Jednopatrový dvoukřídlý pozdně barokní zámek postaven až v 1.pol.18.st. Barokní podoba z části smazána při modernizaci zámku ve 2.pol.19.st. Stavební úpravy i v r.1936 a tato jeho podoba se dochovala dodnes.
Hlavní obrázek místa
Zámek ve Štěpánově
© Pavel Vítek 06/2007
Štěpánov, místní část obce Bezděkov, se nachází 7 km severovýchodně od Chrudimi. Zámek se nachází vpravo při výjezdu z obce směrem do Libice nad Doubravou na mírném návrší v parku. Veřejnosti není přístupný. Autobusové spojení je z Chotěboře a ze Ždírce nad Doubravou. V okolí je turisticky zajímavé je skalnaté kaňonovité údolí řeky Doubravy východně od Chotěboře, od obce Bílek k mostu přes řeku, po kterém vede silnice z Chotěboře Bezděkova. Prochází tu naučná stezka s jedenácti zastaveními.
Pavel Vítek, 20.6. 2007
historie

Zámek údajně stojí na místě, kde již možná koncem 16. století stála snad tvrz, nebo nějaké jiné rytířské sídlo. Ke stavbě jednopatrového dvoukřídlého pozdně barokního zámku došlo asi až v první polovině 18. století, když majiteli Štěpánovského statku byli Rudolf Haugvic z Biskupic a Norbert František Haugvic. Barokní podoba zámku byla z části smazána při modernizaci zámku ve druhé polovině 19. století. Další rozsáhlé stavební úpravy zámku proběhly v roce 1936 a jeho podoba se z té doby dochovala dodnes. V roce 1949 byl zámek konfiskován a majitelé i využití zámku se střídalo. Posledním takovým uživatelem bylo odloučené pracoviště Středního odborného učiliště technického Chotěboř. V devadesátých letech 20.století byly upraveny interiéry zámku a v současné době je zámek na prodej.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999, 20.6. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys zámku z roku 1906
Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Štěpánov

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Sokolov
 Kroměšín
 Nový Studenec
 Chotěboř
 Možděnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Kunhuty
 Maleč
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Anny
 skanzen Dřevíkov
 Lipka
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 Šimkův mlýn
 Chlum
 Klokočov
 Rohozná
 Nejepín
 Rozsochatec
 Česká Bělá
 Hoješín
 Železné Horky
 kostel sv. Ondřeje
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Víta
 pomník Jana Husa
 radnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Ronovec
 Boiika
 Oheb
 vodní nádrž Hamry
 Dolní Krupá
 Vildštejn
 kostel sv. Víta
 Nasavrky
 kaple Panny Marie
 Betlém
 evangelický kostel
 Seč
 poutní kaple sv. Anny
 Hrádek u Nasavrk
 Žižkova mohyla
 Úhrov
 Běstvina
 Ležáky
 Strádov
 kostel sv. Mikuláše
 Hadrburg
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 Stamicův dům
 Třemošnice
 Havlíčkův dům
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 Moravany
 Hnátův kámen
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 5376
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama