Socha původně postavena r. 1928 v Jihlavě, na nátlak jihlavských Němců r. 1939 odstraněna. Sochu odkoupila městská rada z Hlinska. Kvůli 2. sv. válce vztyčena a odhalena až r. 1950. Socha představuje prostovlasého bosého muže v hrdém postoji s pravou rukou na srdci. Výška sochy i s podstavcem 7 m.
Hlavní obrázek místa
památník Jana Husa
© Stanislav Brebera 06/2004
Město Hlinsko leží na Českomoravské vrchovině. Nachází se 22 km východně od Chotěboře, 29 km západně od Poličky a 28 km severně od Žďáru nad Sázavou. Socha Mistra Jana Husa je umístěna v urnovém háji v místech zvaných Na Skalce. K urnovému háji dojdeme nebo i dojedeme autem z centra Hlinska z Poděbradova náměstí do kopce po červené a zelené značce.
Pavel Vítek, 28.12. 2014
popis

Pomník Mistra Jana Husa je umístěn v urnovém háji v místě zvaném Skalka. Impozantní socha Mistra Jana Husa stojí na vysokém podstavci. Mistr je na soše prostovlasý a bosý, pravou ruku má přitištěnu na srdce. Socha i s podstavcem je vysoká 7 metrů.

Vítek Pavel – zdroj: http://www.hlinsko.cz/mesto/kultura?id=1369, 28.12. 2014

historie

Stavbou sochy Mistra Jana Husa se v souvislosti s nadcházejícím kulatým výročím Husovy smrti zabývala městská rada již v dubnu 1914. Odhalena měla být v roce 1915, k 500. výročí Husovy smrti v Kostnici. Vypracování sochy nabídl sochař Jan Štursa, ale první světová válka zapříčinila zastavení této akce. V roce 1930 znovu vyvstala otázka stavby Husova pomníku, byla již vypsána soutěž, ale roku 1933 bylo od stavby pomníku opět upuštěno. Mezitím byl v roce 1928 v Jihlavě odhalen nový pomník Mistra Jana Husa. Ten byl dílem sochaře F. V. Foita. V roce 1939 jihlavští Němci sochu poškodili a zanedlouho německé vedení radnice v Jihlavě nařídilo pomník odstranit. Rada církve československé v Hlinsku se dověděla o osudu Husova pomníku v Jihlavě a ihned se snažila pomník získat pro Hlinsko. Jeho darování s jihlavskými bylo rychle dohodnuto. Pomník byl do Hlinska převezen v červenci roku 1939 a uložen na…  číst dále

Vítek Pavel – zdroj: http://www.hlinsko.cz/mesto/kultura?id=1369, 28.12. 2014

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hlinsko

Místa v okolí

 radnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Betlém
 vodní nádrž Hamry
 Chlum
 Veselý Kopec
 kostel sv. Mikuláše
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Trhová Kamenice
 Možděnice
 Zuberský kopec
 kostel sv. Ondřeje
 Ležáky
 evangelický kostel
 Rohozná
 kamenný most
 Nový Studenec
 kostel sv. Kunhuty
 Čachnov
 kostel sv. Havla opata
 Soběnov
 Karlštejn
 kostel sv. Václava
 Štěpánov
 Nasavrky
 kostel sv. Anny
 Devět skal
 Zkamenělý zámek
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Rychmburk
 Žumberk
 Lipka
 Boiika
 kostel Všech svatých
 Lisovská skála
 Hrádek u Nasavrk
 evangelický sbor
 Strádov
 Kočičí hrádek
 Milovské Perničky
 Sokolov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 Libice nad Doubravou
 Borůvka
 Čtyři palice
 Lukavice
 Zdislav
 Drátenická skála
 kostel sv. Matouše
 Pivnická rokle
 Košumberk
 pivovar
 kostel sv. Víta
 Železné Horky
 Kadovské železárny
 Kadov
 Bílý Kůň
Základní informace místa
ID místa: 2470
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama