Jednolodní, obdélníkový kostel s pětiboce uzavřeným presbytářem, s obdélníkovou sakristií a s hranolovou věží v západním průčelí. Původně gotická stavba přip. r. 1384. Opravena v 16. stol., loď s věží vystavěny kol. r. 1735. Roku 1870 obnovena věž a r. 1874 zřízen nový strop v lodi. Okolo hřbitov.
Hlavní obrázek místa
kostel
© rodo chrozit, 11/2010
Kostel je jednolodní, obdélníkový, s pětiboce uzavřeným presbytářem s obdélníkovou sakristií a s hranolovou věží v západním průčelí. Gotický presbytář zevně s opěráky a s okny půlkruh. uzavř., stěny barokní lodi a věže zevně členěny pilastry a okny segment. uzavřenými se šambránami. V 1. patře věže kruchta s balkónem konvexně vysunutým do lodi. Vchody do kostela jsou dva – pod věží na jižní straně a do lodi na severní straně. Na západní straně je vchod do točitého schodiště. Do sakristie je také vchod ze západní srany. V prvním patře jsou na třech stranách segmentová klenutá okna, loď je osvětlena dvěma páry oken sklenutých eliptickým obloukem, presbytář čtyřmi půlkruhovými okny. Vnitřek věže je překlenut křížovou klenbou bez žeber. Nad přízemím věže umístěna kruchta, jejíž zábradlí vyčnívá do kostelní lodi kulatým balkonem. Půlkruhovým obloukem je loď spojena s kněžištěm, které je zaklenuto paprskovou klenbou do žeber pozdně gotického profilu. Vedle vchodu do sakristie je malý sanktuář s renezanční obrubou. Vedle vchodu stojí stará křtitelnice.
rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech, 11.3. 2011
historie

Původně gotický kostel Proměnění Páně, prvně připomínaný roku 1384, opraven v 16. století. V roce 1735 od Alžběty Dobřenské z Dobřenic opraven a opatřen novou zděnou hranolovou věží na místě bývalé dřevěné. R. 1868 vichřicí smetena vrchní část věže, spadla na presbytář a prorazila klenbu. R. 1870 věž obnovena, r. 1874 zřízen nový strop v lodi. Interiér bohatě zdobený deskovými obrazy, např. Proměnění Páně, Zmrtvýchvstání, Poslední večeře, Zvěstování, Klanění tří králů. V lodi několik soch – sv. Izidor, čtyři evangelisté. Zevně na kostele zazděny bořkovské náhrobníky, vesměs erbovní z 16. století. Kolem kostela na hřbitově řada pseudogotických náhr. místních a hořických kameníků z 2. pol. 19. stol. V prusko-rakouské válce 3.7.1866 byl kostel několikrát zasažen dělostřeleckými granáty – v jižní a východní zdi jsou dodnes znatelné četné projektily. Na hřbitově u kostela jsou hroby rakouských a pruských vojáků.

rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech, 27.2. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 19 Politický okres královéhradecký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1904
Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlum

Místa v okolí

 Chlum
 Světí
 Neděliště
 kostel sv. Ondřeje
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Dohalice
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Přím
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Rodov
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Habřina
 Stračov
 Velký Vřešťov
 Stračov
 Hrádek u Nechanic
 Radíkovice
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Jeřice
 Velký Vřešťov
 Nechanice
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 Rotemberk
 Holohlavy
 Smiřice
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 Hradec Králové
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Chotěborky - VPZ
 Moravský jez
 Libčany
 Libčany
 Kunčice
 Dubenec
 Újezd
 Velichovky
 Pustohrad u Hořic
 Bašnice
 Hořice
 zvonice
 Velehrádek
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Libišany
 Bílé Poličany
 Vysoká
 Kalthaus
 Myštěves
 kostel sv. Vavřince
 Babice
 Wenkeův dům
 Škroupův dům
 zvonice
 Miletín
 pevnost Josefov
 fara
 Betlém u Kuksu
 Barchov
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Kratonohy
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jakuba
 Libeň
 Barchůvek
 městský hřbitov
 Holovousy
 Žireč
 Kuks
 Chloumky
 Obědovice
 Ostroměř
 Hradišťko
Základní informace místa
ID místa: 9772
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama