Tvrz se prvně zmiňuje r. 1395 v majetku Bořka z Dohalic, r. 1440 v majetku Prokopa Dohalského. R. 1659 prodána Janem ml. Dohalským jako zpustlá. Václav Záruba z Hustířan tvrz r. 1667 přestavěl. V průběhu 2. pol. 18. stol. byla připojena k panství Sadová. R. 1825 byla zbořena a přestavěna na sýpku.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit , 02/2014
Když r.1659 prodával Jan mladší Dohalský z Dohalic tvrz, která dala jeho rodu jméno, byl pořízen tento její popis: „ Sídlo starožitné, od země vzhůru na díle od kamene a svrchu též na díle ode dřeva vystavené, ale hrubě zpustlé, střechy byly něco cihlami a ostatek šindelem přikryty, hrubě chatrné. Dole byly tři neb čtyři suché sklepy, komory, kuchyně, pod zemí sklep plný vody, nahoře tři světnice a čtyři komory, ostatek pustý. Okolo tvrze byl příkop vodou naplněný a za kuchyní vinopalna.“ Tvrz existovala pravděpodobně již ve druhé půli 14. století. Z této doby se dochovalo zdivo paláce do výše prvního patra. Zmiňované dřevěné druhé patro bylo při barokní přestavbě nahrazeno zděnou konstrukcí. Dnes na fasádě čitelná barokní okna byla zazděna při přestavbě tvrze na sýpku. Opevnění tvrze využívalo vod říčky Bystřice, která protéká na severní straně lokality. Mezi ní a palácem byl s největší pravděpodobností hrazený dvůr. Na východ od tvrze se nacházel hospodářský dvůr. Dostačující informace nalezne zájemce v Encyklopedii českých tvrzí I. (1997)
Michal Merkl (2003), 18.12. 2003
historie

Tvrz byla postavena někdy v 2. polovině 14. století. Ves Dohalice se poprvé uvádí r. 1352, kdy byla v majetku Václava Dohalského z Dohalic. R. 1395 se ves i tvrz zmiňují v držení Bořka z Dohalic, r. 1414 v majetku Jarka z Dohalic. V l. 1440–1480 byl majitelem Prokop Dohalský, který statek značně rozšířil. Po jeho smrti se majetek rozdělil mezi jeho dva syny Václava a Mikuláše; tvrz připadla Mikulášovi. R. 1651 se stal majitelem tvrze Václav Dohalský. R. 1659 se tvrz zmiňuje při prodeji Janem ml. Dohalským z Dohalic jako značně zpustlá. Nový majitel Václav Záruba z Hustířan r. 1667 tvrz opravil a rozšířil. Od Zárubů tvrz r. 1707 koupili Schaffgotschové. V průběhu 2. poloviny 18. století byla tvrz s okolním majetkem připojena k panství Sadová. R. 1825 byla tvrz zbořena a přestavěna na sýpku.

17.9. 2011

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK),

Místa v okolí

 Chlum
 Stračov
 Stračov
 Dolní Přím
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 akvadukt u Komárova
 Jeřice
 Světí
 Neděliště
 kostel sv. Ondřeje
 Nechanice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Stanislava
 Bašnice
 Velký Vřešťov
 Velký Vřešťov
 Radíkovice
 Pustohrad u Hořic
 Kunčice
 Hořice
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Vysoká
 Rodov
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Myštěves
 Chotěborky - VPZ
 Vražba
 Habřina
 Libčany
 Libčany
 mlýn Podhrad
 Rotemberk
 kostel sv. Mikuláše
 Dubenec
 Bílé Poličany
 Velehrádek
 Podlesí
 Holohlavy
 Holovousy
 kostel Zjevení Páně
 Miletín
 sbor kněze Ambrože
 zvonice
 Smiřice
 Babice
 muzeum
 jez Hučák
 Velichovky
 Libeň
 Hradec Králové
 Barchov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 Chloumky
 Barchůvek
 Skřivany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Hradišťko
 Ohnišťany
 Ostroměř
 Újezd
 Kratonohy
 Sloupno
 sušárna čekanky
 Šluspárk
 kaple Panny Marie
 Staré Smrkovice
 Libišany
 Obora
 synagoga
 Zátluky
 Dobřenice
 Nový Bydžov
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Husův sbor
 Obědovice
 Betlém u Kuksu
 Kosice
 Mlékosrby
 Přestavlky
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Kuks
 Mlázovice
Základní informace místa
ID místa: 1850
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama