Renesanční kostel Proměnění Páně ve Velichovkách založil r. 1616 Hannibal z Valdštejna. Upravován v 18. a 19. stol. a r. 1930. Zařízení vesměs rokokové. Nyní filiální kostel ve farnosti Jaroměř s pravidelnými sobotními bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Velichovky-kostel
© Zdeněk Hercík 05/2016
Obec Velichovky (německy Welchow) se nachází v okrese Náchod, zhruba 5,5 km západně od Jaroměře. Žije zde přes 700 obyvatel a jsou obecně známy jako lázeňské místo. Prochází jí silnice II/285 z Jaroměře do Lanžova. Kostel Proměnění Páně leží na hřbitově v jižní části obce. Historie lázeňství ve Velichovkách se začala psát na konci 19. století. Tehdejší majitelky velichovského panství, baronky Berta Bess Chrostin a Gabriela Spens Boden, věděly, že v blízkosti panství se nachází slatina, jejíž léčivé účinky poznaly při návštěvě Lázní Bělohrad. Baronky pak na základě návrhu MUDr. Kutíka, který využíval slatinnou zeminu k léčbě ve svém sanatoriu v Hořicích, založily lázně. Základní kámen v Lázních Velichovky byl položen v r. 1897 a první lázeňská sezóna byla úspěšně zahájena v r. 1898. Lázně Velichovky se specializují především na rehabilitaci pacientů s onemocněním pohybového ústrojí, pacientů po úrazech, před a po operacích kostí a kloubů, včetně kloubních náhrad. K léčebným procedurám maximálně využívají zdejší velmi hustou slatinu, která je na našem území ojedinělá svým složením.
Jiří Špaček, 25.3. 2023
popis

Kostel Proměnění Páně ve Velichovkách je renesanční jednolodní stavba s trojboce uzavřeným presbytářem se sakristií po jižní straně a s hranolovou věží v západním průčelí. Vnějšek je bez opěrných pilířů, na západní straně věže je pozdně gotický hrotitý portál. Půlkruhem završený portálek je také na severní straně lodi. Vnitřek je zaklenut valenou klenbou s výsečemi. Věž je hranolová, jednopatrová. V ostění jsou dva polosloupy s hladkými hlavicemi, nad nimi oblý prut. Nad portálem kruhové okno s profilovanou šambránou. Nad přízemím mocná římsa, v patře na každé straně hrotité okno s profilovanou šambránou a nad ním ciferník věžních hodin. Kryt věže je plechový, stanový. Ve výklenku věže, na vnější jižní straně, se nachází kamenný epitaf Jana Pacalta s německým nápisem. Kněžiště je dlouhé 4,50 m, široké 4,60 m, uzavřené pěti stranami osmiúhelníku, osvětlované dvěma hrotitými okny, hladce špaletovanými, bez kružeb. Na klenbě jsou…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 4 Academia 1982), 25.3. 2023

historie

Renesanční kostel Proměnění Páně byl založen na hřbitově ve stráni nad obcí Velichovky r. 1616 Hannibalem z Valdštejna, patrně za účasti italského architekta Carla Valmadiho. Byl stavebně upravován ve 2. polovině 18. stol., v 19. stol. a pak r. 1930. Nyní je filiálním kostelem ve farnosti Jaroměř a konají se v něm pravidelné sobotní bohoslužby. Od r. 1958 je kostel zapsán v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 4 Academia 1982), 25.3. 2023

Půdorys místa

půdorys kostela
© Emanuel Poche: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 48 Politický okres královédvorský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1937
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Velichovky

Místa v okolí

 Velichovky
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 Vražba
 Dubenec
 kostel sv. Josefa
 Habřina
 Chotěborky - VPZ
 Rodov
 Holohlavský rybník
 Betlém u Kuksu
 Holohlavy
 Wenkeův dům
 Hořenice
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Kuks
 Velký Vřešťov
 kostel sv. Jakuba
 Smiřice
 Žireč
 kostel sv. Anny
 městský hřbitov
 pevnost Josefov
 socha Václava Hanky
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 kostel sv. Stanislava
 Velehrádek
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Josefa
 staré děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 Dvůr Králové
 městské opevnění
 děkanství
 Bergerův dvůr
 Neděliště
 Bílé Poličany
 židovský hřbitov
 Újezd
 Zvole
 Zátluky
 Rusecký písník
 Kalthaus
 synagoga
 Velká Bukovina
 Chlum
 židovský hřbitov
 Sviništany
 Jeřice
 Světí
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 Chvalkovice
 Dohalice
 zvonice
 Miletín
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Pustohrad u Hořic
 Třebešovský rybník
 Nový Dvůr
 Šluspárk
 Malý Třebešov
 kostel sv. Zikmunda
 Veselice
 Hořice
 kostel Všech svatých
 Hořice
 Hořice
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 radnice
 Stračov
 Barunčina škola
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Stračov
 Dolní Přím
 Libníkovice
 Turyň
 kostel sv. Kateřiny
 Hrad u Bezníka
 Rýzmburk
 Vranov
 kostel sv. Jakuba
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Jiří
 Hrádek u Nechanic
 evangelický kostel
 Nechanice
 Kunčice
Základní informace místa
ID místa: 17075
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama