Karel Ferdinand Dobřenský z Dobřenic nechal před r. 1748 buďto přestavět starou tvrz, nebo postavil barokní zámek v jejím těsném sousedství. Je to jednopatrová barokní budova s mansardovou střechou a barokním portálem. Nyní v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku
© Pavel Vítek 01/2006
Obec Neděliště leží 9 km severozápadně od Hradce Králové. Zámek postavený na místě bývalé hořejší tvrze před r. 1748 je jednopatrová barokní budova s mansardou a stanovou střechou. Barokním portálem se vchází do zámeckých prostorů. Zámek dlouhodobým využíváním Státními statky je značně zchátraly. Nyní je v soukromém vlastnictví. Střeží jej dva nepříjemní psi a v kleci v parku sídlí tygřice. Na zámku se začínají provádět restaurační práce. Zámek je veřejnosti nepřístupný.
Pavel Vítek, 28.1. 2006
popis

Pravidelná dispozice zámku, velikosti spíše italské předměstské vily, znamená, že zámek je nejspíše barokní novostavbou, než přestavbou staré renesanční tvrze. Pozůstatkem této tvrze byla spíše starší budova v blízkosti zámku, využívaná jako byty pro úředníky a služebnictvo, zbořená v roce 1936 – to už ovšem s jistotou říci nelze, protože po ní nezůstaly žádné stopy, na jejím místě je dnes zámecká zahrada. Budova zámku bývá někdy připisována Janu Blažeji Santini-Aichlovi, ale bez archivních důkazů. Až na menší opravy nebyl zámek nikdy přestavěn a zachoval se tak ve své původní podobě. Strop sálu v 1. patře měl (a snad ještě má) velmi kvalitní freskovou výzdobu, jejím autorem by mohl být J. V. Neunhertz.

Iva Spurná (P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999), 13.1. 2011

historie

Ves Neděliště se poprvé připomíná v r. 1143 jako majetek Strahovského kláštera. V r. 1226 zde sídlil Ctibor z Nedělišť. V r. 1346 náležely Půtovi z Turgova, v l. 1351–1367 dominikánskému klášteru v Hradci Králové, od něhož je získal Půta z Častolovic. V l. 1448–1450 je doložen Jan z Nedělišť jako stoupenec Jiřího z Poděbrad. V druhé polovině 15. nebo na počátku 16. století získalo Neděliště město Hradec Králové, v jehož majetku jsou doloženy poprvé v r. 1509. V r. 1547 byla ves městu konfiskována pro jeho účast na protihabsburském odboji z l.1546–1547. Ještě v r. 1547 koupil konfiskovaný majetek města Jan z Pernštejna a v r. 1548 prodal Neděliště Elišce z Chlumu, manželce Hamzy ze Zábědovic. Hamza ze Zábědovic si zvolil Neděliště za své sídlo a postavil zde tvrz, jejíž stavba byla ukončena v r. 1571, jak o tom svědčí (snad) dosud zachovaná kamenná deska s hamzovským…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, aktualizováno, 13.1. 2011

pověsti

Proč strašívalo v nedělišťském zámku.

Za hrabat Dobřenských z Dobřenic, kterým Neděliště patřily, hořívalo v kapli jasné věčné světlo. Jednou však liknavý zámecký správce dlouho nedolil olej do lampy, takže světlo zhaslo. Lidé na to upozorňovali, ale on toho nedbal, jen se na ně utrhl a šel si svojí cestou. Když nepomohli živí, poslechl mrtvé. Byl podzimní chladný čas a v kapli se již přes týden nesvítilo. Správce seděl po dobré večeři ve vytopeném pokoji a četl spokojeně zábavnou knihu, že se mu ani spát nechtělo, ač jindy při ní pravidelně podřimoval. Jak udeřila jedenáctá, zhasla najednou v zámku všechna světla, na schodech z přízemí do poschodí se strhl podivný hukot podobný rozbouřenému větru, po chodbách to šumělo jako proud velké vody, který hrozí strhnout s sebou vše, co mu stojí v cestě. V chodbách zámku a zvláště ve správcově pokoji, něco tajemně šustilo, jako když ježek v noci slídí a chodí za nábytkem. Správce vstal a rozsvítil, aby zjistil,…  číst dále

www.nedeliste.cz, 28.1. 2006

Půdorys místa


© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Neděliště

Místa v okolí

 kostel sv. Stanislava
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Chlum
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 Rodov
 Habřina
 Smiřice
 Dohalice
 Holohlavy
 Vražba
 Dolní Přím
 kostel sv. Marka
 mlýn Podhrad
 Stěžery
 Rotemberk
 Újezd
 muzeum
 sbor kněze Ambrože
 Hradec Králové
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Vřešťov
 Moravský jez
 Velký Vřešťov
 Chotěborky - VPZ
 Dubenec
 Velichovky
 kostel sv. Jiří
 Radíkovice
 akvadukt u Komárova
 Jeřice
 Hrádek u Nechanic
 Stračov
 Stračov
 Kalthaus
 zvonice
 Libčany
 Libčany
 Nechanice
 Wenkeův dům
 Kunčice
 pevnost Josefov
 Velehrádek
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Pustohrad u Hořic
 Libišany
 Hořenice
 kostel sv. Jakuba
 Bílé Poličany
 Betlém u Kuksu
 kostel sv. Vavřince
 Hořice
 městský hřbitov
 Bašnice
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Kuks
 Libníkovice
 Žireč
 zvonice
 Miletín
 Škroupův dům
 fara
 Zvole
 kostel Božího Těla
 Podorlický skanzen
 Babice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Kratonohy
 Holovousy
 Chloumky
 Sviništany
 Obědovice
Kontaktní informace
Josefa Česáka 1
Neděliště
503 12 Všestary
Základní informace místa
ID místa: 440
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama