Za zrušený klášter minoritů byl v letech 1777–1784 vystavěn nový klášter v Kuklenách. U něj pak pozdně barokní kostel sv. Anny. Klášter je v současnosti ve správě Kongregace Dcer Panny Marie Pomocnice (sestry salesiánky) a slouží jako dívčí domov.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Anny v Kuklenách
Dvoudvěžové průčelí kostela
© Pavel Vítek 07/2007
Kukleny, městská část Hradce Králové, leží na západním hradeckém předměstí. Kostel je nepřehlédnutelná stavba při příjezdu do Kuklen z jakéhokoliv směru. Kukleny byly roku 1931 povýšeny na město a roku 1942 se staly součástí Hradce Králové.
Pavel Vítek, 7.8. 2007
popis

Pozdně barokní kostel sv. Anny s dvouvěžovým průčelím je jednolodní budova na obdélníkovém půdorysu. Jižní průčelí zdobí pravoúhlý portál. Nad ním jsou niky s postavami světců, sv. Anny s Panou Marií a po stranách sv. Antonína Paduánského a sv. Františka Xaverského. Klášter po rekonstrukci v devadesátých letech 20. století ztratil svou původní podobu a nyní se v podstatě jedná o moderní stavbu.

Pavel Vítek, 7.8. 2007

historie

První písemná zmínka o obci Kukleny pochází z roku 1547. Obec byla podstatně rozšířena roku 1766, kdy sem byli přesunuti obyvatelé z Pražského předměstí, které bylo likvidováno v důsledku výstavby královehradecké pevnosti. V letech 1777–1784 byl vystavěn klášter minoritů a u něj kostel sv. Anny a hřbitov. I tento klášter byl vystavěn pro minority ze zrušeného kláštera na Pražském předměstí. Autorem projektu kostela byl arch. M. Walcha, kláštera arch. J. Kerner. V padesátých až osmdesátých letech 20. století sloužil klášter jako kanceláře, archiv a sklady. V současné době slouží jako dívčí domov a spravován je Kongregací Dcer Panny Marie Pomocnice – sestry salesiánky. Domov nabízí ubytování studentkám různých hradeckých středních škol.

Pavel Vítek, 7.8. 2007

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové-Kukleny

Místa v okolí

 kostel sv. Marka
 sbor kněze Ambrože
 Stěžery
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 muzeum
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 zvonice
 Libišany
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 kostel sv. Vavřince
 Libčany
 Libčany
 Radíkovice
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiří
 Neděliště
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 Škroupův dům
 fara
 mlynářská vila
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Václava
 akvadukt u Komárova
 Újezd
 Kunčice
 Dohalice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Nechanice
 Hořiněves
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Rodov
 Rohoznice
 Rohoznice
 Holohlavy
 Kratonohy
 Kunětická Hora
 Ráby
 Habřina
 Kalthaus
 Podorlický skanzen
 Ráby
 Babice
 Vražba
 Stračov
 kostel Božího Těla
 Chvojenec
 mlýn Podhrad
 Stračov
 Obědovice
 Kasalice
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 pevnost Josefov
 Bašnice
 Holice
Kontaktní informace
Kongregace Dcer Panny Marie Pomocnice - Salesiánky (FMA)
Církevní domov mládeže
Denisovo náměstí 172
500 02 Hradec Králové
Tel: 495 538 463
http://www.diecezehk.cz/poslani_cirkve/chs-2rad.php
hfkma@czn.cz
Základní informace místa
ID místa: 5562
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama