Terénní pozůstatky vodní tvrze z 15. století, založené pravděpodobně Jiříkem ze Strakotína v 15. století a zaniklá ve 16.století. Tvrziště je uprostřed poškozeno jakýmsi úvozem nejasného původu a nachází se v jižní části obce u bezejmenného rybníka.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště přes rybník od jihu
© Petr Nožička 03/2010
Tvrziště je obklopeno na severu a východě pozůstatkem vodního příkopu a na jihu a JZ bezejmenným rybníkem. Uprostřed tvrziště je „úvoz“ neznámého novodobějšího původu. Na tvrzišti nejsou žádné stopy po vlastních budovách.
Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí III, Argo 2005, 23.3. 2010
historie

První zmínka o vsi Strakotín (nyní Stračov) je z roku 1358. V druhé polovině 14. století byla ves rozdělena mezi dva rody z Rýzmburka a Třeboučevsi. V roce 1395 náležela Benešovi z Rýzmburka a druhá polovina vsi Rubínovi z Třeboučevsi. Nedlouho poté bylo panství zceleno a v roce 1415 je jediný majitel Jiřík ze Strakotína. On nebo jeho potomci zde založili tvrz: V roce 1478 umírá poslední člen tohoto rodu Kateřina ze Strakotína a Stračov přechází jako odúmrť Mareš a Heřman Kulové z Chotče. V tomto roce se zde píše i o tvrzi. Heřman panství vlastnil až do roku 1489, po něm ho vlastní Dohalští z Dohalic a panství je připojeno k Mokrovousům a tvrz pravděpodobně zpustla. V roce 1553je majitelem Dobeš Vranovský z Doubravice a téhož roku se majitelem stává Jindřich Nejedlý z Vysoké. Za něhož možná vznikl barokní panský dům (předchůdce dnešního zámku).

Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí III, Argo 2005, 23.3. 2010

Půdorys místa

půdorys podle stavu v roce 2002
© Z. Fišera (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Stračov

Místa v okolí

 Stračov
 Dohalice
 Bašnice
 Vysoká
 Jeřice
 Myštěves
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 Hořice
 Pustohrad u Hořic
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Dolní Přím
 Podlesí
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Kunčice
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Holovousy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Ohnišťany
 Velký Vřešťov
 Radíkovice
 Skřivany
 Velký Vřešťov
 Chloumky
 Hradišťko
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Neděliště
 Ostroměř
 Libeň
 Staré Smrkovice
 Sloupno
 Obora
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 zvonice
 Miletín
 Barchov
 Barchůvek
 kostel sv. Stanislava
 Babice
 Chotělice
 Sobčice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Prokopa
 Stěžery
 Bílé Poličany
 synagoga
 Libčany
 Libčany
 Chotěborky - VPZ
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 sušárna čekanky
 Husův sbor
 kaple Panny Marie
 Rodov
 Velehrádek
 mlýn Podhrad
 Vražba
 Dubenec
 Habřina
 Rotemberk
 Šluspárk
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 Kratonohy
 Lázně Bělohrad
 Kosice
 Vysoké Veselí
 Mlékosrby
 Mlázovice
 Přestavlky
 Velichovky
 Zátluky
 Konecchlumí
 Kovač
 Luková
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 jez Hučák
 Hradec Králové
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Kamenice
 Choteč
 Moravský jez
 Betlém u Kuksu
 staré děkanství
 synagoga
 nová radnice
 stará radnice
 zvonice
 děkanství
 městské opevnění
 Bergerův dvůr
Základní informace místa
ID místa: 8890
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama