Tálínský rybník o rozloze 50 ha leží na západním okraji obce Tálína jižně od Písku. Je doložen od r. 1515, ale nejvíce ho proslavila zlidovělá písnička, kterou složili dva zamilovaní mládenci, vesničtí muzikanti, docházející po jeho hrázi za krásnou dcerou místního baštýře.
Hlavní obrázek místa
Tálínský rybník
© Jiří Špaček, 10/2006
Tálín je sice starobylá ves doložená již r. 1253, ale dnes je jen malou obcí se 170 obyvateli, která nemá prakticky žádné památky kromě návesní kaple sv. Václava z r. 1903. Leží jižně od Písku na silnici II/159, která přichází od Týna nad Vltavou a za Tálínem ústí do silnice I/20 vedoucí právě do Písku . Při západním okraji obce se rozkládá rozlehlý Tálínský rybník se dvěma hrázemi. Po obou vede žlutá turistická značka od Putimi a Selibova a za Tálínem pokračuje do oblasti Píseckých hor.
6.3. 2017
historie

Malebný Tálínský rybník o rozloze 50 ha je prvně připomínán r. 1515 ve smlouvě Ondřeje Sedleckého z Tálína s poddanými ze sousední vsi Žďáru. Je protáhlý v severojižním směru a jeho hlavní zdrojnicí je Tálínský potok, který přitéká od severu z Píseckých hor. Rybník, jehož hloubka dosahuje až 5 m, je zajímavý tím, že má dvě hráze. Jižní hrází o délce asi 150 m z něj Tálínský potok vytéká. Druhá hráz uzavírá k západu vybíhající zátoku, v níž se nachází malý ostrůvek. Západní hrází vytéká potok Olšovka, který napájí nedaleký Selibovský rybník o rozloze 40 ha. Obě hráze zdobí mohutné staré duby. Břehy rybníka lemují rákosové porosty, v nichž hnízdí řada vodních ptáků, zejména divoké kachny a rackové. Spatřit tu lze i volavky. Tálínský rybník je rybníkem chovným, zejména je využíván pro chov kaprů, štik, candátů a sumců. Výlov se koná zpravidla jednou za dva roky. Přestože je Tálínský rybník malebný a rozlehlý,…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Tomáš Koutek: Nejkrásnější české rybníky, nakl. Brána 2008 a stránky wikipedie), 6.3. 2017

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Tálín

Místa v okolí

 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Klokočín
 Velký Mehelník
 židovský hřbitov
 Protivín
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Jiljí
 zemský hřebčinec
 Jarník
 hřbitov
 Božovice
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Údraž
 kaple sv. Anny
 kamenný most
 železný most
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 radnice
 sladovna
 Písek
 Kamenný most
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Václava
 Chřešťovice
 Újezdec
 židovský hřbitov
 Skočice
 Chvalešovice
 Kestřany
 vojenský hřbitov
 Vodňany
 Jánský most
 městské opevnění
 synagoga
 Chvalešovice
 Drahonice
 Neznašov
 Mladějovice
 hrobka Berchtoldů
 Mladějovice
 Podolsko
 Velký Kamýk
 židovský hřbitov
 Dražíč
 Červený Újezdec
 Cehnice
 Semenec
 kostel sv. Martina
 Vysoký hrádek
 Lannův kříž
 železný most
 Čížová
 kostel sv. Dismase
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Dříteň
 Libějovice
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 Vráž
 Drhovle
 boží muka
 Libív
 Borovany
 Bernartice
 Bernartice
 Býšov
 Brloh
 panský dům
 Bavorov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Šamonice
 Tourov
 kaple sv. Rozálie
 Kožlí
Základní informace místa
ID místa: 13286
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama