Prosper Berchtold z Uherčic okolo r.1800 přestavěl tvrz na empírový zámek. Uprostřed východního průčelí je plochý rizalit se sloupkovým portikem a nad ním trojúhelníkový štít. U zámku malý park. Ve druhé pol. 20.stol. v něm byly vojenské sklady.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek z náměstí
© Pavel Vítek 01/2006
Neznašov se nachází 3 km. Západně od Týna nad Vltavou při silnici z Týna přes Albrechtice do Písku. Leží na levém břehu řeky Vltavy, nedaleko od jejího soutoku s Lužnicí. Zámek je patrová, jednokřídlá budova. Uprostřed východního průčelí je plochý rizalit se sloupkovým portikem a nad ním je trojúhelníkový štít. Zámek je ze tří stran obehnán neprostupným zděným a vysokým plechovým plotem. Zámecký park je zarostlý náletovými křovinami a také téměř již neprostupný. Vlastní zámek je opuštěný a pomalu začíná chátrat. Veřejnosti je nepřístupný.
P.V., 22.1. 2006
historie

Nejstarší zmínka o vsi Neznašov pochází z r. 1407. Samostatný dvůr z tvrzí zde patrně vznikl po r. 1540 za Kořenských z Terešova. Zdeněk Terenský z Terešova se za stavovského povstání přidal na stranu odbojných stavů a jeho majetek byl jako konfiskát prodán Sezimovi z Vrtby. Po smrti posledního člena vrtbovského rodu, Karolíny, provdané Chermontové, zdědila Neznašov její dcera Filipína, provdaná za r. 1764 za Karla Bedřich Schütze. Tvrz však byla pro jeho velké dluhy v dražbě prodána a získal ji hrabě Prosper Berchtold z Uherčic. Neznašovská tvrz se ještě uváděla v r. 1757, ale hned za prvního Berchtolda byla okolo r. 1800 přestavěna v empírovém slohu s kaplí sv. Jana Nepomuckého. A u zámku byl založen malý park. Ve druhé pol. 20.století byl majitelem zámku československý stát a byly v něm vojenské sklady. V současnosti je zámek opuštěný a pomalu začíná chátrat. Zámek je ze tří stran obehnán…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 23.1. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys z roku 1919
© F. Roith, úprava R. Vejvoda (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

6.11.2011 16:31 Markéta V.
Dnes jsme byly u zámku na výletě, situace je pořád stejná, nebo čím dál tím horší. Zámek chátrá,do zámecké zahrady se dá dostat dírou v plotě, je to nezabezpečené. Obec ale nemůže pro záchranu zámku nic udělat, musela by se postarat majitelka, případně souhlasit s odkoupením (i alespoň části parku a špýcharu), viz článek http://www.denik.cz/regiony/chatrajici-zamek-strasi-neznasovske20111031.html

S ohledem na tento článek jsme opravdu znepokojené, myslíme si, že majitelka chce jen vytěžit stromy (v parku jsou nádherné stoleté duby) a zámek je nadále v dezolátním stavu. Smutné...
19.10.2007 23:10
Co majitel proc nechava chatrat krasnou pamatku. V parku lavicky opraveny zamek a uz se mohou stehovat duchodci nebo treba deti bez rodicu.Take by vznikly nove pracovni mista pro spoustu lidi z okoli. Temelin, majitel,obec _ kdo pomuze .
19.1.2007 11:08 neznámí
ja si myslim to sami je to strašná škoda strašně me mrzi ze to takhle dopadlo mohl to byt krasny zámek!!!!Chtěla bych vidět jak to tam asi vypadalo dřív!!Kdyby jste někdo něco o tom zamku věděl nemohl by jste napsat ses ja bych se ozvala dekuji moc!!!!
15.5.2007 08:26 LD
Moje máma si na zámek chodila hrát, bydlela u tety přímo naproti zámku.
7.5.2007 13:42 Vladěna
Z Kořenska pochází můj děda a z jeho vyprávění o životě panských, si vykresluji život v Neznašovském zámku. Bohužel , zámek je rok od roku zchátralejší. A když se do vesničky vracím, napadá mě, zda brzy z něj nezbude popel a vzpomínky. Jako z lidiček, kteří zažili ještě slávu a skvost Neznašovského zámku.
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Neznašov

Místa v okolí

 hrobka Berchtoldů
 židovský hřbitov
 U Svaté Anny
 Semenec
 Újezdec
 Lannův kříž
 železný most
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Vysoký hrádek
 hřbitov
 Vysoký Kamýk
 Hněvkovice
 sousoší Kalvarie
 Branovice
 Branovice
 Údraž
 Býšov
 Dražíč
 návesní kaple
 Chvalešovice
 kaple
 Litoradlice
 Dolní Kněžeklady
 Katovna
 Bechyně
 Chvalešovice
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 boží muka
 městské opevnění
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Štěpána
 výklenková kaple
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Žimutice
 Březnice
 Radětice u Bechyně
 návesní kaple
 boží muka
 kaple
 kříž
 výklenková kaple
 boží muka
 Libív
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Chřešťovice
 Tálínský rybník
 kaple Svaté Rodiny
 Borovany
 kostel sv. Vavřince
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Protivín
 kaple
 kostel sv. Jiří
 výklenková kaple
 kaple
 boží muka
 katovna u Nymburských
 Bernartice
 Bernartice
 Bzí
 kovaný kříž I.
 Velký Mehelník
 kříž II.
 boží muka
 kostel Panny Marie
 Klokočín
 Rataje
 Karlův hrádek
 Radomilice
 roubená stodola
 kostel sv. Štěpána
 Černice
 Dobronice
 kaple sv. Floriána
 Hvozdno
 Radonice
 Podolsko
 Jarník
 Dolní Bukovsko
 Vodňany
 Jánský most
 synagoga
 městské opevnění
 řetězový most
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Libějovice
 výklenková kaplička
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Lomec
Základní informace místa
ID místa: 711
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama