Modernistický kostel na Pražském Předměstí v Hradci Králové byl postaven v letech 1928–32 podle projektu Bohumila Slámy. Vytváří západní čelo jedné z hlavních tříd prvorepublikové části města.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa 04/2010
Kostel stojí na západní straně náměstí 28. října, asi 450 m východně od železniční stanice a terminálu hromadné dopravy (MHD, dálkové a příměstské autobusové linky). Nejbližší zastávka MHD Obchodní dům Tesco se nachází necelých 200 m východně od kostela. Objekt je volně přístupný během otevíracích hodin karmelitánského knihkupectví, umístěného u levého bočního vchodu, bohoslužby se zde konají každý den (viz kontaktní web).
Ivan Grisa, 29.4. 2010
historie

Kostel Božského srdce Ježíšova na Pražském Předměstí v Hradci Králové

Území na pravém břehu Labe bylo zastavěno historickým předměstím královského věnného města již ve středověku. Vzhledem k množství obyvatel zde stálo i několik kostelů. Předměstí těžce postihly husitské i třicetiletá válka. Při stavbě barokní pevnosti bylo proto poměrně snadné dosáhnout prakticky úplné likvidace původní zástavby. Vytvořilo se tak tzv. koliště, tedy neosídlené území v předpolí pevnosti, který bylo možno bez problémů postřelovat a kde nepřítel nemohl nalézt útočiště. Až likvidace pevnosti a stavba železnice, jejíž stanice byla umístěna na západním okraji předměstí, způsobily obnovený rozvoj výstavby na území. Od roku 1891 do roku 1942 zde existovala samostatná obec, povýšená roku 1924 na město. I přes tuto skutečnost se podařilo sladit urbanistické plány předměstí s vlastním Hradcem a vznikla tak souvislá representativní zástavba. Její součástí se v letech 1928–32 stal i nový farní kostel Božského srdce Páně. Projekt na…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 2. díl, Libri 1997, 28.4. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové

Místa v okolí

 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Moravský jez
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Neděliště
 kostel sv. Vavřince
 Libišany
 Dolní Přím
 kostel sv. Stanislava
 Újezd
 Libčany
 Radíkovice
 Chlum
 Libčany
 kostel sv. Jiří
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Mikuláše
 Rodov
 Holohlavy
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 mlynářská vila
 Kalthaus
 Dohalice
 kostel sv. Václava
 Škroupův dům
 fara
 akvadukt u Komárova
 Podorlický skanzen
 Habřina
 kostel Božího Těla
 Kunčice
 Vražba
 Libníkovice
 Nechanice
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Dobřenice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Klimenta
 Chvojenec
 Kunětická Hora
 Ráby
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Jakuba
 Velký Vřešťov
 Stračov
 Stračov
 pevnost Josefov
 kostel sv. Zikmunda
 Jeřice
 radnice
 evangelický kostel
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Wonkova 442/24
Hradec Králové
Tel: 495 211 194; 731 598 937
http://www.farnosthkpp.cz/
paepositus@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9053
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama