Asi 15 metrů vysoká skalní vyhlídka Trniště se nachází na jizerském Vysokém hřebenu nad vsí Hraničná, částí obce Janov nad Nisou. Výhledu na Maxovský hřeben a Jablonec nad Nisou však brání poměrně vzrostlé stromy. Nedaleko je bývalá Hašlerova chata a studánka s křížovou cestou.
Hlavní obrázek místa
Vrchol Trniště
© Simona Kidlesová 08/2020
Hraničná (dříve něm. Gränzendorf) je ves v Jizerských horách, nyní místní část obce Janov nad Nisou. Pojmenování získala podle toho, že tu v minulosti probíhala hranice mezi panstvími Liberec a Smržovka. Žije tu asi 450 obyvatel. Odtud stoupala stezka k vyhlídkové skále Trniště (dříve Dornst) a blízké studánce s údajně léčivou vodou. Od mostu v Janově n. Nisou tímtéž směrem stoupá kolem skály žlutá turistická značka k turistickému rozcestí Hašlerova chata.
16.8. 2020
popis

Mohutné skalisko zvané Trniště, dříve německy Dornst, na jizerském Vysokém hřebenu převyšuje o 15 metrů okolní terén. To ho předurčovalo k funkci vyhlídkového bodu. Proto byly v 2. polovině 19. stol. do skály vytesány schody a vrcholová plošina byla zajištěna zábradlím. Bohužel v poslední době skála tuto funkci neplní, protože okolní stromy časem vyrostly tak, že výhled do dálky prakticky znemožňují. Popularitu skály však zvýrazňuje skutečnost, že v její těsné blízkosti se nachází poutní místo s pramenem údajně léčivé vody a křížovou cestou (viz samostatné heslo). Odedávna je však skála opředena řadou pověstí, např. o zlém rytíři Dornstovi, který dal skále německé jméno a měl na ní svůj hrad. Za své zlé skutky tu prý musí strašit v podobě výra. Další pověst o dobré víle Dřevěnce a zlém duchu Trnovcovi, po němž zůstalo skále české pojmenování, je podrobně uvedena na informační tabuli pod skálou.

Jiří Špaček (s využitím informační tabule pod skálou), 17.8. 2020

Liberecký kraj,

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
 kostel sv. Jakuba
 Královka
 Slovanka
 Bramberk
 Melzerův pomník
 Nová Louka
 vodní nádrž Mšeno
 Kristiánov
 Liberecká výšina
 Jezdec
 městské divadlo
 hlavní pošta
 Lidové sady
 nová radnice
 galerie Belveder
 ZOO Liberec
 fara
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 Neysseburg
 sokolovna
 Nisanka
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 vodopády Jedlové
 Petřín
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 Finkův kámen
 automobilka Kaipan
 nová radnice
 pramen Nisy
 synagoga
 Valdštejnské domky
 Appeltův dům
 Smržovka
 Holubník
 železniční most
 kostel sv. Kříže
 Šolcův dům
 Císařský kámen
 Na Čihadle
 Štolpišská silnice
 Černá Studnice
 Velký Štolpich
 Protržená přehrada
 vodní nádrž Fojtka
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 trojiční sloup
 kostel sv. Mikuláše
 Ořešník
 Jizera
 Světlý vrch
 rozhledna Špička
 kostel sv. Bonifáce
 radnice
 horská chata Smědava
 Riedlova vila
 Rašovka
 vodní nádrž Souš
 Riedlova hrobka
 Skalní hrad
 Loupežnická jeskyně
 Kopanina
 Haléřova tvrz
 sousoší Panny Marie
 kašna
 Paličník
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel sv. Václava
 Ještěd
 Obří sud
 Hamrštejn
 Rašeliniště Jizerky
 Frýdštejn
 větrný mlýn
 mohyla letců
 Maják Járy Cimrmana
 kaple sv. Trojice
 Malá Skála
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Víta
 silniční most
 mariánský sloup
 Vranov-Pantheon
 kostel sv. Vavřince
 Skalákovna
 Vysoký
 kaple Piety
 Smrk
 Štěpánka
 Návarov
 kamenný most
 Návarov
 kostel sv. Anny
 Curia Vítkov
 kostel sv. Martina
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Heřmanická rozhledna
 Schmittův zámek
 radnice
 mariánský sloup
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 Jesenný
Základní informace místa
ID místa: 7249
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama