Hlavní obrázek místa
© Václav Čermák 06/2004
Příjemná, volně přístupná část města u řeky Chrudimky. Prodejny upomínkových předmětů, restaurace, penzion.
9.7. 2004
historie

Betlém v Hlinsku

Přímo v centru mikroregionu Hlinecko - ve městě Hlinsku leží soubor lidových staveb Betlém. Původně městská čtvrť, kde v roubených domcích žili na počátku minulého století hlineční řemeslníci.

SLS Vysočina, 14.7. 2004

otvíračka

V roubenkách jsou různé expozice : Otevřeno celoročně. Leden až březen - od 9 do 16 hodin, v sobotu od 9 do 11 hodin, zavřeno v neděli a pondělí. Duben až prosinec - denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Polední přestávka od 12 do 13 hodin. Vstupné: 20 Kč a 10 Kč.

SLS Vysočina, 14.7. 2004

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hlinsko

Místa v okolí

 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Ježdíkův dům
 pomník Jana Husa
 vodní nádrž Hamry
 Veselý Kopec
 kostel sv. Mikuláše
 Chlum
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Trhová Kamenice
 Ležáky
 Možděnice
 kostel sv. Ondřeje
 Rohozná
 kamenný most
 Trhová Kamenice
 Čachnov
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Kunhuty
 Nový Studenec
 kostel sv. Václava
 Karlštejn
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kostel sv. Anny
 Rychmburk
 Zkamenělý zámek
 Nasavrky
 Devět skal
 Soběnov
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Štěpánov
 Lisovská skála
 Boiika
 Borůvka
 Hrádek u Nasavrk
 Milovské Perničky
 Kočičí hrádek
 Lipka
 Strádov
 evangelický sbor
 kostel sv. Markéty
 Čtyři palice
 rozhledna Terezka
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavice
 Zdislav
 Pivnická rokle
 Sokolov
 Košumberk
 pivovar
 Jahůdka
 Drátenická skála
 kostel sv. Matouše
 Bílý Kůň
 Kapalice
 Betlém
 Kadovské železárny
 Kadov
 Železné Horky
Kontaktní informace
SLS Vysočina
Příčná 350,
53901 Hlinsko
Tel: správa 469 311 733, průvodci 469 311 429
pamatky@xaz.cz
Základní informace místa
ID místa: 2461
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama