Velkoryse koncipovaná budova musea z let 1909–12 dle projektu Jana Kotěry, postupně dokončovaná do roku 1934. Od roku 1995 národní kulturní památka, 1999–2002 rozsáhlá rekonstrukce. Většina budovy využita pro exposice a výstavy.
Hlavní obrázek místa
Museum z Tylova nábřeží (od západu)
© Ivan Grisa, 12/2008
Hlavní budova musea se nachází na Eliščině nábřeží (levý břeh Labe) mezi Pražským a Tyršovým mostem. Parkování v okolí zpoplatněno, nejbližší zastávka MHD Muzeum asi 50 m severně od budovy.
Ivan Grisa , 20.12. 2008
historie

Museum v Hradci Králové

Jedno z nejvýznamnějších děl zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry (1871–1923) vzniklo v letech 1909–12 podle projektu z let 1907–08. Je dokonalou ukázkou podřízení budovy její funkci při zachování jejího estetického působení. Výstavba budovy proběhla velmi rychle: od výkopu v květnu 1909 do otevření budovy uplynuly tři roky. Další práce převážně umělecko-řemeslné povahy probíhaly podle Kotěrových plánů i dlouho po jeho smrti (do roku 1934 – osazení velké fontány před budovou). Kromě Kotěry významně ovlivnil vzhled budovy i sochař Stanislav Sucharda (zejména dvě alegorické postavy nad hlavním vchodem) a výtvarník František Kysela (okna vestibulu a schodiště). Po rekonstrukci na přelomu 20. a 21. století slouží budova převážně výstavním účelům, odborná pracoviště sídlí v tzv. Gayerových kasárnách.

Ivan Grisa, dle webových stránek Muzea východních Čech, 20.12. 2008

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové

Místa v okolí

 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 Neděliště
 Újezd
 Libišany
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Přím
 Chlum
 Libčany
 Radíkovice
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Libčany
 Holohlavy
 kostel sv. Jiří
 Rodov
 Kalthaus
 Podorlický skanzen
 kostel sv. Mikuláše
 Hořiněves
 kostel Božího Těla
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 mlynářská vila
 Libníkovice
 kostel sv. Václava
 Habřina
 fara
 Škroupův dům
 Dohalice
 akvadukt u Komárova
 Vražba
 Chvojenec
 mlýn Podhrad
 Kunčice
 Rotemberk
 kostel sv. Jakuba
 Kunětická Hora
 Nechanice
 kostel sv. Vojtěcha
 Ráby
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 kostel sv. Zikmunda
 Rohoznice
 Rohoznice
 pevnost Josefov
 Stračov
 Stračov
 kostel sv. Václava
 Jeřice
 radnice
 evangelický kostel
 Veselice
Kontaktní informace
Muzeum východních Čech
Eliščino nábřeží
500 01 Hradec Králové
Tel: 495 512 462
http://www.muzeumhk.cz/
info@muzeumhk.cz
Základní informace místa
ID místa: 7157
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama