Jednolodní, obdélníkový kostel s pětiboce uzavřeným presbytářem, s obdélníkovou sakristií a s hranolovou věží v západním průčelí. Původně gotická stavba přip. r. 1384. Opravena v 16. stol., loď s věží vystavěny kol. r. 1735. Roku 1870 obnovena věž a r. 1874 zřízen nový strop v lodi. Okolo hřbitov.
Hlavní obrázek místa
kostel
© rodo chrozit, 11/2010
Kostel je jednolodní, obdélníkový, s pětiboce uzavřeným presbytářem s obdélníkovou sakristií a s hranolovou věží v západním průčelí. Gotický presbytář zevně s opěráky a s okny půlkruh. uzavř., stěny barokní lodi a věže zevně členěny pilastry a okny segment. uzavřenými se šambránami. V 1. patře věže kruchta s balkónem konvexně vysunutým do lodi. Vchody do kostela jsou dva – pod věží na jižní straně a do lodi na severní straně. Na západní straně je vchod do točitého schodiště. Do sakristie je také vchod ze západní srany. V prvním patře jsou na třech stranách segmentová klenutá okna, loď je osvětlena dvěma páry oken sklenutých eliptickým obloukem, presbytář čtyřmi půlkruhovými okny. Vnitřek věže je překlenut křížovou klenbou bez žeber. Nad přízemím věže umístěna kruchta, jejíž zábradlí vyčnívá do kostelní lodi kulatým balkonem. Půlkruhovým obloukem je loď spojena s kněžištěm, které je zaklenuto paprskovou klenbou do žeber pozdně gotického profilu. Vedle vchodu do sakristie je malý sanktuář s renezanční obrubou. Vedle vchodu stojí stará křtitelnice.
rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech, 11.3. 2011
historie

Původně gotický kostel Proměnění Páně, prvně připomínaný roku 1384, opraven v 16. století. V roce 1735 od Alžběty Dobřenské z Dobřenic opraven a opatřen novou zděnou hranolovou věží na místě bývalé dřevěné. R. 1868 vichřicí smetena vrchní část věže, spadla na presbytář a prorazila klenbu. R. 1870 věž obnovena, r. 1874 zřízen nový strop v lodi. Interiér bohatě zdobený deskovými obrazy, např. Proměnění Páně, Zmrtvýchvstání, Poslední večeře, Zvěstování, Klanění tří králů. V lodi několik soch – sv. Izidor, čtyři evangelisté. Zevně na kostele zazděny bořkovské náhrobníky, vesměs erbovní z 16. století. Kolem kostela na hřbitově řada pseudogotických náhr. místních a hořických kameníků z 2. pol. 19. stol. V prusko-rakouské válce 3.7.1866 byl kostel několikrát zasažen dělostřeleckými granáty – v jižní a východní zdi jsou dodnes znatelné četné projektily. Na hřbitově u kostela jsou hroby rakouských a pruských vojáků.

rodo chrozit podle E. Pocheho Umělecké památky Čech, 27.2. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 19 Politický okres královéhradecký, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1904
Obrázek
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlum

Místa v okolí

 Chlum
 Neděliště
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Hořiněves
 Dohalice
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Přím
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Rodov
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Habřina
 Hrádek u Nechanic
 Stračov
 Velký Vřešťov
 Stračov
 Radíkovice
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Jeřice
 Velký Vřešťov
 Rotemberk
 Nechanice
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 Smiřice
 Holohlavy
 Hradec Králové
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Chotěborky - VPZ
 Moravský jez
 Libčany
 Libčany
 Kunčice
 Dubenec
 Újezd
 Velichovky
 Pustohrad u Hořic
 Bašnice
 Hořice
 zvonice
 Velehrádek
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Bílé Poličany
 Libišany
 Vysoká
 Kalthaus
 Myštěves
 kostel sv. Vavřince
 Babice
 Wenkeův dům
 Škroupův dům
 zvonice
 Miletín
 pevnost Josefov
 Betlém u Kuksu
 fara
 Barchov
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Dobřenice
 Kratonohy
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jakuba
 Libeň
 Barchůvek
 městský hřbitov
 Holovousy
 Kuks
 Žireč
 Chloumky
 Obědovice
 Ostroměř
 Hradišťko
Základní informace místa
ID místa: 9772
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama