Na místě gotického hradu již v 10. st. stálo slovanské hradiště s tržištěm. Stalo se centrem Přemyslovců, pobývala zde i královna Eliška Rejčka. V 15. st. byl hrad zbořen. Na jeho místě se nachází městská zástavba se zachovanou částí okrouhlé věže.
Hlavní obrázek místa
Hradec Králové
Purkrabský dům a kostel sv. Jana Nepomuckého od severozápadu
2003 ©Michal Merkl
V Hradci Králové se z původního, v první polovině 13. století vystavěného, hradu dochovala pouze část okrouhlé věže. Hrad, na kterém několik let žila i královna Eliška Rejčka, zcela zanikl a na jeho místě se dnes nachází převážně městská zástavba. R. 1586 byl v jeho areálu dostavěn purkrabský dům, nazývaný potom Nový hrad. V jeho sousedství později vznikl barokní kostel sv. Jana Nepomuckého a seminář. K areálu se nejlépe dostanete z parku pod severní částí historického centra, který rámuje městský silniční okruh. Stručně se o hradu zmiňuje Ilustrovaná encyklopedie českých hradů (T. Durdík,1999)
M. Merkl 2003, 28.12. 2003
pověsti

Propadlé jeptišky

Od dávných dob vyprávělo se po Hradci, že na starém hradě stával klášter, v němž žily jeptišky. Jednoho dne, když se lidé probudili a pohlédli na městský kopec, užasli překvapením. Kopec stál tu pustý, hrad zmizel a s ním i jeptišky, které v něm přebývaly. I nedovedli si Hradečtí událost vysvětliti jinak, nežli že se klášter propadl dovnitř kopce a že se nad ním země zasula. O propadlých jeptiškách zaznamenal jesuita Balbín tuto příhodu: Na stráni pod hradem rostly za jeho času léčivé byliny. Balbínova matka poslala tam služku, aby jich natrhala. Služka chodila zarostlým příkopem, trhala byliny a skládala je v kytice, nepozorujíc ani, že se dostala k polozasutému vchodu do podzemí, zarostlému křovinami. Tu, jak oči od země pozdvihla, spatřila před sebou štíhlou jeptišku, bíle oblečenou, se svazkem klíčů za pasem. Ulekla se, zbledla v tvářích a strachem se počala třásti. „Nebojte se,“ oslovila ji jeptiška. „Poslala vás sem…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 21.2. 2004

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Hradec Králové

Místa v okolí

 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 muzeum
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 kostel sv. Mikuláše
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 Neděliště
 Újezd
 Libišany
 kostel sv. Stanislava
 Dolní Přím
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
 Chlum
 Libčany
 Radíkovice
 Libčany
 Holohlavy
 Podorlický skanzen
 Kalthaus
 Rodov
 kostel sv. Jiří
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Mikuláše
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hrádek u Nechanic
 Hankův rodný dům
 Libníkovice
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Habřina
 Škroupův dům
 fara
 Dohalice
 Chvojenec
 akvadukt u Komárova
 Vražba
 mlýn Podhrad
 kostel sv. Jakuba
 Rotemberk
 Kunčice
 Kunětická Hora
 Ráby
 kostel sv. Vojtěcha
 Nechanice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 kostel sv. Zikmunda
 pevnost Josefov
 Rohoznice
 Rohoznice
 Stračov
 kostel sv. Václava
 Stračov
 Jeřice
 radnice
 evangelický kostel
 Veselice
Základní informace místa
ID místa: 1879
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama