Pěkný výrazný pahorek čtvercového tvrziště, asi tři metry vysoký, v zahradě čp. 35 v severovýchodní části vsi. Vznik tvrze lze předpokládat v druhé polovině 14. století.
Hlavní obrázek místa
Dispozice tvrze v zahradě
© Petr Nožička, 2/2008
Ves Habřiny se poprvé připomíná r. 1357, kdy zde měl majetek Koňata z Habřiny a Čeněk z Hustířan. Čeněk, ale již s přídomkem z Habřiny, se znovu připomíná v r. 1376. V r. 1387 se uvádí Bavor z Habřiny a v l.1404–1411 Petr Habřinský. Aleš Rodovský z Hustířan ji kolem roku 1533 prodal Mikuláši Trčkovi z Lípy. Jako součást smiřického panství se uvádí v roce 1543. Tvrz se v písemných pramenech neuvádí, zachovalo se však tvrziště, nacházející se uprostřed zahrady patřící k domu čp. 35. Je to okrouhlý pahorek vysoký 2–3 m, téměř celý obklopený příkopem, jenž byl naplňován vodou z dnes již zrušeného rybníka. Vznik této tvrze lze klást do doby prvních písemně doložených majitelů, tj. do druhé poloviny 14. století.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 2.2. 2009

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK),

Místa v okolí

 Vražba
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Rodov
 Velichovky
 Holohlavy
 Dubenec
 kostel sv. Stanislava
 Smiřice
 Chotěborky - VPZ
 Hořiněves
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Velký Vřešťov
 Velký Vřešťov
 Neděliště
 Wenkeův dům
 Hořenice
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 pevnost Josefov
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Jakuba
 Chlum
 městský hřbitov
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Velehrádek
 Kuks
 Kalthaus
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Dohalice
 Jeřice
 Bílé Poličany
 synagoga
 Zvole
 nová radnice
 staré děkanství
 stará radnice
 děkanství
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 kostel Všech svatých
 Zátluky
 židovský hřbitov
 muzeum
 Pustohrad u Hořic
 Hradec Králové
 sbor kněze Ambrože
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Dolní Přím
 jez Hučák
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 synagoga
 Velká Bukovina
 Stračov
 kostel sv. Marka
 Miletín
 Stěžery
 Sviništany
 zvonice
 židovský hřbitov
 Hořice
 Stračov
 kostel sv. Jiljí
 Nový Dvůr
 Veselice
 Hořice
 Hořice
 Šluspárk
 radnice
 Chvalkovice
 Libníkovice
 Les Království
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Hrádek u Nechanic
 Radíkovice
 Nechanice
 kostel sv. Jakuba
 Libčany
 Libčany
 kostel Božího Těla
 Hrad u Bezníka
 Kunčice
 Turyň
 Podorlický skanzen
 Hrádek u Vřesníka
Základní informace místa
ID místa: 7137
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama