Zaniklý Březhradský rybník se od 16. století nacházel na katastru obce Plačic, ale pojmenován byl podle sousední vsi Březhradu, jejíž mlýn využíval jeho vod. K jeho zrušení došlo v r. 1827, aby o 3 roky později vznikla na jeho malé části mlýnská nádržka, která se dochovala do dnešní doby.
Hlavní obrázek místa
Březhradský rybník
© Roman Štěpánek 01/2019
Sousedící vsi Březhrad a Plačice bývaly samostatnými obcemi, v r. 1976 však již obě byly městskými částmi statutárního města Hradec Králové. Nyní tvoří jihozápadní okraj jeho území. V 1. polovině 16. stol. byl mezi vesnicemi založen velký rybník snad o rozloze až 2 km². Rybník byl zrušen r. 1827 a rozparcelován na ornou půdu. Zůstala z něj zachována jen nevelká mlýnská nádržka v majetku tehdejšího mlynáře Františka Grégra.
Jiří Špaček, 1.4. 2023
popis

V době své existence byla vodní plocha Březhradského rybníka jednou z největších a nejvýnosnějších, jež náležela královéhradecké městské obci, protože zahrnovala dnešní louky a lesy mezi již zmíněným Březhradem, panskými lesy Bažantnicí a Panoškou (dnešní Borovinka), silnicí z Plačic do Libišan a na jihu končila na počátku tzv. Veverek. Tento rozsah dodnes připomíná řada pomístních pojmenování, např. Ostrov, Hluboká nebo Na rybníku. Tímto pohledem se můžeme dobrat toho, že v období své největší slávy mohla jeho výměra překračovat 2 km², přesně se to však již nikdy nedozvíme, vzhledem k době jeho trvání.

Boris Jelínek, 22.2. 2023

historie

U tohoto rybníka na první pohled ihned zaujme to, že zatímco se jmenoval vždy jako Březhradský (dobově původně zapisován jako Przedhrad), nacházel se na plačickém katastru. Navíc vody z něj byly pouštěny do tzv. Kuřího jezera, jež se mělo nacházet kdesi v blízkosti Březhradu, aniž bychom dnes znali jeho přesnou polohu. V dobách své existence patřil k těm nejvýnosnějším a největším z královéhradeckých obecních rybníků, neboť každého roku z něj bylo získáno na 400 džberů ryb v hodnotě 800-850 kop českých grošů. Uvádí se, že jeho stavbu zahájila královéhradecká obec v roce 1532, ale některé prameny hovoří o tom, že je ještě staršího původu, což se nedá vyloučit, protože tato místa bývala podmáčená ještě před vybudováním této vodní plochy. Navíc grunt pro rybník byl získán již roku 1490 od královéhradeckého soukeníka Jana Franuse, jenž místo něj obdržel směnou obecní louku. Když však otevřeme Švendovo dílo, zjistíme, že tomu bylo trochu…  číst dále

Boris Jelínek (s využitím zdrojů uvedených v textu, reakční úprava Jiří Špaček), 22.2. 2023

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové-Plačice

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Libišany
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 muzeum
 Hradec Králové
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Libčany
 Libčany
 mlynářská vila
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Radíkovice
 fara
 Škroupův dům
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vojtěcha
 Rusecký písník
 kostel sv. Jiří
 Hrádek u Nechanic
 Kunětická Hora
 Ráby
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Neděliště
 Rohoznice
 Rohoznice
 Ráby
 Mlýnský rybník
 Kunčice
 Chlum
 Bohdanečský rybník
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Stanislava
 Chvojenec
 Újezd
 Nechanice
 Kratonohy
 kostel sv. Václava
 radnice
 Velký akvadukt
 Podorlický skanzen
 Dohalice
 akvadukt na Židově
 evangelický kostel
 Malý akvadukt
 Kasalice
 automatické mlýny
 kostel Zjevení Páně
 Hořiněves
 kostel Božího Těla
 Smiřice
 kostel sv. Prokopa
 Pardubice
 socha Václava Hanky
 Babice
 Hankův rodný dům
 Obědovice
 Blatník
 Rodov
 kostel sv. Václava
 Holohlavy
 kostel sv. Václava
 Holohlavský rybník
 Kalthaus
 Libníkovice
 Stračov
 Stračov
 Holice
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 17028
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.4.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama