Méně zřetelné tvrziště na koruně s neobvyklou zvoničkou u hl. silnice. Tvrz zde vznikla zřejmě po vyplenění opatovického kláštera. V r. 1436 král Zikmund dává ves do zástavby Zdeňku Švábovi z Chvalovic. Tvrz zaniká někdy po roce 1493.
Hlavní obrázek místa
Těleso tvrziště s kapličkou
© Petr Nožička 03/2010
Kdy vznikla tvrz není jisté – možná ji založil opatovický klášter, či nějaký leník tohoto kláštera, či snad vznikla až po roce 1421, kdy byl tento klášter zničen husitskými vojsky Diviše Bořka z Miletínka. V roce 1436 dává ves král Zikmund do zástavby Zdeňku Švábovi z Chvalovic. Po dalších zástavních držitelích ji získává v roce 1493 Vilém z Pernštejna, který ji připojuje k pardubickému panství. Dnes se z tvrze dochoval pouze pahorek, valy i příkopy postupně zanikly. V roce 1840 je ještě na katastrální mapě patrný vodní příkop na severní straně tvrziště. Na koruně tvrziště je neobvyklá okrouhlá zvonička.
Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 20.4. 2010
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Libišany

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 fara
 Škroupův dům
 zvonice
 Libčany
 Libčany
 kostel sv. Vojtěcha
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Radíkovice
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 muzeum
 Hradec Králové
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Rohoznice
 Rohoznice
 Ráby
 Kunětická Hora
 kostel sv. Jiří
 Ráby
 Hrádek u Nechanic
 Dolní Přím
 radnice
 kostel Všech svatých
 Kunčice
 Kratonohy
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 Kasalice
 Blatník
 akvadukt na Židově
 akvadukt u Komárova
 automatické mlýny
 Pardubice
 Obědovice
 kostel sv. Václava
 Velký akvadukt
 městské opevnění
 Zelená brána
 Nechanice
 Babice
 Neděliště
 Malý akvadukt
 kaple sv. Anny
 Chvojenec
 Chlum
 Krchleby
 kostel sv. Jiljí
 Barchov
 židovský hřbitov
 krematorium
 Žáravice
 kostel sv. Stanislava
 Dohalice
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 Újezd
 Valy u Přelouče
 Lepějovice
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Kalthaus
Základní informace místa
ID místa: 8954
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama