Na zámek přestavěná tvrz, doložená r. 1543 za Diviše Boubínského z Újezda. Po r. 1602 upravena pány z Říčan, dnešní vzhled po přestavbě Hönigsteinů z r. 1854. Čtyřkřídlá novogotická budova s nádvořím obsahuje zdivo a části portálků původní tvrze.
Hlavní obrázek místa
Hlavní zámecká budova
© Pavel Vítek 05/2006
Ves Dub s nově opravovaným zámkem v místech starší tvrze najdete asi 10 km severně od Prachatic. Dominantní budova zámku stojí v parčíku ohrazeném novogotickou zdí hned vedle návsi. Vstup je možný v době přítomnosti majitelů buď malými nenápadnými dveřmi přímo z návsi od prodejny potravin, nebo je nutné celý areál obejít zprava po silnici směrem na Dubskou Lhotu a Strunkovice a použít velká mřížová vrata. Současní majitelé provádějí opravy celého objektu, který byl po roce 1989 jako majetek státu v žalostném stavu, a rádi Vás kdykoli uvítají a s oprávněnou radostí a nadšením po zámku provedou za případné dobrovolné vstupné, kterým přispějete na další opravy. Navíc jsou některé nově opravené prostory zámku využívány jako galerie a k pořádání příležitostných výstav.
Filip Matoušek, 27.5. 2005
turistické

Zámek je přístupný celoročně denně za přítomnosti majitelů od 9.00 - 17,00 hod. Návštěva se doporučuje domluvit telefonicky. Telefonní čísla v kontaktních informacích. Majitelé zámku: Mgr. Jana-Marie di Battaglia; Ing. Jaroslav di Battaglia,Csc. Battagliové pocházejí z benátského šlechtického rodu de Sopramonte e Ponto alto. Jeho historie sahá až do 17. století. Nejpopulárnějšími z rodu byli Christián, zdatný cyklista a jeho sestra Blanka (viz zámek Bratronice).

Jaroslav Špiroch , 4.5. 2016

historie

Historie a popis

Predikát „z Dubu“ se v místních historických zprávách objevuje již v letech 1274 a 1390, a někdy od počátku 15. století zde sídlili Dubští z Třebomyslic. Tvrz s dvorem a příslušenstvím je však výslovně uvádí až roku 1543, kdy ji zakoupil Diviš Boubínský z Újezda; po roce 1570 pak získali dubský statek výměnou za zámek Střela Leskovcové a po nich se zde na počátku 17. století usadil Pavel Kavka z Říčan s manželkou Anežkou, rozenou Hodějovskou. Pavlu Kavkovi byl statek pro účast na stavovském povstání v letech 1618-20 konfiskován, ale jeho manželka jej po vyplacení jedné čtvrtiny jeho hodnoty získala již roku 1622 zpět. Jejich potomci tak drželi mezi sebou i nadále celé dědictví s tvrzí, dvěma dvory, vsí Dub a šesti dalšími okolními vesnicemi, až vše postupně skoupil a spojil roku 1689 hrabě Karel Filip Buquoy, majetkem jehož rodu zůstal Dub s malou přestávku po dalších padesát let. Poté se začali…  číst dále

© F. Kašička a B. Nechvátal (in Tvrze a hrádky na Prachaticku, Okr. muzeum Prachatice 1990), 27.5. 2005

Další texty historie

Půdorys místa


© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, I.díl, ARGO 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Dub

Místa v okolí

 Lipovice
 Tourov
 Helfenburk
 Chocholatá Lhota
 kostel sv. Dominika
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 Vlachovo Březí
 panský dům
 kaple sv. Ducha
 Bavorov
 Želibořice
 Čepřovice
 dům č. p. 42
 Hrádek u Husince
 Vitějovice
 Zálezly
 židovský hřbitov
 kaple Dobrá voda
 Královácký kámen
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 stará radnice
 Drahonice
 Skočice
 mariánský sloup
 Drslavice
 radnice
 kostel Všech svatých
 Volyně
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Lčovice
 Cehnice
 Hoštice u Volyně
 Libějovice
 Kratochvíle
 městské opevnění
 Lomec
 Jánský most
 synagoga
 Vodňany
 Kdanský dvůr
 židovský hřbitov
 Libějovice
 Čkyně
 Mladějovice
 synagoga
 Mladějovice
 Nihošovice
 Libín
 Smrčná
 Rábín
 kostel sv. Anny
 Skalice
 Božovice
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 Kudrnův dům
 archeopark Netolice
 Doubravice u Volyně
 panský dům
 kostel sv. Jiljí
 Kbíl
 Protivín
 Klokočín
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Boubín
 kostel sv. Anny
 Boubínský prales
Kontaktní informace
zámek Dub
38425 Dub u Prachatic
Tel: 603750056; 603906219
zamekdub.webnode.cz/kontakt/
zamek.dub@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 3184
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama