Vodní nádrž Husinec vybudována v letech 1934-1939 původně proti povodním, později změněna na zásobárnu pitné vody pro Prachaticko. V letech 1950-1954 doplněna o vodní elektrárnu. Břehy leží v ochranném pásmu, po přístupné hrázi vede silnice. Plocha nádrže představuje 68 ha.
Hlavní obrázek místa
VN Husinec
© Radek David 03/2022
Vodní nádrž Husinec na řece Blanici leží jižně od města téhož jména v okrese Prachatice. Původně byla vybudována jako protipovodňová ochrana, později však změněna na zásobárnu pitné vody. Její břehy proto leží v ochranném pásmu 1. stupně. Přístupná je jen její hráz, po níž vede silnice z Husince do Prachatic. Severní břeh nádrže zpovzdálí sleduje žlutá turistická značka z Husince do Záblatí.
Jiří Špaček, 20.5. 2014
popis

Přehradní nádrž Husinec byla vybudována v letech 1934-1939 za dohledu Ing. Emila Štěrby z Berouna. Kámen, který byl použit pro výstavbu přehradní hráze, byl těžen v lomu Kobylí hora nedaleko od Prachatic. Stavební práce na vodním díle byly dokončeny až během 2. světové války, v roce 1940. Pro dopravu kamene přes hornaté údolí řeky Blanice a nedalekého Živého potoka byla vybudována 2,5 km dlouhá lanovka. V letech 1950-1954 byla vybudována nová silnice z Prachatic k přehradě, byly instalovány turbíny s výkonem 500 kW a ještě o nějakou dobu později zřízena i úpravna vody. Přehradní hráz o délce 197 m a výšce 34 m vytvořila jezero o rozloze 68 ha a délce 3,5 km. V koruně hráze se nachází pět polí bezpečnostního přelivu a vede po ní 5 m široká vozovka silnice z Husince do Prachatic.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.5. 2014

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Husinec

Místa v okolí

 Hrádek u Husince
 dům č. p. 42
 Skalka
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 Budkov
 Chocholatá Lhota
 Vitějovice
 Vlachovo Březí
 Drslavice
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Libín
 kostel sv. Dominika
 Lipovice
 Dub
 kostel sv. Jiljí
 Tourov
 Želibořice
 Hus
 Zálezly
 Královácký kámen
 Helfenburk
 panský dům
 Bavorov
 hradiště Věnec
 panský dům
 kaple
 Kratochvíle
 Čepřovice
 Lčovice
 Smrčná
 boží muka
 židovský hřbitov
 Boubínská rozhledna
 kostel Jména Ježíš
 Boubínský prales
 Skalice
 synagoga
 Čkyně
 výklenková kaple
 kašna
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 nová radnice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kaple
 kamenný kříž
 židovský hřbitov
 Hradiště u Malovic
 Lomec
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 Libějovice
 mariánský sloup
 domy alpského typu
 radnice
 kostel Všech svatých
 Volyně
 Libějovice
 městské opevnění
 Jánský most
 synagoga
 Kuglvajt
 Vodňany
 rechle
 kaple sv. Ondřeje
 hradiště Kuklov
 chlebová pec
 Lenora
 Volarské šance
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
Základní informace místa
ID místa: 11734
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama