Kostel je prvně zmiňován r. 1356. R. 1420 byl pobořen Orebity a r. 1424 opraven hradeckými husity. Původně gotický kostel byl barokně upraven poč. 18. stol. Kostel je památkově chráněn. R. 1996 prošel vnější i vnitřní rekonstrukcí. V interiéru kostela je zajímavostí cínová křtitelnice z r. 1693.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kostel
© Rodochrozit, 02/2011
Kostel je jednolodní s čtvercovou lodí, obdélníkovým presbytářem se sakristií po severní straně a s mohutnou hranolovou věží v západním průčelí. Vnějšek je členěn lizénami; obdélníková okna s půlkruhovými záklenky, na jižní straně nároží presbytáře je opěrný pilíř, nad vchodem do sakristie se nachází letopočet 1706. Presbytář je zaklenut křížově, na jeho severní straně hrotitý sanktuář ze 14. století, profil hruškovcem, s výplní zdobenou reliéfním kružbovým motivem; sakristie zaklenuta valeně; loď s okoseným nárožími sklenuta plackou se štukovými zrcadly, stěny členěny koutovými pilastry s římsovými hlavicemi; v podvěží je křížově hřebínková klenba, v patře věže vestavěná kruchta, otevřená do lodi. Interiér je převážně rokokový. Tabulový hlavní oltář s původním obrazem sv. Stanislava a sochami světců; sochař. barokizující oltářík sv. Jana Nepomuckého a oltářík sv. Antonína; kazatelna; cínová křtitelnice z roku 1693 s víkem z roku 1802.
rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech, 1.5. 2011
historie

Obec Sendražice byla prvně písemně doložena roku 1297. V té době byl majitelem zeman Ondřej ze Sendražic. Původní dominantou obce byl gotický kostel sv. Stanislava, jenž měl mohutnou věž. Kostel byl připomínán již roku 1356. Počátkem 18. století byly realizovány částečné barokní úpravy kostela. Cínová křtitelnice pochází z roku 1693. U kostela je k nalezení pomník prusko-rakouské války roku 1866.

rodo chrozit - podle webových stránek obce Sendražice, 27.2. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Emanuel Poche: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 48 Politický okres královédvorský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1937
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Sendražice

Místa v okolí

 Neděliště
 Rodov
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Habřina
 Holohlavy
 Smiřice
 Chlum
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Újezd
 Velký Vřešťov
 Velichovky
 Chotěborky - VPZ
 Dubenec
 Dohalice
 Velký Vřešťov
 muzeum
 sbor kněze Ambrože
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Dolní Přím
 kostel sv. Marka
 jez Hučák
 Stěžery
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 Kalthaus
 Wenkeův dům
 Jeřice
 pevnost Josefov
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Hořenice
 kostel sv. Jakuba
 Velehrádek
 Stračov
 městský hřbitov
 Stračov
 Radíkovice
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Jiří
 akvadukt u Komárova
 zvonice
 Hrádek u Nechanic
 Bílé Poličany
 Kuks
 Pustohrad u Hořic
 Libčany
 Nechanice
 Libčany
 Žireč
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Zikmunda
 Libníkovice
 Hořice
 Zvole
 Kunčice
 Hořice
 radnice
 Hořice
 Libišany
 Bašnice
 Zátluky
 zvonice
 Miletín
 kostel Božího Těla
 Podorlický skanzen
 Šluspárk
 Sviništany
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Chvalkovice
 Kratonohy
Základní informace místa
ID místa: 9770
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama