Tvrz se prvně zmiňuje r. 1395 v majetku Bořka z Dohalic, r. 1440 v majetku Prokopa Dohalského. R. 1659 prodána Janem ml. Dohalským jako zpustlá. Václav Záruba z Hustířan tvrz r. 1667 přestavěl. V průběhu 2. pol. 18. stol. byla připojena k panství Sadová. R. 1825 byla zbořena a přestavěna na sýpku.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 03/2010
Když r.1659 prodával Jan mladší Dohalský z Dohalic tvrz, která dala jeho rodu jméno, byl pořízen tento její popis: „ Sídlo starožitné, od země vzhůru na díle od kamene a svrchu též na díle ode dřeva vystavené, ale hrubě zpustlé, střechy byly něco cihlami a ostatek šindelem přikryty, hrubě chatrné. Dole byly tři neb čtyři suché sklepy, komory, kuchyně, pod zemí sklep plný vody, nahoře tři světnice a čtyři komory, ostatek pustý. Okolo tvrze byl příkop vodou naplněný a za kuchyní vinopalna.“ Tvrz existovala pravděpodobně již ve druhé půli 14. století. Z této doby se dochovalo zdivo paláce do výše prvního patra. Zmiňované dřevěné druhé patro bylo při barokní přestavbě nahrazeno zděnou konstrukcí. Dnes na fasádě čitelná barokní okna byla zazděna při přestavbě tvrze na sýpku. Opevnění tvrze využívalo vod říčky Bystřice, která protéká na severní straně lokality. Mezi ní a palácem byl s největší pravděpodobností hrazený dvůr. Na východ od tvrze se nacházel hospodářský dvůr. Dostačující informace nalezne zájemce v Encyklopedii českých tvrzí I. (1997)
Michal Merkl (2003), 18.12. 2003
historie

Tvrz byla postavena někdy v 2. polovině 14. století. Ves Dohalice se poprvé uvádí r. 1352, kdy byla v majetku Václava Dohalského z Dohalic. R. 1395 se ves i tvrz zmiňují v držení Bořka z Dohalic, r. 1414 v majetku Jarka z Dohalic. V l. 1440–1480 byl majitelem Prokop Dohalský, který statek značně rozšířil. Po jeho smrti se majetek rozdělil mezi jeho dva syny Václava a Mikuláše; tvrz připadla Mikulášovi. R. 1651 se stal majitelem tvrze Václav Dohalský. R. 1659 se tvrz zmiňuje při prodeji Janem ml. Dohalským z Dohalic jako značně zpustlá. Nový majitel Václav Záruba z Hustířan r. 1667 tvrz opravil a rozšířil. Od Zárubů tvrz r. 1707 koupili Schaffgotschové. V průběhu 2. poloviny 18. století byla tvrz s okolním majetkem připojena k panství Sadová. R. 1825 byla tvrz zbořena a přestavěna na sýpku.

17.9. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK),

Místa v okolí

 Chlum
 Stračov
 Stračov
 Dolní Přím
 Hořiněves
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 akvadukt u Komárova
 Jeřice
 Neděliště
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Nechanice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 Bašnice
 Velký Vřešťov
 Velký Vřešťov
 Radíkovice
 Pustohrad u Hořic
 Kunčice
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Hořice
 Vysoká
 Rodov
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Myštěves
 Chotěborky - VPZ
 Habřina
 Vražba
 Libčany
 Libčany
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 kostel sv. Mikuláše
 Dubenec
 Bílé Poličany
 Velehrádek
 Podlesí
 Holohlavy
 sbor kněze Ambrože
 zvonice
 Holovousy
 kostel Zjevení Páně
 Miletín
 Smiřice
 Babice
 muzeum
 jez Hučák
 Velichovky
 Barchov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Libeň
 Hradec Králové
 Moravský jez
 Chloumky
 Barchůvek
 Skřivany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Hradišťko
 Ohnišťany
 Ostroměř
 Újezd
 Kratonohy
 Sloupno
 sušárna čekanky
 Šluspárk
 kaple Panny Marie
 Staré Smrkovice
 Libišany
 Obora
 Dobřenice
 synagoga
 Zátluky
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Kosice
 Husův sbor
 Obědovice
 Betlém u Kuksu
 Kosice
 Mlékosrby
 Přestavlky
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Kuks
 Mlázovice
Základní informace místa
ID místa: 1850
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama