Pomník z r. 1960, v r. 2000 obnovený pietní deskou, připomíná největší železniční neštěstí v dějinách Československa. Dne 14.11.1960 kus od stanice Stéblová na trati Pardubice–Hradec Králové došlo k čelní srážce dvou osobních vlaků s následným požárem. Zahynulo 118 lidí.
Hlavní obrázek místa
pomník
© Rodochrozit, 03/2011
Na místě nehody byl vztyčen kříž, který byl v březnu 1967 přemístěn asi 80 metrů od místa neštěstí a obehnán mřížkovým plotem. U příležitosti 40. výročí neštěstí v roce 2000 proběhl pietní akt. Obecní úřad ve Stéblové nechal nahradit značně zchátralý a zrezivělý kříž černou žulovou deskou, na které je nápis: „Pro vzpomínku na železniční neštěstí 14.11.1960 Obec Stéblová, 14.11.2000“, vsazenou do upraveného okolí.
Rodochrozit - čerpáno podle webových stránek , 12.4. 2011
historie

14. listopadu roku 1960 v podvečerních hodinách se kus od stanice Stéblová na trati Pardubice – Hradec Králové ve směru na Pardubice srazily dva osobní vlaky. Jedná o nejtragičtější železniční neštěstí v dějinách československé železniční dopravy a druhé největší železniční neštěstí v dějinách Evropy. Osobní vlak 608, tažený parní lokomotivou, jel z Liberce přes Hradec Králové do Pardubic. Druhý vlak – číslo 653, byla souprava tvořená šesti vozy, první a poslední byl motorový vůz M131 a mezi nimi byly čtyři osobní vozy – jel opačným směrem. Oba vlaky se měly na jednokolejné trati podle grafikonu křižovat ve stanici Stéblová, která má tři dopravní koleje a tehdy byla zabezpečena mechanickým zabezpečovacím zařízením s ústředním stavědlem a mechanickými vjezdovými a odjezdovými návěstidly i předvěstmi. Z nikdy nevysvětlených důvodů opustil vlak 608 stanici ještě před průjezdem druhé soupravy. Výpravčí ze Stéblové se…  číst dále

Rodochrozit - čerpáno podle webových stránek , 12.4. 2011

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Stéblová

Místa v okolí

 kaplička Panny Marie
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Ráby
 socha sv. Marka
 Ráby
 Kunětická Hora
 kostel sv. Vojtěcha
 radnice
 Bohdanečský rybník
 Blatník
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Václava
 automatické mlýny
 Pardubice
 městské opevnění
 Zelená brána
 kostel sv. Vavřince
 Libišany
 kaple sv. Anny
 fara
 Škroupův dům
 Krchleby
 Zámeček
 kostel sv. Jiljí
 krematorium
 židovský hřbitov
 Velký akvadukt
 Rohoznice
 Rohoznice
 Staré Čívice
 Malý akvadukt
 Nemošice
 evangelický kostel
 Staré Čívice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 zvonice
 zvonice
 Veselá
 Kasalice
 kostel sv. Václava
 Lepějovice
 Libčany
 Libčany
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Jiří
 Medlešice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 vila Josefa Vosáhla
 Chvojenec
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Kratonohy
 Radíkovice
 Dašice
 sbor kněze Ambrože
 Moravský jez
 Žáravice
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Klimenta
 muzeum
 Hradec Králové
 židovský hřbitov
 Obědovice
 Štěpánov
 kříž
 Klešice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 Topol
 tyrolská zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Úhřetice
 evangelický kostel
 Choltice
 Hrádek u Nechanic
 Mrdice
 Kunčice
 Vejvanovice
 Barborka
 Babice
 Lipoltice
 Svojšice
 kostel sv. Matouše
 Bořice
 kostel Všech svatých
 Barchov
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Slepotice
 kaple Panny Marie
 Hrochův Týnec
 Barchůvek
Základní informace místa
ID místa: 9932
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama