Karel Ferdinand Dobřenský z Dobřenic nechal před r. 1748 buďto přestavět starou tvrz, nebo postavil barokní zámek v jejím těsném sousedství. Je to jednopatrová barokní budova s mansardovou střechou a barokním portálem. Nyní v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 03/2011
Obec Neděliště leží 9 km severozápadně od Hradce Králové. Zámek postavený na místě bývalé hořejší tvrze před r. 1748 je jednopatrová barokní budova s mansardou a stanovou střechou. Barokním portálem se vchází do zámeckých prostorů. Zámek dlouhodobým využíváním Státními statky je značně zchátraly. Nyní je v soukromém vlastnictví. Střeží jej dva nepříjemní psi a v kleci v parku sídlí tygřice. Na zámku se začínají provádět restaurační práce. Zámek je veřejnosti nepřístupný.
Pavel Vítek, 28.1. 2006
popis

Pravidelná dispozice zámku, velikosti spíše italské předměstské vily, znamená, že zámek je nejspíše barokní novostavbou, než přestavbou staré renesanční tvrze. Pozůstatkem této tvrze byla spíše starší budova v blízkosti zámku, využívaná jako byty pro úředníky a služebnictvo, zbořená v roce 1936 – to už ovšem s jistotou říci nelze, protože po ní nezůstaly žádné stopy, na jejím místě je dnes zámecká zahrada. Budova zámku bývá někdy připisována Janu Blažeji Santini-Aichlovi, ale bez archivních důkazů. Až na menší opravy nebyl zámek nikdy přestavěn a zachoval se tak ve své původní podobě. Strop sálu v 1. patře měl (a snad ještě má) velmi kvalitní freskovou výzdobu, jejím autorem by mohl být J. V. Neunhertz.

Iva Spurná (P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999), 13.1. 2011

historie

Ves Neděliště se poprvé připomíná v r. 1143 jako majetek Strahovského kláštera. V r. 1226 zde sídlil Ctibor z Nedělišť. V r. 1346 náležely Půtovi z Turgova, v l. 1351–1367 dominikánskému klášteru v Hradci Králové, od něhož je získal Půta z Častolovic. V l. 1448–1450 je doložen Jan z Nedělišť jako stoupenec Jiřího z Poděbrad. V druhé polovině 15. nebo na počátku 16. století získalo Neděliště město Hradec Králové, v jehož majetku jsou doloženy poprvé v r. 1509. V r. 1547 byla ves městu konfiskována pro jeho účast na protihabsburském odboji z l.1546–1547. Ještě v r. 1547 koupil konfiskovaný majetek města Jan z Pernštejna a v r. 1548 prodal Neděliště Elišce z Chlumu, manželce Hamzy ze Zábědovic. Hamza ze Zábědovic si zvolil Neděliště za své sídlo a postavil zde tvrz, jejíž stavba byla ukončena v r. 1571, jak o tom svědčí (snad) dosud zachovaná kamenná deska s hamzovským…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, aktualizováno, 13.1. 2011

pověsti

Proč strašívalo v nedělišťském zámku.

Za hrabat Dobřenských z Dobřenic, kterým Neděliště patřily, hořívalo v kapli jasné věčné světlo. Jednou však liknavý zámecký správce dlouho nedolil olej do lampy, takže světlo zhaslo. Lidé na to upozorňovali, ale on toho nedbal, jen se na ně utrhl a šel si svojí cestou. Když nepomohli živí, poslechl mrtvé. Byl podzimní chladný čas a v kapli se již přes týden nesvítilo. Správce seděl po dobré večeři ve vytopeném pokoji a četl spokojeně zábavnou knihu, že se mu ani spát nechtělo, ač jindy při ní pravidelně podřimoval. Jak udeřila jedenáctá, zhasla najednou v zámku všechna světla, na schodech z přízemí do poschodí se strhl podivný hukot podobný rozbouřenému větru, po chodbách to šumělo jako proud velké vody, který hrozí strhnout s sebou vše, co mu stojí v cestě. V chodbách zámku a zvláště ve správcově pokoji, něco tajemně šustilo, jako když ježek v noci slídí a chodí za nábytkem. Správce vstal a rozsvítil, aby zjistil,…  číst dále

www.nedeliste.cz, 28.1. 2006

Půdorys místa


© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Neděliště

Místa v okolí

 kostel sv. Stanislava
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Chlum
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Rodov
 Habřina
 Smiřice
 Dohalice
 Holohlavy
 Vražba
 Dolní Přím
 kostel sv. Marka
 mlýn Podhrad
 Stěžery
 Rotemberk
 Újezd
 muzeum
 sbor kněze Ambrože
 Hradec Králové
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Vřešťov
 Moravský jez
 Velký Vřešťov
 Chotěborky - VPZ
 Dubenec
 Velichovky
 kostel sv. Jiří
 Radíkovice
 akvadukt u Komárova
 Jeřice
 Hrádek u Nechanic
 Stračov
 Stračov
 Kalthaus
 zvonice
 Libčany
 Libčany
 Nechanice
 Wenkeův dům
 Kunčice
 pevnost Josefov
 Velehrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Pustohrad u Hořic
 Libišany
 Hořenice
 kostel sv. Jakuba
 Bílé Poličany
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Vavřince
 Hořice
 městský hřbitov
 Bašnice
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Kuks
 Libníkovice
 Žireč
 zvonice
 Miletín
 Škroupův dům
 fara
 Zvole
 kostel Božího Těla
 Podorlický skanzen
 Babice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Kratonohy
 Holovousy
 Chloumky
 Sviništany
 Obědovice
Kontaktní informace
Josefa Česáka 1
Neděliště
503 12 Všestary
Základní informace místa
ID místa: 440
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama