Pozůstatky gotické tvrze založené pravděpodobně ve 14. století, kdy se po vsi píše Lipolt z Tourového. Tvrz pozbyla svou sídlení funkci nejspíše po prodeji části vsi Janem Želízkem z Tourova pánům z Rožmberka kolem poloviny 16. století. Dnes se ruiny tvrze nacházejí na soukromém pozemku.
Hlavní obrázek místa
relikty tvrze
pohled od východu
© Ondřej Štěpánek 07/2013
Zbytky tvrze se nacházejí v malé osadě Tourov – dříve Taurow, Tourová, Turové atd. (dnes místní část města Bavorova), a to přibližně v centru bývalého dvorce, který byl její součástí a který je dnes rozparcelován na několik samostatných čísel popisných. Podle některých zdrojů stála tvrz (další, příp. předchůdce ?) v místech statků č.p. 1, 2 a 3. Osada Tourov leží nedaleko hradu Helfenburk, se kterým často sdílela stejný osud.
2.7. 2011
historie

První zpráva o vsi Tourov pochází z r. 1359, kdy se uvádí Lipolt z Tourového, který byl předkem rodu Kraselovských z Kraselova. Dle A. Sedláčka se uvádí r. 1387 jistý Hynek z Tourového, který ves "Tourový" vložil k věrným rukám Jindřichovi z Rožmberka, aby se na ni nemohlo sáhnou právem královské odúmrti. R. 1414–1415 se po Tourově píše Hrzek, známý regionální odpůrce husitství, který byl předkem rodu Budkovských z Budkova. R. 1452–1454 se připomínají Petr a Jan z Tourového. R. 1468 se Jan poprvé uvádí s příjmím Želízko. Ves Tourov však byla již před tím rozdělena mezi několik dalších drobných vlastníků. Několik lidí ve vsi patřilo např. Václavovi Vláškovi z Miloňovic, který byl ve službách Rožmberků jako purkrabí na hradě Helfenburk. Tu část vsi pak snad držel r. 1516 Hynek z Dráchova seděním v Tourovém. Jeho potomci Jindřich a Beneš prodali popluží a dvůr kmetcí Šimonovi z Javornice. Ladislav…  číst dále

Sedláček, A.: Hrady a zámky české VII, str. 125, Vlasák, F.: Staročeská šlechta a její potomstvo po třicetileté válce in Památky archeologické a místopisné, 1857, str. 111, 116, 2.7. 2011

Půdorys místa

Tourov v mapě Pozemkového katastru
© Český úřad zeměměřický a katastrální
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Bavorov

Místa v okolí

 Dub
 Helfenburk
 panský dům
 Bavorov
 kostel sv. Jiljí
 Lipovice
 kostel sv. Dominika
 Čepřovice
 Chocholatá Lhota
 Budkov
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 Vlachovo Březí
 kaple sv. Ducha
 Želibořice
 židovský hřbitov
 Vitějovice
 dům č. p. 42
 Skočice
 kaple Dobrá voda
 Drahonice
 Hrádek u Husince
 kostel sv. Martina
 Cehnice
 Zálezly
 městské opevnění
 Kdanský dvůr
 Jánský most
 Libějovice
 synagoga
 Vodňany
 Libějovice
 Lomec
 Mladějovice
 Mladějovice
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Kratochvíle
 Hoštice u Volyně
 městské opevnění
 Královácký kámen
 Prachatice – MPR
 stará radnice
 Božovice
 boží muka
 Lčovice
 Rábín
 Drslavice
 Netolice – MPZ
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 kašna
 nová radnice
 Kudrnův dům
 židovský hřbitov
 archeopark Netolice
 Nihošovice
 Čkyně
 synagoga
 Protivín
 Poděhusy
 Doubravice u Volyně
 Klokočín
 panský dům
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Husův sbor
 Kbíl
 Strakonice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Tálínský rybník
Kontaktní informace
Telefon - majitelé pozemku
Tel: 607 814 830
Základní informace místa
ID místa: 10268
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama