Sídlo textilního magnáta Theodora von Liebieg s prvky histor. slohů smíšenými se secesí vzniklo ve třech etapách v l. 1897–1904 podle projektů A. Bürgera, W. Moldheima a J. Schmeissnera. Po konfiskaci mateřská škola, dnes slouží reprezentaci města.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 24. 6. 2019

Vila Theodora von Liebieg v Liberci

Hlavní představitel třetí generace rodu textilních magnátů Theodor von Liebieg převzal vedení rodinných podniků po odchodu svého otce na odpočinek jako osmnáctiletý roku 1890. Sedm let nato začal stavět své samostatné sídlo na svahu nad pravým břehem Harcovského potoka. To vznikalo postupně ve třech etapách. Roku 1897 byla podle projektu A. Bürgera postavena na místě dvou starších domů nejvýše položená část vily. Její architektura je inspirována novoromantismem konce 19. století. Vídeňský architekt Walter Moldheim k ní přistavěl střední část s hranolovou věží, vrcholící dlátkovou střechou. Nejmladší přístavba pochází z roku 1904, projektoval ji J. Schmeissner z Norimberka. Prvky historických slohů se v ní prolínají se secesí. Postupná výstavba a působení tří architektů daly vzniknout značně nevyvážené architektuře, která přes okázalé užívání nákladných prvků poskytla snadný terč pro odsuzování historisujících stylů v následujících desetiletích. Po konfiskaci liebiegovského majetku roku 1945 sloužila mimo jiné jako mateřská škola, po roce 1990 vystřídala několik vlastníků a její stav se valem horšil. Náročnou opravu nakonec provedlo město, které ji využívá k reprezentačním účelům a jako sídlo několika svých akciových společností.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.severnicechy.info/dr-cs/dalsi-historicke-pamatky/jizerske-hory/liebiegova-vila-liberec.html, 14.10. 2010
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec V - Kristiánov

Místa v okolí

 vodní nádrž Harcov
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 nová radnice
 synagoga
 Severočeské muzeum
 Appeltův dům
 Šolcův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Liberecká výšina
 Jezdec
 kostel sv. Bonifáce
 Hašlerova chata
 Haléřova tvrz
 Trniště
 vodní nádrž Fojtka
 Císařský kámen
 kaple Panny Marie
 Melzerův pomník
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Královka
 Ještěd
 Karlovské bučiny
 Hamrštejn
 mohyla letců
 Rašovka
 Nová Louka
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Mikuláše
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 radnice
 mariánský sloup
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Neysseburg
 galerie Belveder
 Slovanka
 Skalákovna
 Petřín
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 Kristiánov
 Bramberk
 kaple sv. Kryštofa
 Solvayův lom
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Nisanka
 Holubník
 Skalní hrad
 Vysoký
 Curia Vítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Loupežnická jeskyně
 pramen Nisy
 kostel sv. Maxmiliána
 Schmittův zámek
 automobilka Kaipan
 mariánský sloup
 radnice
 městský špitál
 Velký Štolpich
 Finkův kámen
 Krkavčí skály
 Blaschkeho vila
 trojiční sloup
 Smržovka
 Raimund
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Víta
 vodopády Jedlové
 Kittelův dům (Burk)
 Ořešník
 Černá Studnice
 železniční most
 Čertova zeď
 Štolpišská silnice
 Kopanina
 Na Čihadle
 mariánský sloup
 kostel sv. Anny
 kaple Piety
 smírčí kříž
 Chrastná
 Heřmanická rozhledna
 fara
 Frýdštejn
 fara
 Jizera
 Scholzeho mlýn
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 Grabštejn
 Obří sud
 Boučkův statek
 horská chata Smědava
 Paličník
 Křída
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Smrk
Základní informace místa
ID místa: 9396
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama