Renes. tvrz doložená r. 1626 byla přestavěna po r. 1714 na barokní zámek. Částečně zmodernizovaná patrová budova byla zbořena r. 1989.
Hlavní obrázek místa
Zámek Světí
Sken ze pohlednice ze začátku 20 století
© Jiří Rus, 03/2015
První zmínka o vsi je z roku 1360 v souvislosti s místním kostelem. V letech 1365 až 1415 náleží část vsi komendě řádu německých rytířů v Hradci Králové, po ní přechází majetek na pražskou kapitulu. Druhá část vsi ve 14. století a na počátku 15. století náležela královéhradeckým měšťanům. Církevní část dal v roce 1436 král Zikmund do zástavy Matěji Salavovi z Lípy a jeho rodu patřila až do počátku 16. století. Po roce 1524 přešla zástava na město Hradec Králové, které už od husitských válek vlastnilo druhou polovinu vsi. Za účast ve stavovském odboji byla ves spolu s dalším majetkem městu Hradec Králové zabavena v roce 1547 a ve stejném roce ji od královské komory kupuje Jan z Pernštejna, který jí dál prodává Hamzovi ze Zábědovic. Ten nebo jeho potomci zde staví tvrz, která je prvně zmiňována v roce 1626, když ji Jan Hamza ze Zabědovic s dvorem a částí vsi prodával Kateřině Maxmiliáně Valdštejnové, a následně bylo Světí připojeno k panství Dolní Neděliště. V roce 1668 ho kupuje František Ignác Gallas a připojuje Světí k Hořiněvsi. Tvrz se stala pouze obydlím úředníka spravujícího dvůr. V roce 1714 kupuje hořiněveské panství Jan Antonín Špork a přestavuje tvrz na jednoduchý barokní zámek. V roce 1780 kupuje Světí císař Josef II. a v roce 1861 ho získává jako součást smiřického velkostatku liberecký továrník Jan Liebig. Po něm ho vlastní v rozmezí let 1863-1909 jeho dcera Gabriela provdaná Weinrichová. Následně ho až do roku 1918 opět drželi Habsburkové a po roce 1918 se stalo majetkem československého státu. Zámek byl určen celou svojí existencí ke správě dvora. Od roku 1965 zčásti sloužil jako mateřská škola a část byla upravena na byty. Zchátralý zámek byl v roce 1989 zbořen.
Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, SOPVČ , 1992, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 26.3. 2015

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Světí

Místa v okolí

 kostel sv. Ondřeje
 Neděliště
 Chlum
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Dolní Přím
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 Hradec Králové
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Dohalice
 Moravský jez
 Rodov
 Radíkovice
 kostel sv. Jiří
 Smiřice
 Habřina
 Újezd
 Hrádek u Nechanic
 Holohlavy
 akvadukt u Komárova
 Vražba
 Libčany
 Libčany
 mlýn Podhrad
 zvonice
 Rotemberk
 Velký Vřešťov
 Nechanice
 Stračov
 Stračov
 Kunčice
 Velký Vřešťov
 Libišany
 Chotěborky - VPZ
 Jeřice
 Dubenec
 Velichovky
 kostel sv. Vavřince
 Kalthaus
 Škroupův dům
 fara
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Pustohrad u Hořic
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 Bašnice
 Velehrádek
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 mlynářská vila
 Hořice
 socha sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Babice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Hořenice
 Kratonohy
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Vysoká
 Barchov
 městský hřbitov
 Rohoznice
 Rohoznice
 Podorlický skanzen
 kostel sv. Jiří
 Obědovice
 Zvole
 Kasalice
 Holovousy
 Chloumky
Kontaktní informace
Obec Světí
Světí č. 1
503 12 Všestary
Tel: 725 140 033
http://http.//www.sveti.cz
Základní informace místa
ID místa: 12076
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama