Víceúčelová věž s rozhlednou (16 m, 627 m n. m.) stojí na místě význ. trigonometrického bodu. Pův. dřevěnou věž z r. 1931 nahradila r. 1941 zděná zeměměřická věž. Po 2. sv. válce sloužila jako rozhledna, poté byla dlouho nepřístupná. Po rekonstrukci v roce 2011 byla otevřena veřejnosti 1. 5. 2012.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna po rekonstrukci
© Jan Bartuška 2012
Rozhledna na Vysokém Kamýku v Píseckých horách. Nachází se v nádherném bukovém lese. Dostat se k ní dá po turistických značkách, například z Protivína.
23.4. 2003
historie

Víceúčelová věž s rozhlednou (627 m n. m.) stojí na druhém nejvyšším kopci Píseckých hor. Na vrcholu kopce Vysoký Kamýk, uprostřed kamenného náspu, byl nejprve umístěn r. 1864 významný trigonometrický bod I. řádu. Roku 1931 zde byla postavena dřevěná měřická věž o pěti patrech, která později zanikla. R. 1941 zde byla postavena nová zděná sedmiboká zeměměřická věž, vysoká 16 m, jedna z řady zeměměřických věží. Za 2. světové války byla využívána ke spojení armád wehrmachtu a po válce sloužila jako rozhledna. Později byla dlouho veřejnosti nepřístupná. R. 2011 prošla měřická věž rozsáhlou rekonstrukcí, jejíž investorem byla spol. T-Mobile Czech Republic a.s., správcem věže je Zeměměřický úřad. Věž byla upravena, aby sloužila také jako vysílač a rozhledna pro veřejnost. Byla obestavěna ocelovou příhradovou konstrukcí s vyhlídkovou plošinou ve výšce 32,85 m nad zemí. Celková výška konstrukce, která nese přenosová zařízení mobilního operátora, je 46 m. Věž jako…  číst dále

http://vsemyslice.eu, 30.8. 2012

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Všemyslice

Místa v okolí

 hřbitov
 Újezdec
 Údraž
 židovský hřbitov
 Neznašov
 Tálínský rybník
 hrobka Berchtoldů
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Chvalešovice
 Protivín
 Chvalešovice
 kaple
 Klokočín
 kostel sv. Prokopa
 Semenec
 kostel sv. Štěpána
 Vysoký hrádek
 Velký Mehelník
 Lannův kříž
 železný most
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kašna
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Víta
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 Chřešťovice
 Dříteň
 Dražíč
 kostel sv. Dismase
 Býšov
 boží muka
 boží muka
 Jarník
 Libív
 kostel Panny Marie
 Hněvkovice
 kostel sv. Jiljí
 Božovice
 návesní kaple
 Radomilice
 zemský hřebčinec
 roubená stodola
 Kdanský dvůr
 kříž
 výklenková kaple
 sousoší Kalvarie
 Vodňany
 Jánský most
 synagoga
 Branovice
 Branovice
 kaple Svaté Rodiny
 městské opevnění
 Litoradlice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Putim
 Radětice u Bechyně
 kamenný most
 synagoga
 železný most
 dům U Koulí
 městské opevnění
 kaple sv. Rozálie
 Písek
 radnice
 sladovna
 Podolsko
 Borovany
 Kamenný most
 Bechyně
 návesní kaple
 Katovna
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 dům čp. 37
 městské opevnění
 synagoga
 Bernartice
 Dolní Kněžeklady
 Bernartice
 Skočice
 Šternberská vodárna
 kostel sv. Václava
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Libějovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 vojenský hřbitov
 Lomec
 Rataje
 Karlův hrádek
 Dobronice
 Čížová
Kontaktní informace
vrch Vysoký Kamýk
375 01 Všemyslice
Tel: (+420) 739 189 341, 385 734 403, 777 861 050
http://vsemyslice.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=108&Itemid=79
Základní informace místa
ID místa: 1464
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama