Filiální kostel v Praskačce postaven původně pozdně barokně r. 1748, zásadně upraven novoklasicistně r. 1848 do současné podoby. Vnitřní zařízení vesměs novorenesanční, oltářní obrazy z 2. poloviny 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Praskačka - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Praskačka byla založena nejspíše koncem 13. stol. a prvně je zmíněna r. 1315, kdy se stala majetkem opatovického kláštera benediktinů. Leží na vedlejší komunikaci v prostoru mezi dálnicí D11 a silnicí II/611 mimo turistické značky asi 5 km jihozápadně od okraje krajského města. Má železniční zastávku na trati 020 z Prahy do Hradce Králové. V současnosti má přes tisíc obyvatel, z čehož však přes 400 připadá na čtyři připojené místní části. Kostel Nejsvětější Trojice stojí na návsi ve střední části obce.
3.8. 2017
historie

Filiální kostel Nejsvětější Trojice na návsi v Praskačce byl původně postaven r. 1748 v pozdně barokním slohu. Přesně po stu letech, tedy r. 1848, byl zásadně novoklasicistně přestavěn do současné podoby. Je to jednolodní obdélná stavba s trojboce uzavřeným presbytářem se sakristií a depozitářem po stranách a s hranolovou věží nad průčelím. Loď je sklenuta dvěma poli placky, zatímco presbytář plackou a konchou s lunetami. V lodi se nachází kruchta na dvou pilířích. Vnitřní zařízení je vesměs novorenesanční. Na hlavním oltáři je obraz zavraždění sv. Václava z r. 1856 s nečitelnou signaturou. Na obou bočních oltářích jsou obrazy Jana Umlaufa (1825-1916) z r. 1893. V předsíni se nachází kopie obrazu Svaté rodiny z kostela v Libčanech, zhotovená v 19. stol. Varhany pro kostel zhotovil nejspíše r. 1899 pražský varhanář Emanuel Štěpán Petr (1853-1930). Kostel Nejsvětější Trojice je filiální ve farnosti Opatovice nad…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980), 4.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Praskačka

Místa v okolí

 Libišany
 Libčany
 Libčany
 kostel sv. Vavřince
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Škroupův dům
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Radíkovice
 zvonice
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Moravský jez
 Dobřenice
 muzeum
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Klimenta
 Hradec Králové
 Dolní Přím
 Hrádek u Nechanic
 Rohoznice
 Rohoznice
 Kunčice
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 Kratonohy
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 Kunětická Hora
 Ráby
 Kasalice
 radnice
 evangelický kostel
 Obědovice
 Chlum
 Neděliště
 Babice
 Ráby
 Barchov
 Dohalice
 Blatník
 kostel sv. Stanislava
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Václava
 Pardubice
 automatické mlýny
 Barchůvek
 Kosice
 Zelená brána
 Velký akvadukt
 městské opevnění
 Žáravice
 Újezd
 sušárna čekanky
 Chvojenec
 Krchleby
 Malý akvadukt
 Stračov
 Libeň
 Stračov
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Holohlavy
 kostel sv. Václava
 Kalthaus
 židovský hřbitov
 Semínský akvadukt
 evangelický kostel
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Opatovice nad Labem
Pardubická 1
533 45 Opatovice nad Labem
Tel: 777 949 219
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13585
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama