Klasicistní kostel sv. Trojice ve Všestarech stojí od r. 1842 na místě bývalého kostela z r. 1415, z něhož se zachovala věž s cimbuřím a zděnou helmicí a pozdně gotický portál. Věž nestojí v čele stavby, ale z boku uprostřed a je nejzajímavější částí kostela.
Hlavní obrázek místa
kostel od východu
© Rodochrozit, 04/2011
Klasicistní kostel postaven v letech 1842–43 podle návrhu Fr. Kurze z Hradce Králové na místě bývalého gotického kostela z roku 1415, z něhož se zachovala věž s cimbuřím a zděnou helmicí a pozdně gotický portál. Jednolodní stavba s taškovou střechou. K lodi o třech polích přiléhá z jedné strany pravoúhlé kněžiště, z protější strany kruchta na dvou čtyřbokých pilířích. Každé pole lodi i kněžiště je osvětleno párem půlkruhových oken. Prostora nad kruchtou je osvětlena kruhovým oknem v západním průčelí. Nad třemi poli lodi, kněžištěm i nad kruchtou jsou klenuty české klenby, oddělené pásy na toskánských dvojnásobně zalomených pilastrech. Renesanční je na kostele jehlanec s cimbuřím na věži. Na věži jsou čtyři zvony. Pozůstatkem na bitvu r. 1866 je oltář se jmény 13 padlých rakouských důstojníků a pomníky u hřbitovní zdi – v době války byl v kostele lazaret.
rodo chrozit - zdroje: Seznam památek ČR; E.Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4. Academia 1982; Kostely na Královehradecku, Památky ČR, 10.4. 2011
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Všestary

Místa v okolí

 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Neděliště
 Chlum
 Dolní Přím
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 kostel sv. Stanislava
 Hořiněves
 Dohalice
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 Radíkovice
 kostel sv. Jiří
 jez Hučák
 Hradec Králové
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Mikuláše
 Rodov
 Moravský jez
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Libčany
 Libčany
 Habřina
 Smiřice
 Nechanice
 Holohlavy
 Vražba
 Újezd
 Stračov
 mlýn Podhrad
 Stračov
 Kunčice
 zvonice
 Velký Vřešťov
 Rotemberk
 Jeřice
 Velký Vřešťov
 Libišany
 Chotěborky - VPZ
 Dubenec
 kostel sv. Vavřince
 Velichovky
 Škroupův dům
 Kalthaus
 fara
 Pustohrad u Hořic
 Bašnice
 kostel sv. Mikuláše
 Babice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Hořice
 mlynářská vila
 Kratonohy
 Velehrádek
 kostel sv. Václava
 Vysoká
 Barchov
 radnice
 Hořice
 Hořice
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 Myštěves
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 Hořenice
 kostel sv. Jakuba
 Obědovice
 městský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Kasalice
 Holovousy
 Chloumky
 Hradišťko
 Ostroměř
Základní informace místa
ID místa: 9919
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama