Tvrz se prvně zmiňuje r. 1395 v majetku Bořka z Dohalic, r. 1440 v majetku Prokopa Dohalského. R. 1659 prodána Janem ml. Dohalským jako zpustlá. Václav Záruba z Hustířan tvrz r. 1667 přestavěl. V průběhu 2. pol. 18. stol. byla připojena k panství Sadová. R. 1825 byla zbořena a přestavěna na sýpku.
Hlavní obrázek místa
Dohalice - tvrz
2004 © Václav Hájek
Když r.1659 prodával Jan mladší Dohalský z Dohalic tvrz, která dala jeho rodu jméno, byl pořízen tento její popis: „ Sídlo starožitné, od země vzhůru na díle od kamene a svrchu též na díle ode dřeva vystavené, ale hrubě zpustlé, střechy byly něco cihlami a ostatek šindelem přikryty, hrubě chatrné. Dole byly tři neb čtyři suché sklepy, komory, kuchyně, pod zemí sklep plný vody, nahoře tři světnice a čtyři komory, ostatek pustý. Okolo tvrze byl příkop vodou naplněný a za kuchyní vinopalna.“ Tvrz existovala pravděpodobně již ve druhé půli 14. století. Z této doby se dochovalo zdivo paláce do výše prvního patra. Zmiňované dřevěné druhé patro bylo při barokní přestavbě nahrazeno zděnou konstrukcí. Dnes na fasádě čitelná barokní okna byla zazděna při přestavbě tvrze na sýpku. Opevnění tvrze využívalo vod říčky Bystřice, která protéká na severní straně lokality. Mezi ní a palácem byl s největší pravděpodobností hrazený dvůr. Na východ od tvrze se nacházel hospodářský dvůr. Dostačující informace nalezne zájemce v Encyklopedii českých tvrzí I. (1997)
Michal Merkl (2003), 18.12. 2003
historie

Tvrz byla postavena někdy v 2. polovině 14. století. Ves Dohalice se poprvé uvádí r. 1352, kdy byla v majetku Václava Dohalského z Dohalic. R. 1395 se ves i tvrz zmiňují v držení Bořka z Dohalic, r. 1414 v majetku Jarka z Dohalic. V l. 1440–1480 byl majitelem Prokop Dohalský, který statek značně rozšířil. Po jeho smrti se majetek rozdělil mezi jeho dva syny Václava a Mikuláše; tvrz připadla Mikulášovi. R. 1651 se stal majitelem tvrze Václav Dohalský. R. 1659 se tvrz zmiňuje při prodeji Janem ml. Dohalským z Dohalic jako značně zpustlá. Nový majitel Václav Záruba z Hustířan r. 1667 tvrz opravil a rozšířil. Od Zárubů tvrz r. 1707 koupili Schaffgotschové. V průběhu 2. poloviny 18. století byla tvrz s okolním majetkem připojena k panství Sadová. R. 1825 byla tvrz zbořena a přestavěna na sýpku.

17.9. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK),

Místa v okolí

 Chlum
 Stračov
 Stračov
 Dolní Přím
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 akvadukt u Komárova
 Jeřice
 Světí
 Neděliště
 Nechanice
 kostel sv. Ondřeje
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 Bašnice
 Velký Vřešťov
 Radíkovice
 Velký Vřešťov
 Pustohrad u Hořic
 Kunčice
 kostel sv. Marka
 Hořice
 Stěžery
 Vysoká
 Rodov
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Myštěves
 Chotěborky - VPZ
 Habřina
 Vražba
 Libčany
 Libčany
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 Dubenec
 kostel sv. Mikuláše
 Bílé Poličany
 Velehrádek
 Podlesí
 Holohlavy
 sbor kněze Ambrože
 zvonice
 Holovousy
 kostel Zjevení Páně
 Miletín
 Babice
 muzeum
 Smiřice
 jez Hučák
 Velichovky
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Libeň
 Hradec Králové
 Barchov
 Moravský jez
 Chloumky
 Barchůvek
 Skřivany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Hradišťko
 Ohnišťany
 Ostroměř
 Újezd
 Sloupno
 Kratonohy
 sušárna čekanky
 Šluspárk
 kaple Panny Marie
 Staré Smrkovice
 Libišany
 Obora
 synagoga
 Zátluky
 Dobřenice
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 zvonice
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Husův sbor
 Obědovice
 Betlém u Kuksu
 Kosice
 Mlékosrby
 Přestavlky
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Kuks
 Mlázovice
Základní informace místa
ID místa: 1850
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama