Zámek postaven r.1709 v barokním stylu. V l.1862–64 rozšířen, přistavěna věž a přestavěn novogoticky. Po r.1990 zámek v restituci navrácen potomkům posledního majitele a ti jej prodali. Nyní je v zástavě u banky a obec Libice chce zámek odkoupit.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Libici nad Doubravou
Pohled ze silnice na hlavní zámeckou budovu
© Pavel Vítek 06/2007
Libice nad Doubravou leží v oblast Železných hor, 5 km severovýchodně od Chotěboře. Obec leží stranou hlavních i vedlejších tahů. V obci kromě zámku najdeme ještě kostel sv. Jiljí. 14 km severozápadně se rozkládá na řece Chrudimce rekreační oblast Sečská přehrada. Turisticky zajímavé je skalnaté kaňonovité údolí řeky Doubravy východně od Chotěboře, od obce Bílek k mostu přes řeku, po kterém vede silnice z Chotěboře do Dolního Sokolovce a Bezděkova. Zámek stojí na jihozápadním okraji obce, veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 19.6. 2007
historie

První písemná zmínka o obci Libice nad Doubravou je z let 1146 – 1148. Tehdy patřila olomouckému biskupství. Další zmínky pak pochází z let 1242 a 1352. Zámek byl vystavěn po roce 1709 a tehdy byl založen i přilehlý park. Původně byl postaven jako jednoduchá barokní stavba. Zdivo a klenby v přízemí zámku pocházejí z tohoto období. V letech 1862 – 1864 zámek rozšířen o severní trakt s věží a zcela přestavěn v novogotickém stylu. Na panství Libice nad Doubravou se v průběhu staletí vystřídala celá řada majitelů. Z nejvýznačnějších to byla rodina Boleslavských z Rittersteinu, nebo Karel Gürtler z Kleebornu a od roku 1925 ing. Jaroslav Hostan. Po roce 1990 byl zámek v restituci navrácen potomkům posledního majitele, kteří jej okamžitě prodali. Nyní je v zástavě u banky a čeká se na rozhodnutí soudu. Obec Libice nad Doubravou má zájem zámek odkoupit.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladetlství Libri, v roce 1999, 19.6. 2007

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Kroměšín
 Štěpánov
 Chotěboř
 Maleč
 Sokolov
 mariánský sloup
 kostel sv. Anny
 Lipka
 kostel sv. Kunhuty
 Nový Studenec
 Možděnice
 Šimkův mlýn
 Nejepín
 Klokočov
 Trhová Kamenice
 Hoješín
 židovský hřbitov
 skanzen Dřevíkov
 Rozsochatec
 Trhová Kamenice
 vodní nádrž Seč I
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Veselý Kopec
 Oheb
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Seč II
 Vildštejn
 Rohozná
 kostel sv. Víta
 Česká Bělá
 Dolní Krupá
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Ronovec
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 kostel sv. Štěpána
 Chlum
 Úhrov
 Železné Horky
 Boiika
 Běstvina
 Nasavrky
 kostel sv. Václava
 evangelický sbor
 poštovní stanice
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 kostel sv. Ondřeje
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Nasavrk
 radnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 pomník Jana Husa
 Červenice
 Třemošnice
 Hadrburg
 Moravany
 Strádov
 Lichnice
 Ležáky
 Berlova vápenka
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 stará radnice
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Anny
 kamenný most
Základní informace místa
ID místa: 5372
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama