Tálínský rybník o rozloze 50 ha leží na západním okraji obce Tálína jižně od Písku. Je doložen od r. 1515, ale nejvíce ho proslavila zlidovělá písnička, kterou složili dva zamilovaní mládenci, vesničtí muzikanti, docházející po jeho hrázi za krásnou dcerou místního baštýře.
Hlavní obrázek místa
Tálínský rybník
© Jiří Špaček, 10/2006
Tálín je sice starobylá ves doložená již r. 1253, ale dnes je jen malou obcí se 170 obyvateli, která nemá prakticky žádné památky kromě návesní kaple sv. Václava z r. 1903. Leží jižně od Písku na silnici II/159, která přichází od Týna nad Vltavou a za Tálínem ústí do silnice I/20 vedoucí právě do Písku . Při západním okraji obce se rozkládá rozlehlý Tálínský rybník se dvěma hrázemi. Po obou vede žlutá turistická značka od Putimi a Selibova a za Tálínem pokračuje do oblasti Píseckých hor.
6.3. 2017
historie

Malebný Tálínský rybník o rozloze 50 ha je prvně připomínán r. 1515 ve smlouvě Ondřeje Sedleckého z Tálína s poddanými ze sousední vsi Žďáru. Je protáhlý v severojižním směru a jeho hlavní zdrojnicí je Tálínský potok, který přitéká od severu z Píseckých hor. Rybník, jehož hloubka dosahuje až 5 m, je zajímavý tím, že má dvě hráze. Jižní hrází o délce asi 150 m z něj Tálínský potok vytéká. Druhá hráz uzavírá k západu vybíhající zátoku, v níž se nachází malý ostrůvek. Západní hrází vytéká potok Olšovka, který napájí nedaleký Selibovský rybník o rozloze 40 ha. Obě hráze zdobí mohutné staré duby. Břehy rybníka lemují rákosové porosty, v nichž hnízdí řada vodních ptáků, zejména divoké kachny a rackové. Spatřit tu lze i volavky. Tálínský rybník je rybníkem chovným, zejména je využíván pro chov kaprů, štik, candátů a sumců. Výlov se koná zpravidla jednou za dva roky. Přestože je Tálínský rybník malebný a rozlehlý,…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Tomáš Koutek: Nejkrásnější české rybníky, nakl. Brána 2008 a stránky wikipedie), 6.3. 2017

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Tálín

Místa v okolí

 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Klokočín
 Velký Mehelník
 židovský hřbitov
 Protivín
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Jiljí
 zemský hřebčinec
 Jarník
 hřbitov
 Božovice
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 Údraž
 kaple sv. Anny
 kamenný most
 železný most
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 radnice
 sladovna
 Písek
 Kamenný most
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Václava
 Chřešťovice
 Újezdec
 židovský hřbitov
 kaple-Kalvárie
 Skočice
 kostel sv. Kateřiny
 Chvalešovice
 Kestřany
 boží muka
 vojenský hřbitov
 Vodňany
 Jánský most
 Chvalešovice
 městské opevnění
 synagoga
 Drahonice
 Neznašov
 Mladějovice
 výklenková kaple
 kostel sv. Štěpána
 hrobka Berchtoldů
 boží muka
 kaple
 Mladějovice
 Podolsko
 Velký Kamýk
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 židovský hřbitov
 kaple
 Dražíč
 výklenková kaple
 boží muka
 kostel Panny Marie
 Červený Újezdec
 Cehnice
 kostel sv. Prokopa
 Radomilice
 Semenec
 roubená stodola
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Martina
 Čížová
 Lannův kříž
 železný most
 Dříteň
 Libějovice
 kostel sv. Dismase
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 Vráž
 Drhovle
 boží muka
 Borovany
 Libív
 Bernartice
 Býšov
 Bernartice
 kaple
 Brloh
 Bavorov
 panský dům
 návesní kaple
 kaple Svaté Rodiny
 kříž
 výklenková kaple
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Šamonice
 kaple sv. Rozálie
 Tourov
 Kožlí
Základní informace místa
ID místa: 13286
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama