Tvrz snad Vrábských z Drahenic či rodu Radkovců ze 14. století. Nejstarší jádro budovy rozšířeno v pozdní gotice. Další přístavby, včetně zachovaných kleneb, jsou z 16. století. Dnes slouží jako fara.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2009
Putim snad existovala již v 10. století, zmiňována je kolem roku 1140 jako majetek kláštera na ostrově u Davle. Před rokem 1270 se stává součástí zvíkovskému panství. Po roce 1420 ves ovládlo město Písek a s malými přestávkami (1547 a 1621) ji drželo až do roku 1850. Za pozůstatek tvrze je považována dnešní fara. Její historie není dosud zmapována, považována je za sídlo Vrábských z Drahenic či rodu Radkovců ze 14. století. Stavební průzkum ukazuje, že jádro budovy je opravdu středověké, snad opravdu ze 14. století. Rozšířeno bylo ještě v pozdní gotice. Další součásti budovy, včetně zachovaných kleneb, jsou z 16. století.
Milan Caha (zdroj: T. Durdík, B. Nechvátal, F. Kašička: Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské museum, Písek 1995), 3.9. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Putim

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 železný most
 kaple sv. Anny
 Kestřany
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 dům U Koulí
 zemský hřebčinec
 sladovna
 Písek
 radnice
 synagoga
 Kamenný most
 židovský hřbitov
 Božovice
 Klokočín
 Mladějovice
 Mladějovice
 Velký Kamýk
 vojenský hřbitov
 Jarník
 Tálínský rybník
 Drahonice
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Velký Mehelník
 Cehnice
 Štěkeň
 Kdanský dvůr
 Skočice
 Drhovle
 Brloh
 Čížová
 Kbelnice
 Protivín
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Šamonice
 Osek
 Vráž
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Jánský most
 Kožlí
 Řepice
 Vysoký Kamýk
 Vodňany
 synagoga
 židovský hřbitov
 Údraž
 hřbitov
 Chřešťovice
 Červený Újezdec
 křížová cesta
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Martina
 děkanství
 kaple Dobrá voda
 kostel sv. Václava
 Husův sbor
 Podolsko
 Čepřovice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Helfenburk
 Chvalešovice
 Sedlice
 Chvalešovice
Základní informace místa
ID místa: 7895
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama