Tvrz se prvně zmiňuje r. 1395 v majetku Bořka z Dohalic, r. 1440 v majetku Prokopa Dohalského. R. 1659 prodána Janem ml. Dohalským jako zpustlá. Václav Záruba z Hustířan tvrz r. 1667 přestavěl. V průběhu 2. pol. 18. stol. byla připojena k panství Sadová. R. 1825 byla zbořena a přestavěna na sýpku.
Hlavní obrázek místa
Dohalice - tvrz
2004 © Václav Hájek
Když r.1659 prodával Jan mladší Dohalský z Dohalic tvrz, která dala jeho rodu jméno, byl pořízen tento její popis: „ Sídlo starožitné, od země vzhůru na díle od kamene a svrchu též na díle ode dřeva vystavené, ale hrubě zpustlé, střechy byly něco cihlami a ostatek šindelem přikryty, hrubě chatrné. Dole byly tři neb čtyři suché sklepy, komory, kuchyně, pod zemí sklep plný vody, nahoře tři světnice a čtyři komory, ostatek pustý. Okolo tvrze byl příkop vodou naplněný a za kuchyní vinopalna.“ Tvrz existovala pravděpodobně již ve druhé půli 14. století. Z této doby se dochovalo zdivo paláce do výše prvního patra. Zmiňované dřevěné druhé patro bylo při barokní přestavbě nahrazeno zděnou konstrukcí. Dnes na fasádě čitelná barokní okna byla zazděna při přestavbě tvrze na sýpku. Opevnění tvrze využívalo vod říčky Bystřice, která protéká na severní straně lokality. Mezi ní a palácem byl s největší pravděpodobností hrazený dvůr. Na východ od tvrze se nacházel hospodářský dvůr. Dostačující informace nalezne zájemce v Encyklopedii českých tvrzí I. (1997)
Michal Merkl (2003), 18.12. 2003
historie

Tvrz byla postavena někdy v 2. polovině 14. století. Ves Dohalice se poprvé uvádí r. 1352, kdy byla v majetku Václava Dohalského z Dohalic. R. 1395 se ves i tvrz zmiňují v držení Bořka z Dohalic, r. 1414 v majetku Jarka z Dohalic. V l. 1440–1480 byl majitelem Prokop Dohalský, který statek značně rozšířil. Po jeho smrti se majetek rozdělil mezi jeho dva syny Václava a Mikuláše; tvrz připadla Mikulášovi. R. 1651 se stal majitelem tvrze Václav Dohalský. R. 1659 se tvrz zmiňuje při prodeji Janem ml. Dohalským z Dohalic jako značně zpustlá. Nový majitel Václav Záruba z Hustířan r. 1667 tvrz opravil a rozšířil. Od Zárubů tvrz r. 1707 koupili Schaffgotschové. V průběhu 2. poloviny 18. století byla tvrz s okolním majetkem připojena k panství Sadová. R. 1825 byla tvrz zbořena a přestavěna na sýpku.

17.9. 2011

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK),

Místa v okolí

 Chlum
 Stračov
 Stračov
 Dolní Přím
 Hořiněves
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Jeřice
 akvadukt u Komárova
 Neděliště
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Nechanice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 Bašnice
 Velký Vřešťov
 Velký Vřešťov
 Radíkovice
 Pustohrad u Hořic
 Kunčice
 Hořice
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Vysoká
 Rodov
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Myštěves
 Chotěborky - VPZ
 Habřina
 Vražba
 Libčany
 mlýn Podhrad
 Libčany
 Rotemberk
 Dubenec
 kostel sv. Mikuláše
 Bílé Poličany
 Velehrádek
 Podlesí
 Holohlavy
 sbor kněze Ambrože
 zvonice
 Holovousy
 kostel Zjevení Páně
 Miletín
 muzeum
 Smiřice
 Babice
 jez Hučák
 Velichovky
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Libeň
 Hradec Králové
 Barchov
 Moravský jez
 Chloumky
 Barchůvek
 Skřivany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Hradišťko
 Ohnišťany
 Ostroměř
 Újezd
 Kratonohy
 Sloupno
 sušárna čekanky
 Šluspárk
 kaple Panny Marie
 Staré Smrkovice
 Obora
 Libišany
 Zátluky
 Dobřenice
 synagoga
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 zvonice
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 Husův sbor
 Obědovice
 Betlém u Kuksu
 Kosice
 Mlékosrby
 Přestavlky
 Žireč
 kostel sv. Anny
 Chudeřická kyselka
 Kuks
 Mlázovice
Základní informace místa
ID místa: 1850
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama