Kaple stojí na návsi a je zasvěcena sv. Janu Nepomuckému. Pochází z roku 1903. Obdélná zděná stavba s pravoúhlým vchodem v průčelí; nad ním trojúhelný štít s vrcholovou hranolovou otevřenou zvoničkou s jehlancovou taškovou stříškou a křížkem. Před vstupem kříž na kamenném podstavci z roku 1882.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2022
Lhota u Kestřan je malá vesnice, část obce Kestřany v okrese Písek, asi 1 km jižně od obce. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1360. Nedaleko na levém břehu Otavy u mostu přes ni se nachází kaple-Kalvárie (kaple sv. Kříže). V blízkém okolí pak je národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně a dějiště jedné z prvních větších bitev husitů s královským vojskem (železní páni) a strakonických křížovníků u Sudoměře dne 25.3.1420 (památník Jana Žižky z Trocnova). Vesnicí prochází cyklotrasa č. 12, Otavská a 1045, Okolo Písku.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 2.7. 2022
popis

Kaple stojí na návsi u silnice procházející vesnicí a pochází z roku 1903; je zasvěcena sv. Janu Nepomuckému. Před ní stojící kříž je pak z roku 1882. Kaple je obdélná zděná stavba. V průčelí má jednoduchý pravoúhlý vchod, lemovaný štukovým rámem; nad ním je malé oválné okénko. Nad okénkem na profilované římse je vztyčen trojúhelný štít s profilovaným štukovým rámem, jehož spodní část obíhá po obvodu celé kaple jako korunní římsa. Na vrcholu štítu stojí vysoká hranolová zvonička s otevřenými půlkruhovými výklenky na všech stranách. Krytá je nízkou jehlancovitou stříškou s taškami bobrovkami, na jejímž vrcholu se tyčí kovaný železný jetelový kříž. Samotná kaple je kryta sedlovou taškovou střechou. Boční strany a zadní část jsou plné, bez okenních otvorů. Před kaplí stojí železný kříž s korpusem Ježíše Krista, na vysokém odstupňovaném profilovaném kamenném podstavci; v dolní části s datací.

Jaroslav Špiroch., 2.7. 2022

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Lhota u Kestřan

Místa v okolí

 kaple-Kalvárie
 kostel sv. Kateřiny
 Kestřany
 boží muka
 železný most
 kamenný most
 Putim
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Mladějovice
 Mladějovice
 Dobev
 kostel sv. Brikcí
 kostel sv. Jiljí
 Štěkeň
 Velký Kamýk
 Cehnice
 kostel sv. Václava
 Drahonice
 Božovice
 dům U Koulí
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 sladovna
 Kamenný most
 Písek
 radnice
 synagoga
 zemský hřebčinec
 Kbelnice
 vojenský hřbitov
 Skočice
 Brloh
 Klokočín
 Drhovle
 Kdanský dvůr
 Petrovice
 Jarník
 Osek
 Tálínský rybník
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Řepice
 Čížová
 Šamonice
 Velký Mehelník
 kostel sv. Václava
 křížová cesta
 kaple Dobrá voda
 Husův sbor
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Protivín
 mariánský sloup
 Kožlí
 Strakonice
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Vráž
 Čepřovice
 židovský hřbitov
 Jánský most
 městské opevnění
 Hoštice u Volyně
 Vodňany
 synagoga
 židovský hřbitov
 Helfenburk
 Libětice
 Sedlice
 Červený Újezdec
 kostel Všech svatých
 Volyně
 radnice
 mariánský sloup
 Podolsko
 Čekanice
 boží muka
 Radomilice
 kostel Panny Marie
 roubená stodola
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 16434
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama