Jednopatrový dvoukřídlý pozdně barokní zámek postaven až v 1.pol.18.st. Barokní podoba z části smazána při modernizaci zámku ve 2.pol.19.st. Stavební úpravy i v r.1936 a tato jeho podoba se dochovala dodnes.
Hlavní obrázek místa
Zámek ve Štěpánově
© Pavel Vítek 06/2007
Štěpánov, místní část obce Bezděkov, se nachází 7 km severovýchodně od Chrudimi. Zámek se nachází vpravo při výjezdu z obce směrem do Libice nad Doubravou na mírném návrší v parku. Veřejnosti není přístupný. Autobusové spojení je z Chotěboře a ze Ždírce nad Doubravou. V okolí je turisticky zajímavé je skalnaté kaňonovité údolí řeky Doubravy východně od Chotěboře, od obce Bílek k mostu přes řeku, po kterém vede silnice z Chotěboře Bezděkova. Prochází tu naučná stezka s jedenácti zastaveními.
Pavel Vítek, 20.6. 2007
historie

Zámek údajně stojí na místě, kde již možná koncem 16. století stála snad tvrz, nebo nějaké jiné rytířské sídlo. Ke stavbě jednopatrového dvoukřídlého pozdně barokního zámku došlo asi až v první polovině 18. století, když majiteli Štěpánovského statku byli Rudolf Haugvic z Biskupic a Norbert František Haugvic. Barokní podoba zámku byla z části smazána při modernizaci zámku ve druhé polovině 19. století. Další rozsáhlé stavební úpravy zámku proběhly v roce 1936 a jeho podoba se z té doby dochovala dodnes. V roce 1949 byl zámek konfiskován a majitelé i využití zámku se střídalo. Posledním takovým uživatelem bylo odloučené pracoviště Středního odborného učiliště technického Chotěboř. V devadesátých letech 20.století byly upraveny interiéry zámku a v současné době je zámek na prodej.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999, 20.6. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys zámku z roku 1906
Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Štěpánov

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Sokolov
 Kroměšín
 Nový Studenec
 Soběnov
 Možděnice
 Chotěboř
 Čertův stolek
 mariánský sloup
 kostel sv. Kunhuty
 Maleč
 kostel sv. Anny
 Zuberský kopec
 Lipka
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 Šimkův mlýn
 Chlum
 Klokočov
 Rohozná
 Nejepín
 Rozsochatec
 Česká Bělá
 Hoješín
 Železné Horky
 kostel sv. Ondřeje
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Víta
 Ježdíkův dům
 radnice
 pomník Jana Husa
 vodní nádrž Seč II
 Hlinsko v Čechách
 Oheb
 Ronovec
 Boiika
 vodní nádrž Hamry
 Dolní Krupá
 Vildštejn
 kostel sv. Víta
 Nasavrky
 kaple Panny Marie
 Betlém
 evangelický kostel
 Seč
 evangelický sbor
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 poutní kaple sv. Anny
 Hrádek u Nasavrk
 Žižkova mohyla
 kostel sv. Václava
 Úhrov
 Běstvina
 Ležáky
 Strádov
 kostel sv. Mikuláše
 Hadrburg
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Třemošnice
 Stamicův dům
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 Moravany
 Hnátův kámen
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 5376
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama