Na místě, kde stával od poloviny 18. stol. barokní zámek, stávala již v r. 1274 tvrz. Ta byla zničena za husitských válek. Socialistickým hospodařením zchátralý a zdevastovaný zámek byl zlikvidován v roce 2005.
Hlavní obrázek místa
Sýpka, kdysi součást zámeckého hospodářství
© Pavel Vítek 06/2007
Kroměšín, místní část obce Libice nad Doubravou, leží 4 km severovýchodně od Chotěboře. Bývalá osada, nyní již pouze zemědělský statek, se nachází vlevo, asi 1 km před Libicí nad Doubravou, u silnice vedoucí z Chotěboře.
Pavel Vítek, 4.8. 2009
historie

V kdysi samostatné vsi Kroměšín, stávala v roce 1274 tvrz. Za husitských válek byla zničena. Zbylá ves postupně chátrala a koncem třicetileté války úplně zanikla a zbylý dvůr byl v 18. stol. připojen k Libici. V polovině 18. století byl zde vystavěn zámeček. Jednalo se jednopatrovou obdélníkovou budovu. Po roce 1948 i s přilehlým dvorem připadl Státnímu statku Chotěboř. Pak ještě několikrát změnil majitele a vždy byl součástí opodál stojícího zemědělského statku. Naše socialistické zemědělství se však o zámek staralo s péčí jim vlastní. Ani po převzetí statku se zámečkem po roce 1990 soukromou zemědělskou společností již nešlo chátrající zámek zachránit. A proto byl v roce 2005 zlikvidován. Po zámečku nyní již nezbyly vůbec žádné stopy a na jeho místě je udržovaná louka. Jen v jeho těsné blízkosti stojí opravená sýpka, kdysi součást zámeckého hospodářství.

Pavel Vítek, 4.8. 2009

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Chotěboř
 mariánský sloup
 Maleč
 Sokolov
 Čertův stolek
 Štěpánov
 kostel sv. Anny
 Lipka
 Nejepín
 Nový Studenec
 kostel sv. Kunhuty
 Šimkův mlýn
 Klokočov
 Soběnov
 Možděnice
 Trhová Kamenice
 Hoješín
 Rozsochatec
 vodní nádrž Seč I
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Trhová Kamenice
 Oheb
 Svobodné Hamry
 vodní nádrž Seč II
 Veselý Kopec
 Vildštejn
 Svobodné Hamry
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Česká Bělá
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Krupá
 Ronovec
 evangelický kostel
 Rohozná
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 kostel sv. Štěpána
 Úhrov
 Běstvina
 Chlum
 Železné Horky
 Boiika
 poštovní stanice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Nasavrky
 evangelický sbor
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 Hrádek u Nasavrk
 Habry
 Červenice
 Hadrburg
 Třemošnice
 Moravany
 Strádov
 Lichnice
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 Berlova vápenka
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 židovský hřbitov
 Ležáky
 kostel sv. Martina
 Žumberk
 kostel sv. Kříže
 kostel Všech svatých
 Hostačov
 kamenný most
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 8114
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama