MPR Hradec Králové zahrnuje obvod středověkého města vysazeného na ploše někdejšího hradiště kolem roku 1225. Od konce 13. století nejvýznamnější věnné město českých královen. O 400 let později jedna ze zemských pevností, po jejím zrušení rychlý rozvoj.
Hlavní obrázek místa
© rodo chrozit, 08/2011
Městská památková reservace Hradec Králové zahrnuje historické centrum města. Příjezd osobním automobilem několika silnicemi I. třídy, následně možnost odbočení z místního okruhu podle směru příjezdu. V širším centru parkování zpoplatněno. Vlakové i autobusové nádraží asi 1 km západně, lze použít trolejbusových nebo autobusových linek zdejší MHD.
Ivan Grisa, 4.10. 2008
historie

Městská památková reservace Hradec Králové

Na výšině nad soutokem Labe a Orlice je osídlení doloženo již v předslovanské době. Od 9. století hradiště, po sjednocení Čech pod vládou Přemyslovců (995) jedno z center jejich správy. Před rokem 1091 vznikl knížecí hrad v severní části výšiny. Kolem roku 1225 vysazeno na jeho předhradí jedno z nejstarších královských měst v zemi, které nejpozději od konce století patřilo k věnným městům královen (odtud přívlastek v názvu). V 15. století významná opora husitů (měl zde být poprvé pohřben i Jan Žižka). Po válkách v polovině 18. století byl prohlášen za zemskou pevnost a v letech 1765–89 byl obehnán bastionovým opevněním. Přitom byla zdemolována všechna historická předměstí, aby se vytvořilo dostatečně široké volné předpolí. Jejich obyvatelé byli přesunuti do vzdálených osad (Nový Hradec, Kukleny ap.). Pevnostní status byl zrušen až roku 1884, demolice hradeb začala o 9 let později, dokončena až při stavbě krajského soudu…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., svazek 2, 4.10. 2008

Půdorys místa

1 - radnice, 2 - Bílá věž, 3 - katedrála sv. Ducha, 4 - biskupská residence, 5 - býv. jesuitská kolej, 6 - dům U Špuláků, 7 - býv. minoritský klášter, 8 - městské opevnění, 9 - zbytek bývalé Slezské brány, 10 - divadlo, 11 - schodiště Na Kropáčce, 12 - ma
© kol. autorů: Paměť měst, Odeon 1975
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové

Místa v okolí

 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 muzeum
 Moravský jez
 kostel sv. Mikuláše
 jez Hučák
 sbor kněze Ambrože
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 kostel sv. Vavřince
 Neděliště
 Újezd
 Libišany
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiří
 Libčany
 kostel Zjevení Páně
 Chlum
 Smiřice
 Radíkovice
 Libčany
 Podorlický skanzen
 kaplička Panny Marie
 Holohlavy
 Kalthaus
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Rodov
 kostel Božího Těla
 Hořiněves
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Prokopa
 mlynářská vila
 Hankův rodný dům
 socha sv. Marka
 Libníkovice
 kostel sv. Václava
 fara
 Škroupův dům
 Habřina
 Chvojenec
 Dohalice
 akvadukt u Komárova
 Vražba
 kostel sv. Jakuba
 mlýn Podhrad
 Kunětická Hora
 Kunčice
 Ráby
 Rotemberk
 kostel sv. Vojtěcha
 Nechanice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 kostel sv. Zikmunda
 Rohoznice
 Rohoznice
 pevnost Josefov
 kostel sv. Václava
 Bohdanečský rybník
 Stračov
 Stračov
 Jeřice
 radnice
 Veselice
Kontaktní informace
Informační centrum Hradec Králové
Velké náměstí 165
500 01 Hradec Králové
Tel: 495 580 492
http://www.ic-hk.cz/
icko2@ic-hk.cz
Základní informace místa
ID místa: 6840
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

reklama