Možděnice

Soubor lidových staveb Vysočina
Obec Možděnice vznikla v 15. století jako osada rolníků, lesních a rybničních dělníků, pracovaly tu dva hamry, mlýn a pila. Na katastru obce se nacházelo 9 rybníků. Obec má výjimečně dochovanou historickou zeleň. Je zde roubená škola z r. 1814, zvonička.
Hlavní obrázek místa
Kolářská dílna z 18.století
© Václav Čermák, 09/2006
Část SLS Vysočina Možděnice je 5 minut autem od Veselého kopce. Bohužel kovárna a škola jsou soukromé objekty a tudíž zcela nepřístupné. Do kolářské dílny je přístup pouze o prázdninách.
Standa Brebera, 31.8. 2004
historie

Obec Možděnice vznikla již v 15. století jako osada rolníků, lesních a rybničních dělníků, pracovaly tu dva hamry, mlýn a pila. Na katastru obce se nacházelo 9 rybníků. Obec má výjimečně dochovanou historickou zeleň. - dílny venkovských řemesel – kovárna, kolářská, bednářská a truhlářská dílna - roubená škola z r. 1814, zvonička

SLS Vysočina, 31.8. 2004

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Vysočina-Možděnice

Místa v okolí

 Trhová Kamenice
 židovský hřbitov
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Kunhuty
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Svobodné Hamry
 Veselý Kopec
 kostel sv. Mikuláše
 Štěpánov
 Nový Studenec
 Rohozná
 Lipka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Chlum
 Kroměšín
 Sokolov
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Ježdíkův dům
 pomník Jana Husa
 Maleč
 Nasavrky
 Šimkův mlýn
 Boiika
 Betlém
 vodní nádrž Hamry
 Chotěboř
 mariánský sloup
 Klokočov
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Ondřeje
 Ležáky
 Strádov
 Hoješín
 vodní nádrž Seč I
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Oheb
 Vildštejn
 Seč
 Kočičí hrádek
 Nejepín
 Lukavice
 Železné Horky
 Česká Bělá
 Rozsochatec
 Běstvina
 kamenný most
 Dolní pec
 Ronovec
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Markéty
 Chrast
 Lichnice
Základní informace místa
ID místa: 2552
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama