Na místě, kde stával od poloviny 18. stol. barokní zámek, stávala již v r. 1274 tvrz. Ta byla zničena za husitských válek. Socialistickým hospodařením zchátralý a zdevastovaný zámek byl zlikvidován v roce 2005.
Hlavní obrázek místa
Sýpka, kdysi součást zámeckého hospodářství
© Pavel Vítek 06/2007
Kroměšín, místní část obce Libice nad Doubravou, leží 4 km severovýchodně od Chotěboře. Bývalá osada, nyní již pouze zemědělský statek, se nachází vlevo, asi 1 km před Libicí nad Doubravou, u silnice vedoucí z Chotěboře.
Pavel Vítek, 4.8. 2009
historie

V kdysi samostatné vsi Kroměšín, stávala v roce 1274 tvrz. Za husitských válek byla zničena. Zbylá ves postupně chátrala a koncem třicetileté války úplně zanikla a zbylý dvůr byl v 18. stol. připojen k Libici. V polovině 18. století byl zde vystavěn zámeček. Jednalo se jednopatrovou obdélníkovou budovu. Po roce 1948 i s přilehlým dvorem připadl Státnímu statku Chotěboř. Pak ještě několikrát změnil majitele a vždy byl součástí opodál stojícího zemědělského statku. Naše socialistické zemědělství se však o zámek staralo s péčí jim vlastní. Ani po převzetí statku se zámečkem po roce 1990 soukromou zemědělskou společností již nešlo chátrající zámek zachránit. A proto byl v roce 2005 zlikvidován. Po zámečku nyní již nezbyly vůbec žádné stopy a na jeho místě je udržovaná louka. Jen v jeho těsné blízkosti stojí opravená sýpka, kdysi součást zámeckého hospodářství.

Pavel Vítek, 4.8. 2009

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Chotěboř
 mariánský sloup
 Maleč
 Sokolov
 Štěpánov
 kostel sv. Anny
 Lipka
 Nejepín
 Nový Studenec
 kostel sv. Kunhuty
 Šimkův mlýn
 Klokočov
 Možděnice
 Trhová Kamenice
 Hoješín
 Rozsochatec
 vodní nádrž Seč I
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Trhová Kamenice
 Svobodné Hamry
 Oheb
 Vildštejn
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Víta
 Česká Bělá
 Dolní Krupá
 Ronovec
 evangelický kostel
 Rohozná
 Seč
 Úhrov
 Běstvina
 Chlum
 Železné Horky
 Boiika
 poštovní stanice
 kostel sv. Mikuláše
 Nasavrky
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 Hrádek u Nasavrk
 Habry
 Červenice
 Hadrburg
 Třemošnice
 Moravany
 Strádov
 Štáflova chalupa
 Lichnice
 městské opevnění
 Stamicův dům
 Havlíčkův dům
 Malinův dům
 Berlova vápenka
 morový sloup
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Ležáky
 kostel sv. Martina
 Žumberk
 kostel sv. Kříže
 kostel Všech svatých
 Hostačov
 kamenný most
Základní informace místa
ID místa: 8114
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama