Veřejnosti nepřístupný zámek. Tvrz z 14. st. po r. 1665 přestavěna Hildprandty na čtyřkřídlý barokní zámek s arkádovým nádvořím a šestibokou věží. Za Paarů pozdně barokní přestavba v l. 1760-80. Dnešní podoba z opravy po požáru v r. 1886.
Hlavní obrázek místa
Od severovýchodu
Věž na severovýchodním nároží
© Luděk Pitter 06/2004
Jeřice leží 4 km jihovýchodně od Hořic. O vsi je první písemná zpráva z roku 1379. V této době patřila jeřická tvrz Mrzákovi a Zdeňkovi z Jeřic. Její zbytky nalezneme v přízemí dnešního zámku. Zprávy z 15. století jsou velmi skoupé, ve dvou následujících stoletích se majitelé často měnili. Roku 1665 získali jeřické panství Jan a Marie Magdalena Hilprandtovi, kteří starou tvrz přestavěli na čtyřkřídlý barokní zámek. Je to barokní jednopatrová čtvercová stavba s uzavřeným nádvořím a s šestibokou věží v severovýchodním nároží. Nádvoří obklopují arkády. Roku 1748 koupil zámek Jan Daniel z Gastheimu, jehož manželkou byla Marie Terezie z Paaru. Po jejich smrti zdědil panství synovec Jan Václav Paar. Snad on někdy v rozmezí let 1760-80 nechal provést pozdně barokní úpravy, které daly zámku jeho dnešní podobu. V držení tohoto roku byl až do r. 1852. Po Paarech získal Jeřice baron Gagern. Za něho v roce 1886 zámek vyhořel, ještě téhož roku byl opraven (v interiérech v novorenesančním slohu). V roce 1887 se stal novým majitelem velkostatku a zámku továrník Josef Haney. Ten jej prodal v roce 1924 Josefu Voženílkovi z Předměřic. Po roce 1945 v zámku sídlilo zemědělské učiliště a od r. 1967 jičínský okresní archív. V současné době je majitelem zámku se zámeckým parkem a přilehlou zemědělskou farmou Jaroslav Horák z Černilova, vnuk Josefa Voženílka.
P.V., 17.2. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí, Půdorys přízemí zámku s vyznačením zdiva tvrze podle zaměření L. Svobody z roku 1992
© L. Svoboda in Kolektiv autorů, Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl, [A-J], Argo, 1997, str 258
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Jičín  (JC), Jeřice

Místa v okolí

 Pustohrad u Hořic
 Hořice
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Stračov
 Velký Vřešťov
 Bašnice
 Stračov
 Dohalice
 Velký Vřešťov
 Hankův rodný dům
 Bílé Poličany
 kostel sv. Prokopa
 zvonice
 Miletín
 Hořiněves
 Velehrádek
 Chotěborky - VPZ
 Chlum
 Holovousy
 Vysoká
 Chloumky
 kostel sv. Mikuláše
 Dubenec
 Šluspárk
 Myštěves
 mlýn Podhrad
 Ostroměř
 Hradišťko
 Vražba
 Zátluky
 Neděliště
 Rotemberk
 kostel sv. Stanislava
 Habřina
 Rodov
 kostel Všech svatých
 akvadukt u Komárova
 Dolní Přím
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Nechanice
 Hrad u Bezníka
 Velichovky
 Podlesí
 Lázně Bělohrad
 Hrádek u Vřesníka
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Sobčice
 Obora
 Ohnišťany
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Staré Smrkovice
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Jiří
 staré děkanství
 synagoga
 nová radnice
 stará radnice
 Dvůr Králové
 děkanství
 Holohlavy
 městské opevnění
 Kunčice
 Mlázovice
 Bergerův dvůr
 židovský hřbitov
 Radíkovice
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 kostel sv. Marka
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Stěžery
 Skřivany
 Chotělice
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Choteč
 Konecchlumí
 Pecka
 Sloupno
 Libeň
 Kuks
 Kamenice
 synagoga
 Barchůvek
 sbor kněze Ambrože
 radnice
 smírčí kříž
 Nový Bydžov
 muzeum
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 jez Hučák
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Mikuláše
 sušárna čekanky
 Moravský jez
 Mokřice
Kontaktní informace
Jeřice 1
508 01 Hořice v Podkrkonoší

Vlastník
Soukromá osoba
Základní informace místa
ID místa: 3639
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama