Románsko-gotický kostel z 1. poloviny 13. století je významný prvním doloženým užitím polygonálního závěru v jihočeském prostoru. Střídmá barokní úprava podle plánů Pavla Ignáce Bayera proběhla v letech 1717–1719. Kostel je obklopen funkčním hřbitovem s kamennou ohradní zdí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 04/2011
Kostel na návsi v Heřmani je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o sobotách od 14.00 (zimní čas), resp. 18.00 (letní čas).
Ivan Grisa, 22.4. 2011
historie

Heřmaňský kostel sv. Jiljí je zřejmě poprvé písemně doložen zmínkou z roku 1254. Architektonické články v presbytáři odrážejí podíl některé z cisterciáckých stavebních hutí. Dodatečně byla severně od presbytáře přistavěna kolem poloviny 14. století gotická kaple svaté Alžběty. Úpravy kostela byly provedeny kolem roku 1593, kdy byl pořízen i nový zvon. Kostel byl střídmě barokně upraven v letech 1717–1719, plány dodal Pavel Ignác Bayer, který pracoval pro Schwarzenbergy, tehdejší majitele panství Protivín. Zásadní změnou bylo ubourání závěru kaple svaté Alžběty a její přestavba na sakristii. Kostel byl pak opravován po požáru roku 1813, naposledy roku 1996. Vnitřní zařízení stavby je většinou barokní. Kolem kostela se nachází funkční hřbitov, obklopený kamennou zdí, v níž je zazděna horní část gotického sanktuaria se zřejmě landštejnskou růží. Hřbitov je stejně jako kostel mimo dobu bohoslužeb uzamčen a nepřístupný.

Ivan Grisa, dle Jiři Varhaník, Jindřich Knoll: Kostel sv. Jiljí v Heřmani, Průzkumy památek 1997/I, Památkový ústav Středních Čech v Praze 1997), 2.5. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© J. Varhaník, 1997 (in Jiři Varhaník, Jindřich Knoll: Kostel sv. Jiljí v Heřimani, Průzkumy památek 1997/I, Památkový ústav Středních Čech v Praze, Praha 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Heřmaň

Místa v okolí

 Božovice
 železný most
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Klokočín
 Putim
 kaple sv. Anny
 Kdanský dvůr
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Skočice
 Drahonice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Kestřany
 Tálínský rybník
 Protivín
 zemský hřebčinec
 Cehnice
 židovský hřbitov
 dům U Koulí
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 radnice
 sladovna
 synagoga
 Písek
 Kamenný most
 židovský hřbitov
 Jarník
 Velký Mehelník
 Jánský most
 městské opevnění
 Vodňany
 synagoga
 židovský hřbitov
 Velký Kamýk
 Štěkeň
 vojenský hřbitov
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Martina
 panský dům
 hřbitov
 Kbelnice
 Bavorov
 Drhovle
 Brloh
 Údraž
 Libějovice
 Libějovice
 Chvalešovice
 Čížová
 kaple Dobrá voda
 Helfenburk
 Tourov
 Čepřovice
 Petrovice
 Chvalešovice
 Chřešťovice
 kostel sv. Jiljí
 Osek
 Řepice
 Lomec
 židovský hřbitov
 Šamonice
 Dub
 Podolsko
 křížová cesta
 Kožlí
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Lipovice
 Želibořice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Heřmaň u Písku
Masarykovo náměstí 36
398 11 Protivín
Tel: 382 251 135; 731 402 891
http://www.dekanstvi-protivin.estranky.cz/
janmicanek@gmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 9966
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama