Zámek postaven r.1709 v barokním stylu. V l.1862–64 rozšířen, přistavěna věž a přestavěn novogoticky. Po r.1990 zámek v restituci navrácen potomkům posledního majitele a ti jej prodali. Nyní je v zástavě u banky a obec Libice chce zámek odkoupit.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Libici nad Doubravou
Pohled z čestného dvora
© Pavel Vítek 06/2007
Libice nad Doubravou leží v oblast Železných hor, 5 km severovýchodně od Chotěboře. Obec leží stranou hlavních i vedlejších tahů. V obci kromě zámku najdeme ještě kostel sv. Jiljí. 14 km severozápadně se rozkládá na řece Chrudimce rekreační oblast Sečská přehrada. Turisticky zajímavé je skalnaté kaňonovité údolí řeky Doubravy východně od Chotěboře, od obce Bílek k mostu přes řeku, po kterém vede silnice z Chotěboře do Dolního Sokolovce a Bezděkova. Zámek stojí na jihozápadním okraji obce, veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 19.6. 2007
historie

První písemná zmínka o obci Libice nad Doubravou je z let 1146 – 1148. Tehdy patřila olomouckému biskupství. Další zmínky pak pochází z let 1242 a 1352. Zámek byl vystavěn po roce 1709 a tehdy byl založen i přilehlý park. Původně byl postaven jako jednoduchá barokní stavba. Zdivo a klenby v přízemí zámku pocházejí z tohoto období. V letech 1862 – 1864 zámek rozšířen o severní trakt s věží a zcela přestavěn v novogotickém stylu. Na panství Libice nad Doubravou se v průběhu staletí vystřídala celá řada majitelů. Z nejvýznačnějších to byla rodina Boleslavských z Rittersteinu, nebo Karel Gürtler z Kleebornu a od roku 1925 ing. Jaroslav Hostan. Po roce 1990 byl zámek v restituci navrácen potomkům posledního majitele, kteří jej okamžitě prodali. Nyní je v zástavě u banky a čeká se na rozhodnutí soudu. Obec Libice nad Doubravou má zájem zámek odkoupit.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladetlství Libri, v roce 1999, 19.6. 2007

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Kroměšín
 Štěpánov
 Chotěboř
 Maleč
 Sokolov
 mariánský sloup
 Čertův stolek
 kostel sv. Anny
 Lipka
 kostel sv. Kunhuty
 Nový Studenec
 Možděnice
 Soběnov
 Šimkův mlýn
 Nejepín
 Klokočov
 Zuberský kopec
 Hoješín
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Rozsochatec
 Trhová Kamenice
 vodní nádrž Seč I
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Veselý Kopec
 Oheb
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Seč II
 Vildštejn
 Rohozná
 kostel sv. Víta
 Česká Bělá
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Seč
 Ronovec
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 kostel sv. Štěpána
 Chlum
 Úhrov
 Boiika
 Železné Horky
 Běstvina
 Nasavrky
 kostel sv. Václava
 evangelický sbor
 poštovní stanice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Vilémov
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Nasavrk
 radnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 pomník Jana Husa
 Červenice
 Třemošnice
 Hadrburg
 Moravany
 Strádov
 Lichnice
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Ležáky
 Berlova vápenka
 stará radnice
 Stamicův dům
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Anny
 kamenný most
Základní informace místa
ID místa: 5372
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama