Kostel je prvně zmiňován r. 1356. R. 1420 byl pobořen Orebity a r. 1424 opraven hradeckými husity. Původně gotický kostel byl barokně upraven poč. 18. stol. Kostel je památkově chráněn. R. 1996 prošel vnější i vnitřní rekonstrukcí. V interiéru kostela je zajímavostí cínová křtitelnice z r. 1693.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel
© Rodochrozit, 02/2011
Kostel je jednolodní s čtvercovou lodí, obdélníkovým presbytářem se sakristií po severní straně a s mohutnou hranolovou věží v západním průčelí. Vnějšek je členěn lizénami; obdélníková okna s půlkruhovými záklenky, na jižní straně nároží presbytáře je opěrný pilíř, nad vchodem do sakristie se nachází letopočet 1706. Presbytář je zaklenut křížově, na jeho severní straně hrotitý sanktuář ze 14. století, profil hruškovcem, s výplní zdobenou reliéfním kružbovým motivem; sakristie zaklenuta valeně; loď s okoseným nárožími sklenuta plackou se štukovými zrcadly, stěny členěny koutovými pilastry s římsovými hlavicemi; v podvěží je křížově hřebínková klenba, v patře věže vestavěná kruchta, otevřená do lodi. Interiér je převážně rokokový. Tabulový hlavní oltář s původním obrazem sv. Stanislava a sochami světců; sochař. barokizující oltářík sv. Jana Nepomuckého a oltářík sv. Antonína; kazatelna; cínová křtitelnice z roku 1693 s víkem z roku 1802.
rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech, 1.5. 2011
historie

Obec Sendražice byla prvně písemně doložena roku 1297. V té době byl majitelem zeman Ondřej ze Sendražic. Původní dominantou obce byl gotický kostel sv. Stanislava, jenž měl mohutnou věž. Kostel byl připomínán již roku 1356. Počátkem 18. století byly realizovány částečné barokní úpravy kostela. Cínová křtitelnice pochází z roku 1693. U kostela je k nalezení pomník prusko-rakouské války roku 1866.

rodo chrozit - podle webových stránek obce Sendražice, 27.2. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Emanuel Poche: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 48 Politický okres královédvorský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1937
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Sendražice

Místa v okolí

 Neděliště
 Rodov
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Habřina
 Holohlavy
 Smiřice
 Chlum
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Újezd
 Velký Vřešťov
 Velichovky
 Chotěborky - VPZ
 Dubenec
 Dohalice
 Velký Vřešťov
 muzeum
 sbor kněze Ambrože
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Dolní Přím
 kostel sv. Marka
 jez Hučák
 Stěžery
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 Kalthaus
 Wenkeův dům
 Jeřice
 pevnost Josefov
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Hořenice
 kostel sv. Jakuba
 Velehrádek
 Stračov
 městský hřbitov
 Stračov
 Radíkovice
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Jiří
 akvadukt u Komárova
 zvonice
 Hrádek u Nechanic
 Bílé Poličany
 Kuks
 Pustohrad u Hořic
 Libčany
 Nechanice
 Libčany
 Žireč
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Zikmunda
 Libníkovice
 Hořice
 Zvole
 Kunčice
 Hořice
 radnice
 Hořice
 Libišany
 Bašnice
 Zátluky
 zvonice
 Miletín
 kostel Božího Těla
 Podorlický skanzen
 Šluspárk
 Sviništany
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Chvalkovice
 Kratonohy
Základní informace místa
ID místa: 9770
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama