Památkově chráněný ocelový silniční most přes Blanici z roku 1884. Na jeho místě bývala dřevěná lávka pro pěší, povozy a jezdci používali vedlejší brod. Mostní konstrukci dodala a sestavila firma Bondy z Prahy.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2009
Na místě dnešního ocelového mostu přes Blanici byla původně dřevěná lávka určená pro pěší a vedle ní býval brod, který používaly jezdci a povozy. Ty směly lávku použít pouze, byla-li vysoká hladina. Vedle lávky stávala dřevěná kaplička zasvěcená sv. Janu Nepomuckému. Lávka trpěla častými povodněmi a tak bylo ve třetí čtvrtině 19. století rozhodnuto o jejím nahrazení ocelovým mostem. Konstrukci dodala a sestavila firma Bondy z Prahy. Slavnostně vysvěcen byl 22. 11. 1884. Most poškodila povodeň v r. 2002 a v r. 2003 byl opraven. Most je památkově chráněn.
Milan Caha (zdroj: www stránky obce), 5.6. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Putim

Místa v okolí

 kamenný most
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Kestřany
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 dům U Koulí
 městské opevnění
 zemský hřebčinec
 sladovna
 Písek
 Kamenný most
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Božovice
 Mladějovice
 Mladějovice
 Klokočín
 Velký Kamýk
 vojenský hřbitov
 Jarník
 Tálínský rybník
 Drahonice
 Cehnice
 Štěkeň
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Kdanský dvůr
 Velký Mehelník
 Skočice
 Drhovle
 Brloh
 Kbelnice
 Čížová
 Protivín
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Šamonice
 Osek
 Vráž
 židovský hřbitov
 Řepice
 městské opevnění
 Jánský most
 Kožlí
 synagoga
 Vodňany
 Vysoký Kamýk
 židovský hřbitov
 Údraž
 hřbitov
 křížová cesta
 Chřešťovice
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 radnice
 děkanství
 kaple Dobrá voda
 Červený Újezdec
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Podolsko
 Čepřovice
 Helfenburk
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Hoštice u Volyně
 Chvalešovice
 Sedlice
 Chvalešovice
Základní informace místa
ID místa: 7901
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama