MPR Hradec Králové zahrnuje obvod středověkého města vysazeného na ploše někdejšího hradiště kolem roku 1225. Od konce 13. století nejvýznamnější věnné město českých královen. O 400 let později jedna ze zemských pevností, po jejím zrušení rychlý rozvoj.
Hlavní obrázek místa
© rodo chrozit, 08/2011
Městská památková reservace Hradec Králové zahrnuje historické centrum města. Příjezd osobním automobilem několika silnicemi I. třídy, následně možnost odbočení z místního okruhu podle směru příjezdu. V širším centru parkování zpoplatněno. Vlakové i autobusové nádraží asi 1 km západně, lze použít trolejbusových nebo autobusových linek zdejší MHD.
Ivan Grisa, 4.10. 2008
historie

Městská památková reservace Hradec Králové

Na výšině nad soutokem Labe a Orlice je osídlení doloženo již v předslovanské době. Od 9. století hradiště, po sjednocení Čech pod vládou Přemyslovců (995) jedno z center jejich správy. Před rokem 1091 vznikl knížecí hrad v severní části výšiny. Kolem roku 1225 vysazeno na jeho předhradí jedno z nejstarších královských měst v zemi, které nejpozději od konce století patřilo k věnným městům královen (odtud přívlastek v názvu). V 15. století významná opora husitů (měl zde být poprvé pohřben i Jan Žižka). Po válkách v polovině 18. století byl prohlášen za zemskou pevnost a v letech 1765–89 byl obehnán bastionovým opevněním. Přitom byla zdemolována všechna historická předměstí, aby se vytvořilo dostatečně široké volné předpolí. Jejich obyvatelé byli přesunuti do vzdálených osad (Nový Hradec, Kukleny ap.). Pevnostní status byl zrušen až roku 1884, demolice hradeb začala o 9 let později, dokončena až při stavbě krajského soudu…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., svazek 2, 4.10. 2008

Půdorys místa

1 - radnice, 2 - Bílá věž, 3 - katedrála sv. Ducha, 4 - biskupská residence, 5 - býv. jesuitská kolej, 6 - dům U Špuláků, 7 - býv. minoritský klášter, 8 - městské opevnění, 9 - zbytek bývalé Slezské brány, 10 - divadlo, 11 - schodiště Na Kropáčce, 12 - ma
© kol. autorů: Paměť měst, Odeon 1975
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové

Místa v okolí

 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 muzeum
 Moravský jez
 kostel sv. Mikuláše
 jez Hučák
 sbor kněze Ambrože
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 kostel sv. Vavřince
 Neděliště
 Újezd
 Libišany
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Přím
 Libčany
 kostel Zjevení Páně
 Chlum
 Smiřice
 Radíkovice
 Libčany
 Podorlický skanzen
 Holohlavy
 Kalthaus
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Rodov
 kostel Božího Těla
 Hořiněves
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Prokopa
 mlynářská vila
 Hankův rodný dům
 Libníkovice
 kostel sv. Václava
 fara
 Škroupův dům
 Habřina
 Chvojenec
 Dohalice
 akvadukt u Komárova
 Vražba
 kostel sv. Jakuba
 mlýn Podhrad
 Kunětická Hora
 Kunčice
 Ráby
 Rotemberk
 kostel sv. Vojtěcha
 Nechanice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 kostel sv. Zikmunda
 Rohoznice
 Rohoznice
 pevnost Josefov
 kostel sv. Václava
 Stračov
 Stračov
 Jeřice
 radnice
 Veselice
Kontaktní informace
Informační centrum Hradec Králové
Velké náměstí 165
500 01 Hradec Králové
Tel: 495 580 492
http://www.ic-hk.cz/
icko2@ic-hk.cz
Základní informace místa
ID místa: 6840
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama