Kostel postavila pravděpodobně kolem roku 1270 zvíkovská královská huť. Severní loď s věží přistavěna ve 14. stol. Jižní loď později sloužila katolíkům, severní utrakvistům. Poslední výrazná přestavba kostela proběhla v 18. století.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2009
Hlavní oltář je ze 17. století. Původní obraz sv. Vavřince kostelu daroval španělský dobrodruh a katolický vojenský velitel don Martin Huerta, který měl písecké panství v letech 1623–37 v zástavě (obraz je nyní v píseckém muzeu). Pod kostelní dlažbou jsou hrobky rodu Radkovců z Mirovic a na Drahonicích, rodu Vrábských z Vrábí a několika farářů. Na věži je zvon sv. Ondřej, věnovaný Oldřichem Radkovcem r. 1553 (4 další zvony byly r. 1917 zrekvírovány) Na hřbitově kolem kostela je hrob sedláka Jana Cimbury, známého z románu J.Š. Baara a hrob faráře Josefa Baara. Ve hřbitovní zdi je kostnice z roku 1741, ve které jsou ostatky vojáků padlých ve válce o dědictví rakouské v r. 1742.
Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 6.6. 2009
historie

První dochovaný písemný doklad o existenci Putimi je z roku 1205. Tato listina cituje dvě starší písemnosti; v první z nich kníže Břetislav II. daroval benediktýnskému klášteru Ostrov v Davli kapli sv. Petra v Putimi. Od kláštera získalo Putim pravděpodobně ve 13. století město Písek. Kostel byl postaven v době vlastnictví kláštera, tedy nejpozději ve 13. století, pravděpodobně kolem roku 1270. Kostel pravděpodobně vystavěla zvíkovská královská huť. Tehdy měl jen jednu (dnešní jižní) loď. Patronátní právo ke kostelu měl český král, který je také dvakrát zmiňován při uvedení nových farářů – roku 1374 a roku 1409. Severní loď s věží byla přistavěná ve 14. století. Obě lodě byly původně odděleny zdí a každá měla zvláštní vchod a po vzniku husitství každá sloužila věřícím jiného vyznání – jižní katolíkům, severní utrakvistům. Královské patronátní právo fakticky zaniklo za husitských válek, kdy se putimská fara stala utrakvistickou.…  číst dále

Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 6.6. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Putim

Místa v okolí

 Putim
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 železný most
 Kestřany
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 zemský hřebčinec
 městské opevnění
 dům U Koulí
 sladovna
 Písek
 synagoga
 radnice
 Kamenný most
 židovský hřbitov
 Božovice
 Klokočín
 Mladějovice
 Mladějovice
 Velký Kamýk
 vojenský hřbitov
 Jarník
 Tálínský rybník
 Myšenec
 Drahonice
 kostel sv. Havla
 Velký Mehelník
 Cehnice
 Štěkeň
 Kdanský dvůr
 Skočice
 Drhovle
 Brloh
 Čížová
 Kbelnice
 Protivín
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Šamonice
 Vráž
 Osek
 židovský hřbitov
 Vysoký Kamýk
 městské opevnění
 Jánský most
 Kožlí
 Řepice
 synagoga
 Vodňany
 hřbitov
 židovský hřbitov
 Chřešťovice
 Údraž
 Červený Újezdec
 křížová cesta
 děkanství
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kaple Dobrá voda
 Podolsko
 Čepřovice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Helfenburk
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 Sedlice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Putim
Putim 1
397 01 Putim
Tel: 382 212 346
Základní informace místa
ID místa: 7899
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama