Krásná barokní stavba mariánského kostela v Petrovicích pochází z let 1724-1737 a nahradila gotický dřevěný kostelík ze 14. stol. a pozdější barokní kapli. Vybavení vesměs z 18. stol. V současnosti (2017) stavba staticky narušena a zajištěna oplocením.
Hlavní obrázek místa
Petrovice - kostel
© Jiří Špaček, 8/2017
Nevelká obec Petrovice asi s 250 obyvateli leží na vedlejší silnici spojující Myštěves na silnici II/326 a Stračov na silnici II/323 asi 11 km severovýchodně od Nového Bydžova. Nachází se v oblasti mimo železniční síť a značené turistické trasy. Jsou tu pouze cyklotrasy vedené po místních silnicích. Dominantní barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí ve svahu u procházející silnice.
19.10. 2017
historie

Počátky vzniku obce Petrovice kladou kroniky do doby kolem r. 1350, kdy tu stál farní kostel sv. Václava. Prvními pány Petrovic byli dva bratři, Jan a Gothard. Jméno Petrovic neboli vsi lidí Petrových vzniklo podle jejího zakladatele. Původní gotický kostel byl patrně dřevěný, v r. 1685 tu je však doložena pouze malá kaple. Současný barokní kostel byl budován v letech 1724-1737. V r. 1724 je doloženo zaklenutí lodi, která byla o dva roky později prodloužena k dnešnímu západnímu průčelí. Věž a presbytář byly stavěny v letech 1730-1737. Nyní je to jednolodní obdélná stavba s pravoúhlým presbytářem a věží se sakristií v přízemí po severní straně. Západní průčelí je konvex-konkávně zprohýbané, členěno pilastry a vrcholí štítem. Stěny jsou členěny pilastry a segmentově uzavřenými okny. Presbytář je zaklenut dvěma poli placky do pásů, loď pak třemi poli křížové klenby do pásů. Oltáře pocházejí z doby stavby. Hlavní oltář…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980 a různé webové stránky), 19.10. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Petrovice

Místa v okolí

 Stračov
 Vysoká
 Stračov
 Myštěves
 Bašnice
 Nechanice
 Podlesí
 kostel sv. Mikuláše
 akvadukt u Komárova
 Dohalice
 kostel sv. Jiří
 Skřivany
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Sloupno
 Jeřice
 Libeň
 Kunčice
 Smidary
 Hořice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Stanislava
 Staré Smrkovice
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Chotělice
 Pustohrad u Hořic
 synagoga
 Dolní Přím
 radnice
 Holovousy
 Nový Bydžov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Barchůvek
 Husův sbor
 Barchov
 Obora
 Hradišťko
 Chlum
 sušárna čekanky
 Babice
 Ostroměř
 kaple Panny Marie
 Chloumky
 Radíkovice
 Sobčice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 Kosice
 Hankův rodný dům
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Vysoké Veselí
 Mlékosrby
 Libčany
 Libčany
 Kosice
 Kratonohy
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Velký Vřešťov
 Stěžery
 Neděliště
 Přestavlky
 Velký Vřešťov
 Luková
 kostel sv. Marka
 Miletín
 zvonice
 Obědovice
 kostel sv. Matouše
 Hlušice
 Mlázovice
 Bílé Poličany
 Konecchlumí
 kostel sv. Stanislava
 Kovač
 Volanice
 Chotěborky - VPZ
 kostel sv. Jiří
 Kamenice
 Velehrádek
 Šluspárk
 Dubenec
 Tuř
 loretánská kaple
 Milíčeves
 Kozelkova vila
 Karlova Koruna
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Zátluky
 Libišany
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
při děkanství Nový Bydžov
Revoluční tř. 504
504 01 Nový Bydžov
Tel: 495 493 411
http://www.farnostnb.webnode.cz
kom.gratia@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13686
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama