Téměř zaniklý hrad z 2. poloviny 13. století, od r. 1322 v držbě nejvyššího komorníka Záviše a poté jeho potomků, r. 1467 získávají hrad páni z Rožmitálu, poté v držbě Kořenských a Malovců. Od r. 1548 chátral, kolem r. 1870 se zřítila hradní věž, její zbytky zbořeny po r. 1920.
Hlavní obrázek místa
Ilustrace K. Liebschera ze VII. svazku Sedláčkových Hradů.
Stav před zřícením věže ( pravděpodobně 20 let před vydáním VII. svazku Hradů).
© Karel Liebscher, 1890
Ves Újezd se skrovnou zříceninou hradu Újezdce se nachází 6 km severozápadně od Týna nad Vltavou nad levým břehem Vltavy. Leží při silnici II/129 spojující Týn nad Vltavou s Albrechticemi, jejíž místní částí Újezd v současnosti je. Zároveň leží na albrechtickém katastrálním území. Nyní má ves asi 60 obyvatel. Červená turistická značka z Týna přes Neznašov do Albrechtic nad Vltavou prochází jen jižním okrajem Újezda. Hrad stával při severozápadním okraji vsi, jeho zbytky však pohltila novější zástavba.
Jarda Dědek Špiroch, 24.10. 2005
popis

Hrad byl jednodílný, na severozápadě a jihozápadě byl chráněn mohutným, dnes značně zkomoleným příkopem. Dominantou hradu bývala mohutná okrouhlá věž. Její fragment podle popisů z 19. století dosahoval výšky 20 m a vykazoval pozůstatky členění na tři patra. Definitivně byla zbořena až v průběhu 20. let 20. století. Na severní a východní straně se dochoval fragment obvodové hradby. Rozměrný palác, snad lomeného půdorysu, zaujímal nejchráněnější severovýchodní stranu nad řekou. K jeho architektonické výbavě patřily i při průzkumu nalezené části rozměrného kružbového okna, zapadající do produkce písecko-zvíkovské huti.

Karásek 1952; Durdík-Kašička-Nechvátal 1995; Jaroslav Špiroch, 20.2. 2017

historie

Ves Újezd, původně Újezdec, je poprvé doložena v letech 1332–1333 jako majetek Záviše z Újezdce, nejvyššího komorníka Království českého, jenž se potom psal z Újezdce (1345). Jeho vnuk Jan se zapletl do bojovného sporu s Janem ml. z Hradce, který se hradu zmocnil a odpůrce přinutil r. 1408 k písemnému závazku, že mu nebude škodit. Za domácí války mezi králem Jiřím z Poděbrad a zelenohorskou jednotou obsadil v r. 1467 hrad Lev z Rožmitálu a do příměří, sjednaného v r. 1471 s Janem z Rožmberka, zahrnul též obsazený Újezdec. Po dlouhém soudním jednání dostal statek jeho pravý majitel Jan z Újezdce zpět a prodal jej v r. 1491 Petru Kořenskému z Terešova. Nový majitel a jeho syn Václav sídlili ve Vlhlavech a starý hrad v Újezdci opomíjeli. Když pak v r. 1548 prodávali Václavovi synové Jiřík a Kryštof Újezdec Janu Malovci z Malovic a na Dřítni, byl starý hrad…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, Jižní Čechy, nakl. Svoboda, 24.10. 2005

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Újezd

Místa v okolí

 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 hřbitov
 Vysoký Kamýk
 Semenec
 Údraž
 Lannův kříž
 železný most
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 děkanství
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 Dražíč
 Vysoký hrádek
 sousoší Kalvarie
 Chvalešovice
 Hněvkovice
 Branovice
 Branovice
 Chvalešovice
 Chřešťovice
 Tálínský rybník
 židovský hřbitov
 Katovna
 Býšov
 Radětice u Bechyně
 Bechyně
 katovna u Nymburských
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 synagoga
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Šternberská vodárna
 Velký Mehelník
 Protivín
 Borovany
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Litoradlice
 boží muka
 Dolní Kněžeklady
 boží muka
 boží muka
 Bernartice
 Libív
 Bernartice
 Klokočín
 Březnice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 kaple sv. Rozálie
 Jarník
 Podolsko
 kaple sv. Floriána
 Bernartice
 kostel sv. Martina
 Rataje
 kostel sv. Jiří
 zemský hřebčinec
 Dobronice
 Bzí
 Vodňany
 synagoga
 Srlín
 dům U Koulí
 Jánský most
 synagoga
 radnice
 sladovna
 městské opevnění
 Písek
 městské opevnění
 Kamenný most
 Karlův hrádek
 Červený Újezdec
 židovský hřbitov
 synagoga
 řetězový most
 Radonice
 Stádlec
 Libějovice
 kostel sv. Martina
 Libějovice
Základní informace místa
ID místa: 524
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama