Socha původně postavena r. 1928 v Jihlavě, na nátlak jihlavských Němců r. 1939 odstraněna. Sochu odkoupila městská rada z Hlinska. Kvůli 2. sv. válce vztyčena a odhalena až r. 1950. Socha představuje prostovlasého bosého muže v hrdém postoji s pravou rukou na srdci. Výška sochy i s podstavcem 7 m.
Hlavní obrázek místa
památník Jana Husa
© Stanislav Brebera 06/2004
Město Hlinsko leží na Českomoravské vrchovině. Nachází se 22 km východně od Chotěboře, 29 km západně od Poličky a 28 km severně od Žďáru nad Sázavou. Socha Mistra Jana Husa je umístěna v urnovém háji v místech zvaných Na Skalce. K urnovému háji dojdeme nebo i dojedeme autem z centra Hlinska z Poděbradova náměstí do kopce po červené a zelené značce.
Pavel Vítek, 28.12. 2014
popis

Pomník Mistra Jana Husa je umístěn v urnovém háji v místě zvaném Skalka. Impozantní socha Mistra Jana Husa stojí na vysokém podstavci. Mistr je na soše prostovlasý a bosý, pravou ruku má přitištěnu na srdce. Socha i s podstavcem je vysoká 7 metrů.

Vítek Pavel – zdroj: http://www.hlinsko.cz/mesto/kultura?id=1369, 28.12. 2014

historie

Stavbou sochy Mistra Jana Husa se v souvislosti s nadcházejícím kulatým výročím Husovy smrti zabývala městská rada již v dubnu 1914. Odhalena měla být v roce 1915, k 500. výročí Husovy smrti v Kostnici. Vypracování sochy nabídl sochař Jan Štursa, ale první světová válka zapříčinila zastavení této akce. V roce 1930 znovu vyvstala otázka stavby Husova pomníku, byla již vypsána soutěž, ale roku 1933 bylo od stavby pomníku opět upuštěno. Mezitím byl v roce 1928 v Jihlavě odhalen nový pomník Mistra Jana Husa. Ten byl dílem sochaře F. V. Foita. V roce 1939 jihlavští Němci sochu poškodili a zanedlouho německé vedení radnice v Jihlavě nařídilo pomník odstranit. Rada církve československé v Hlinsku se dověděla o osudu Husova pomníku v Jihlavě a ihned se snažila pomník získat pro Hlinsko. Jeho darování s jihlavskými bylo rychle dohodnuto. Pomník byl do Hlinska převezen v červenci roku 1939 a uložen na…  číst dále

Vítek Pavel – zdroj: http://www.hlinsko.cz/mesto/kultura?id=1369, 28.12. 2014

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hlinsko

Místa v okolí

 radnice
 Hlinsko v Čechách
 Ježdíkův dům
 Betlém
 vodní nádrž Hamry
 Chlum
 Veselý Kopec
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Trhová Kamenice
 Možděnice
 kostel sv. Ondřeje
 Trhová Kamenice
 Ležáky
 evangelický kostel
 Rohozná
 kamenný most
 Nový Studenec
 kostel sv. Kunhuty
 Čachnov
 Karlštejn
 kostel sv. Václava
 Štěpánov
 Nasavrky
 kostel sv. Anny
 Devět skal
 Zkamenělý zámek
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Rychmburk
 Lipka
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Boiika
 Lisovská skála
 Hrádek u Nasavrk
 evangelický sbor
 Strádov
 Milovské Perničky
 Kočičí hrádek
 Sokolov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Borůvka
 Čtyři palice
 Lukavice
 Zdislav
 kostel sv. Matouše
 Drátenická skála
 Košumberk
 Pivnická rokle
 pivovar
 Železné Horky
 kostel sv. Víta
 Kadovské železárny
 Kadov
 Bílý Kůň
Základní informace místa
ID místa: 2470
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama