Prokop Kern r.1800 přestavěl vrchnostenský dům na klasicistní zámek. R.1838 František Arnošt Harrach jnechal zvýšit o jedno poschodí. R.1935 J. Fišer zámek opravil a zase snížil o jedno poschodí. Od r.1945 až dones vlastní zámek obec Stračov.
Hlavní obrázek místa
pohled z návsi (od severu)
© Pavel Zany Komárek 28/8/2005
nevýraznou zámeckou budovu najdeme na návsi přímo proti zdejšímu kostelu. Vypadá opuštěně, neudržovaně...
Zany, 9.11. 2005
historie

Ves Stračov byla až do počátku 18. století součástí jiných panství, jejím správním centrem byla barokní budova vrchnostenského domu. V polovině 18. století patřil drobný statek Janu Antonínu Bredovi, poté několikrát změnil majitele a koncem století jej koupil pražský měšťan Prokop Kern, který nechal r. 1800 přestavět vrchnostenský dům na klasicistní zámek. Roku 1838 prodala Barbora Kernová panství hraběti Františku Arnoštu Harrachovi, který jej nechal upravit, zvýšit o jedno poschodí a využíval jej jako prozatímní sídlo před přesídlením na nově postavený zámek v Hrádku u Nechanic. Poté budova opět sloužila správním účelům, byly zde kanceláře a byty úředníků. Roku 1935 tehdejší majitel J. Fišer chátrající zámek opravil a opět snížil o jedno poschodí. Od roku 1945 až dodnes vlastní zámek obec Stračov, která jej dále využívala k bydlení či jako sklad místní knihovny. Od r. 2008 byla prováděna rozsáhlá rekonstrukce celého zámku.

Zany, 7.9. 2005

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Stračov

Místa v okolí

 Stračov
 Dohalice
 Bašnice
 Jeřice
 Vysoká
 Myštěves
 Hořice
 Pustohrad u Hořic
 akvadukt u Komárova
 radnice
 Nechanice
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 Dolní Přím
 Podlesí
 Hankův rodný dům
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Holovousy
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Kunčice
 Velký Vřešťov
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Chloumky
 kostel sv. Jiří
 Hradišťko
 Ostroměř
 Skřivany
 Neděliště
 Radíkovice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Staré Smrkovice
 zvonice
 Miletín
 Obora
 Libeň
 Bílé Poličany
 Sloupno
 Sobčice
 Smidary
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Stanislava
 Chotěborky - VPZ
 Chotělice
 Stěžery
 Velehrádek
 Barchov
 kostel sv. Marka
 Barchůvek
 Babice
 Libčany
 synagoga
 Rodov
 Libčany
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Dubenec
 mlýn Podhrad
 Vražba
 Husův sbor
 Habřina
 sušárna čekanky
 Šluspárk
 Rotemberk
 kaple Panny Marie
 Lázně Bělohrad
 Mlázovice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 Kratonohy
 Vysoké Veselí
 Zátluky
 Velichovky
 Kosice
 Konecchlumí
 Mlékosrby
 Kovač
 Přestavlky
 Choteč
 sbor kněze Ambrože
 Kamenice
 muzeum
 jez Hučák
 Luková
 Hradec Králové
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 Betlém u Kuksu
 staré děkanství
 synagoga
 nová radnice
 stará radnice
 děkanství
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
 židovský hřbitov
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 3432
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama