Terénní pozůstatky got. sídla (tvrze či hrádku), založeného na konci 13. st. – později kolébka vladyckého rodu Mladějovských z Mladějovic, jimž patřilo až do r. 1457. Dobyto a zničeno za Tluksů z Vrábí v poděbradských válkách r. 1467.
Hlavní obrázek místa
Centrální část lokality s terénními pozůstaky zástavby
© Filip Matoušek 01/2008
Původní starší gotické sídlo, označované v literatuře jako tvrz či hrádek, stávalo na ostrožně v jihovýchodní části obce Mladějovice, nad dnešní kaplí sv. Jana Nepomuckého v místě zv. „Na hradě“ a dle archeologických nálezů vzniklo pravděpodobně již na konci 13. století. Za bojů mezi panskou jednotou a straníky Jiřího z Poděbrad bylo vypáleno, posléze bylo opuštěno a zpustlo. Proto se do dnešních dnů dochoval pouze pozůstatek příkopu a valu na jižní straně a nepatrné terénní pozůstatky budov a část zdiva na okraji ostrožny. Lokalita je navíc poškozena a ještě hůře čitelná díky těžbě kamene.
F. Kašička – B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, 1986, 12.3. 2010
historie

Historie

Mladějovice se v písemných pramenech objevují poprvé r. 1298, kdy na zdejší tvrzi sídlili zemané Čadek a Vecel. V polovině 14. století je zde doložen Bohuněk a jeho rozepře s Vilémem ze Strakonic ohledně vykonávání podacího práva k jinínskému kostelu. Od počátku 15. století se po zboží již píše rod Mladějovských z Mladějovic erbu sekery s mečem, nebo též ruky s mečem, jejichž předek Přibel se v historických zmínkách objevuje v letech 1413–1457. Po něm spravoval Mladějovice Jan Tluksa z Vrábí, přívrženec a spojenec Zdeňka ze Šternberka a panské jednoty ve sporech s Jiřím z Poděbrad. Proto na tvrz zaútočili r. 1467 spojené vojenské oddíly měst Písku a Vodňan, dobyli ji a vypálili. Stará tvrz byla zřejmě brzo poté nahrazena novým pozdně gotickým sídlem, založeným níže ve svahu na okraji obce v nároží hospodářského dvora.

F. Kašička – B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, 1986, 12.3. 2010

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Mladějovice

Místa v okolí

 Mladějovice
 Cehnice
 Drahonice
 Kestřany
 Štěkeň
 kostel sv. Jiljí
 Skočice
 železný most
 kamenný most
 Božovice
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kaple sv. Anny
 Kdanský dvůr
 kaple Dobrá voda
 Kbelnice
 Čepřovice
 Velký Kamýk
 Klokočín
 Řepice
 kostel sv. Václava
 Helfenburk
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Hoštice u Volyně
 mariánský sloup
 městské opevnění
 dům U Koulí
 masné krámy
 židovský hřbitov
 Brloh
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Kamenný most
 Písek
 zemský hřebčinec
 radnice
 sladovna
 synagoga
 Petrovice
 Osek
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Tourov
 židovský hřbitov
 panský dům
 Bavorov
 Drhovle
 vojenský hřbitov
 Tálínský rybník
 městské opevnění
 katovna u Nymburských
 Jánský most
 židovský hřbitov
 Protivín
 Vodňany
 synagoga
 křížová cesta
 děkanství
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Dub
 Volyně
 Jarník
 radnice
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 Nihošovice
 Šamonice
 kostel sv. Martina
 Čížová
 Lipovice
 Velký Mehelník
 Želibořice
 Kbíl
 Střela
 Střela
 Libějovice
 Libějovice
 Zálezly
 Lomec
 boží muka
 Lčovice
 hradiště Věnec
 Královácký kámen
Základní informace místa
ID místa: 8876
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama