Zámek nechal postavit Arnošt Kryštof Harrach v letech 1802–1803. Od r. 1803 zde byly kanceláře a byty. V r. 1959 byla obnovena zachovalá část sgrafitové omítky.
Hlavní obrázek místa
Zámecká budova
© Pavel Vítek 11/2005
Obec Stěžery leží v nadmořské výšce 250 m a je vzdálena 3,5 km na západ od Hradce Králové. Dostupná je autobusovou dopravou z Hradce Králové. Zámek po několika novodobých úpravách v pohledu z ulic již zámek moc nepřipomíná. Jen na zadním traktu směrem do dvora jsou zachovány zbytky renesančních sgrafit. Zámek je v majetku obce Stěžery a slouží jako byty a poštovní úřad. V okolí můžeme navštívit pseudogotický zámek v Hrádku u Nechanic, vzdálený 6 km západním směrem.
24.11. 2005
historie

Ves Stěžery je poprvé připomínána v r. 1229 jako majetek opatovického kláštera. Po jeho zničení za husitských válek ji získalo jako město Hradec Králové. V r. 1547 však byly Hradci Králové pro účast na stavovském odboji v letech 1546 – 1547 zkonfiskovány a od královské komory je koupil Jan z Pernštejna, který je o rok později prodal Zdeňkovi Zárubovi z Hustiřan. Od něho koupil Stěžery v r. 1551 Felix Pravětický z Pravětic, který zde vybudoval renezanční tvrz. Původní tvrz tvoří severní křídlo dnešního zámku. Poslední majitel Stěžer z rodu Pravětických, Jiří, se zúčastnil stavovského povstání v letech 1618 – 1620, a proto mu byla část Stěžer s tvrzí a dvorem zkonfiskována. Od královské komory v r. 1625 zkonfiskovanou část koupila Anna Zuzana Karolina Slavatová z Chlumu a po r. 1633 přikoupila i druhou část Stěžer. V r. 1650 zdědil Stěžery Ferdinand Bonaventura Harrach. K Přestavbě tvrze…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 25.11. 2005

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK),

Místa v okolí

 kostel sv. Marka
 Dolní Přím
 Radíkovice
 Libčany
 Libčany
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiří
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Hrádek u Nechanic
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Moravský jez
 Libišany
 Chlum
 zvonice
 Neděliště
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Vavřince
 Kunčice
 Nechanice
 Škroupův dům
 Dohalice
 fara
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Kratonohy
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Vojtěcha
 Rodov
 Babice
 Újezd
 Stračov
 Stračov
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Barchov
 Holohlavy
 Obědovice
 Habřina
 Vražba
 Kasalice
 Barchůvek
 mlýn Podhrad
 Jeřice
 Velký Vřešťov
 Rotemberk
 evangelický kostel
 Kunětická Hora
 Ráby
 Kalthaus
 Bašnice
 Vysoká
 Myštěves
 Chvojenec
 Žáravice
 pevnost Josefov
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 1136
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama