Jednolodní, obdélníkový kostel s pětiboce uzavřeným presbytářem, s obdélníkovou sakristií a s hranolovou věží v západním průčelí. Původně gotická stavba přip. r. 1384. Opravena v 16. stol., loď s věží vystavěny kol. r. 1735. Roku 1870 obnovena věž a r. 1874 zřízen nový strop v lodi. Okolo hřbitov.
Hlavní obrázek místa
kostel
© rodo chrozit, 11/2010
Kostel je jednolodní, obdélníkový, s pětiboce uzavřeným presbytářem s obdélníkovou sakristií a s hranolovou věží v západním průčelí. Gotický presbytář zevně s opěráky a s okny půlkruh. uzavř., stěny barokní lodi a věže zevně členěny pilastry a okny segment. uzavřenými se šambránami. V 1. patře věže kruchta s balkónem konvexně vysunutým do lodi. Vchody do kostela jsou dva – pod věží na jižní straně a do lodi na severní straně. Na západní straně je vchod do točitého schodiště. Do sakristie je také vchod ze západní srany. V prvním patře jsou na třech stranách segmentová klenutá okna, loď je osvětlena dvěma páry oken sklenutých eliptickým obloukem, presbytář čtyřmi půlkruhovými okny. Vnitřek věže je překlenut křížovou klenbou bez žeber. Nad přízemím věže umístěna kruchta, jejíž zábradlí vyčnívá do kostelní lodi kulatým balkonem. Půlkruhovým obloukem je loď spojena s kněžištěm, které je zaklenuto paprskovou klenbou do žeber pozdně gotického profilu. Vedle vchodu do sakristie je malý sanktuář s renezanční obrubou. Vedle vchodu stojí stará křtitelnice.
rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech, 11.3. 2011
historie

Původně gotický kostel Proměnění Páně, prvně připomínaný roku 1384, opraven v 16. století. V roce 1735 od Alžběty Dobřenské z Dobřenic opraven a opatřen novou zděnou hranolovou věží na místě bývalé dřevěné. R. 1868 vichřicí smetena vrchní část věže, spadla na presbytář a prorazila klenbu. R. 1870 věž obnovena, r. 1874 zřízen nový strop v lodi. Interiér bohatě zdobený deskovými obrazy, např. Proměnění Páně, Zmrtvýchvstání, Poslední večeře, Zvěstování, Klanění tří králů. V lodi několik soch – sv. Izidor, čtyři evangelisté. Zevně na kostele zazděny bořkovské náhrobníky, vesměs erbovní z 16. století. Kolem kostela na hřbitově řada pseudogotických náhr. místních a hořických kameníků z 2. pol. 19. stol. V prusko-rakouské válce 3.7.1866 byl kostel několikrát zasažen dělostřeleckými granáty – v jižní a východní zdi jsou dodnes znatelné četné projektily. Na hřbitově u kostela jsou hroby rakouských a pruských vojáků.

rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech, 27.2. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 19 Politický okres královéhradecký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1904
Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlum

Místa v okolí

 Chlum
 Světí
 Neděliště
 kostel sv. Ondřeje
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Dohalice
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Přím
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Rodov
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Habřina
 Stračov
 Velký Vřešťov
 Stračov
 Hrádek u Nechanic
 Radíkovice
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Jeřice
 Velký Vřešťov
 Nechanice
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 Rotemberk
 Holohlavy
 Smiřice
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 Hradec Králové
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Chotěborky - VPZ
 Moravský jez
 Libčany
 Libčany
 Kunčice
 Dubenec
 Újezd
 Velichovky
 Pustohrad u Hořic
 Bašnice
 Hořice
 zvonice
 Velehrádek
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Libišany
 Bílé Poličany
 Vysoká
 Kalthaus
 Myštěves
 kostel sv. Vavřince
 Babice
 Wenkeův dům
 Škroupův dům
 zvonice
 Miletín
 pevnost Josefov
 fara
 Betlém u Kuksu
 Barchov
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Kratonohy
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jakuba
 Libeň
 Barchůvek
 městský hřbitov
 Holovousy
 Žireč
 Kuks
 Chloumky
 Obědovice
 Ostroměř
 Hradišťko
Základní informace místa
ID místa: 9772
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama