Kostel je prvně zmiňován r. 1356. R. 1420 byl pobořen Orebity a r. 1424 opraven hradeckými husity. Původně gotický kostel byl barokně upraven poč. 18. stol. Kostel je památkově chráněn. R. 1996 prošel vnější i vnitřní rekonstrukcí. V interiéru kostela je zajímavostí cínová křtitelnice z r. 1693.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel
© Rodochrozit, 02/2011
Kostel je jednolodní s čtvercovou lodí, obdélníkovým presbytářem se sakristií po severní straně a s mohutnou hranolovou věží v západním průčelí. Vnějšek je členěn lizénami; obdélníková okna s půlkruhovými záklenky, na jižní straně nároží presbytáře je opěrný pilíř, nad vchodem do sakristie se nachází letopočet 1706. Presbytář je zaklenut křížově, na jeho severní straně hrotitý sanktuář ze 14. století, profil hruškovcem, s výplní zdobenou reliéfním kružbovým motivem; sakristie zaklenuta valeně; loď s okoseným nárožími sklenuta plackou se štukovými zrcadly, stěny členěny koutovými pilastry s římsovými hlavicemi; v podvěží je křížově hřebínková klenba, v patře věže vestavěná kruchta, otevřená do lodi. Interiér je převážně rokokový. Tabulový hlavní oltář s původním obrazem sv. Stanislava a sochami světců; sochař. barokizující oltářík sv. Jana Nepomuckého a oltářík sv. Antonína; kazatelna; cínová křtitelnice z roku 1693 s víkem z roku 1802.
rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech, 1.5. 2011
historie

Obec Sendražice byla prvně písemně doložena roku 1297. V té době byl majitelem zeman Ondřej ze Sendražic. Původní dominantou obce byl gotický kostel sv. Stanislava, jenž měl mohutnou věž. Kostel byl připomínán již roku 1356. Počátkem 18. století byly realizovány částečné barokní úpravy kostela. Cínová křtitelnice pochází z roku 1693. U kostela je k nalezení pomník prusko-rakouské války roku 1866.

rodo chrozit - podle webových stránek obce Sendražice, 27.2. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Emanuel Poche: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 48 Politický okres královédvorský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1937
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Sendražice

Místa v okolí

 Neděliště
 Rodov
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Habřina
 Holohlavy
 Smiřice
 Chlum
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Újezd
 Velký Vřešťov
 Velichovky
 Chotěborky - VPZ
 Dubenec
 Dohalice
 Velký Vřešťov
 muzeum
 sbor kněze Ambrože
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Dolní Přím
 kostel sv. Marka
 jez Hučák
 Stěžery
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 Kalthaus
 Wenkeův dům
 Jeřice
 pevnost Josefov
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Hořenice
 kostel sv. Jakuba
 Velehrádek
 Stračov
 městský hřbitov
 Stračov
 Radíkovice
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Jiří
 akvadukt u Komárova
 zvonice
 Hrádek u Nechanic
 Bílé Poličany
 Kuks
 Pustohrad u Hořic
 Libčany
 Nechanice
 Libčany
 Žireč
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Zikmunda
 Libníkovice
 Hořice
 Zvole
 Kunčice
 Hořice
 radnice
 Hořice
 Libišany
 Bašnice
 Zátluky
 zvonice
 Miletín
 kostel Božího Těla
 Podorlický skanzen
 Šluspárk
 Sviništany
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Chvalkovice
 Kratonohy
Základní informace místa
ID místa: 9770
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama