek místa
Krajková
Kostel sv.Petra a Pavla
© Vladimír Marek, 03/2000
Obec Krajková, německy Gossengrün, se poprvé připomíná roku 1350. Leží 12 km severozápadně od Sokolova. Dostupná je autobusovou dopravou ze Sokolova linkami č. 480570, 480580 a nebo z železniční stanice Hřebeny, vzdálené 2,5 km, která leží na trati č. 145 Sokolov – Kraslice. Kostel sv. Petra a Pavla stojí západně od centra obce na Náměstí Karla IV a je nepřehlédnutelnou dominantou obce. V nedaleké obci Hřebeny najdeme zříceninu hradu Hartenberk.
Pavel Vítek, 13.5. 2007
historie

O kostele sv. Petra a Pavla v Krajkové je první zmínka z roku 1357. V roce 1583, kdy majitelem panství byli Šlikové byl původní gotický kostel přestavěn renesančně. Roku 1789 byla stržena poškozená věž a postavena věž nová. I ta však byla nahrazena v letech 1859 – 1862 při přestavbě opět novou věží. V roce 1848 byla ke kostelu přistavěna nová fara. Patron kostela rrabě Johan Friedrich von Pissnitz nechal prohloubit oltář a tam zřídil rodinnou hrobku. Poslední rekonstrukce kostela proběhla v letech 1996 - 1997.

Pavel Vítek, 13.5. 2007

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Krajková

Místa v okolí

 Šibeniční vrch
 Hartenberg
 Boučí
 Lítov
 Rusov
 Týn
 kostel sv. Jiljí
 Kaceřov
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 radnice
 evangelický kostel
 Sokolov
 Jindřichovice
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Hard
 kostel sv. Ondřeje
 statek Bernard
 Hartoušovské mofety
 židovský hřbitov
 Lipnice
 Kynšperk nad Ohří
 Kager, Starý zámek
 kostel sv. Kunhuty
 Arnoltov
 Favorit
 Těšovice
 židovský hřbitov
 Luby
 Mostov
 Luby
 židovský hřbitov
 vysoká pec
 Soos
 Kamenný Dvůr
 kostel sv. Jiljí
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Vysoký kámen
 Skalná
 Kraslice
 kostel sv. Vavřince
 Skalná
 hrobka Hendrich
 Neuhaus
 Starý Rybník
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Plikenštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Krudum
 kostel sv. Olgy
 pramen Natálie
 fara
 Císařské lázně
 metorologický sloup
 Salingburg
 Chlumeček
 železniční viadukt
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Špalíček
 Václavský hrad
 Schirdingerovský dům
 Cheb
 Tisovský vrch
 Skalka
Základní informace místa
ID místa: 5236
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama