Románsko-gotický kostel z 1. poloviny 13. století je významný prvním doloženým užitím polygonálního závěru v jihočeském prostoru. Střídmá barokní úprava podle plánů Pavla Ignáce Bayera proběhla v letech 1717–1719. Kostel je obklopen funkčním hřbitovem s kamennou ohradní zdí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 04/2011
Kostel na návsi v Heřmani je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o sobotách od 14.00 (zimní čas), resp. 18.00 (letní čas).
Ivan Grisa, 22.4. 2011
popis

Změna bohoslužeb v chrámu Páně sv. Jiljí

Nově jsou bohoslužby každou neděli od 16:00 hod

Petr Pavel Hanus - zvoník,ponocný ve Skalách a kostelník na sv. Jiljí v Heřmani, 9.10. 2021

historie

Heřmaňský kostel sv. Jiljí je zřejmě poprvé písemně doložen zmínkou z roku 1254. Architektonické články v presbytáři odrážejí podíl některé z cisterciáckých stavebních hutí. Dodatečně byla severně od presbytáře přistavěna kolem poloviny 14. století gotická kaple svaté Alžběty. Úpravy kostela byly provedeny kolem roku 1593, kdy byl pořízen i nový zvon. Kostel byl střídmě barokně upraven v letech 1717–1719, plány dodal Pavel Ignác Bayer, který pracoval pro Schwarzenbergy, tehdejší majitele panství Protivín. Zásadní změnou bylo ubourání závěru kaple svaté Alžběty a její přestavba na sakristii. Kostel byl pak opravován po požáru roku 1813, naposledy roku 1996. Vnitřní zařízení stavby je většinou barokní. Kolem kostela se nachází funkční hřbitov, obklopený kamennou zdí, v níž je zazděna horní část gotického sanktuaria se zřejmě landštejnskou růží. Hřbitov je stejně jako kostel mimo dobu bohoslužeb uzamčen a nepřístupný.

Ivan Grisa, dle Jiři Varhaník, Jindřich Knoll: Kostel sv. Jiljí v Heřmani, Průzkumy památek 1997/I, Památkový ústav Středních Čech v Praze 1997), 2.5. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© J. Varhaník, 1997 (in Jiři Varhaník, Jindřich Knoll: Kostel sv. Jiljí v Heřimani, Průzkumy památek 1997/I, Památkový ústav Středních Čech v Praze, Praha 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Heřmaň

Místa v okolí

 Božovice
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Klokočín
 Putim
 kaple sv. Anny
 Kdanský dvůr
 Myšenec
 kaple-Kalvárie
 Skočice
 kostel sv. Havla
 Drahonice
 Mladějovice
 kostel sv. Kateřiny
 Mladějovice
 Kestřany
 boží muka
 Tálínský rybník
 Protivín
 zemský hřebčinec
 Cehnice
 židovský hřbitov
 dům U Koulí
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 radnice
 sladovna
 synagoga
 Písek
 Kamenný most
 židovský hřbitov
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 Jarník
 Velký Mehelník
 Jánský most
 městské opevnění
 Vodňany
 synagoga
 židovský hřbitov
 Velký Kamýk
 Štěkeň
 vojenský hřbitov
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Martina
 panský dům
 hřbitov
 Kbelnice
 Bavorov
 Drhovle
 Brloh
 Údraž
 Libějovice
 Libějovice
 Čížová
 Chvalešovice
 kaple Dobrá voda
 Helfenburk
 Tourov
 Čepřovice
 Petrovice
 Chvalešovice
 Chřešťovice
 boží muka
 výklenková kaple
 roubená stodola
 Radomilice
 kostel sv. Štěpána
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Osek
 kaple
 Řepice
 výklenková kaple
 Lomec
 židovský hřbitov
 Šamonice
 kaple
 Dub
 Podolsko
 křížová cesta
 Kožlí
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Lipovice
 Želibořice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Heřmaň u Písku
Masarykovo náměstí 36
398 11 Protivín
Tel: 382 251 135; 731 402 891
http://www.dekanstvi-protivin.estranky.cz/
janmicanek@gmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 9966
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama