Sídlo textilního magnáta Theodora von Liebieg s prvky histor. slohů smíšenými se secesí vzniklo ve třech etapách v l. 1897–1904 podle projektů A. Bürgera, W. Moldheima a J. Schmeissnera. Po konfiskaci mateřská škola, dnes slouží reprezentaci města.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 24. 6. 2019

Vila Theodora von Liebieg v Liberci

Hlavní představitel třetí generace rodu textilních magnátů Theodor von Liebieg převzal vedení rodinných podniků po odchodu svého otce na odpočinek jako osmnáctiletý roku 1890. Sedm let nato začal stavět své samostatné sídlo na svahu nad pravým břehem Harcovského potoka. To vznikalo postupně ve třech etapách. Roku 1897 byla podle projektu A. Bürgera postavena na místě dvou starších domů nejvýše položená část vily. Její architektura je inspirována novoromantismem konce 19. století. Vídeňský architekt Walter Moldheim k ní přistavěl střední část s hranolovou věží, vrcholící dlátkovou střechou. Nejmladší přístavba pochází z roku 1904, projektoval ji J. Schmeissner z Norimberka. Prvky historických slohů se v ní prolínají se secesí. Postupná výstavba a působení tří architektů daly vzniknout značně nevyvážené architektuře, která přes okázalé užívání nákladných prvků poskytla snadný terč pro odsuzování historisujících stylů v následujících desetiletích. Po konfiskaci liebiegovského majetku roku 1945 sloužila mimo jiné jako mateřská škola, po roce 1990 vystřídala několik vlastníků a její stav se valem horšil. Náročnou opravu nakonec provedlo město, které ji využívá k reprezentačním účelům a jako sídlo několika svých akciových společností.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.severnicechy.info/dr-cs/dalsi-historicke-pamatky/jizerske-hory/liebiegova-vila-liberec.html, 14.10. 2010
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec V - Kristiánov

Místa v okolí

 vodní nádrž Harcov
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 nová radnice
 synagoga
 Severočeské muzeum
 Appeltův dům
 Šolcův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Liberecká výšina
 Jezdec
 kostel sv. Bonifáce
 Hašlerova chata
 kostel sv. Antonína
 Haléřova tvrz
 Královka
 Císařský kámen
 Trniště
 vodní nádrž Fojtka
 kaple Panny Marie
 Melzerův pomník
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Ještěd
 Hamrštejn
 mohyla letců
 Rašovka
 Nová Louka
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 radnice
 mariánský sloup
 Neysseburg
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Slovanka
 Petřín
 kostel sv. Kryštofa
 Bramberk
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Nisanka
 Holubník
 Vysoký
 Skalní hrad
 Curia Vítkov
 kostel sv. Mikuláše
 pramen Nisy
 kostel sv. Maxmiliána
 Schmittův zámek
 Štolpišská silnice
 mariánský sloup
 radnice
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 vodopády Jedlové
 trojiční sloup
 Smržovka
 Raimund
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 Ořešník
 Černá Studnice
 železniční most
 Kopanina
 mariánský sloup
 kostel sv. Anny
 kaple Piety
 smírčí kříž
 Heřmanická rozhledna
 fara
 Frýdštejn
 fara
 Jizera
 Scholzeho mlýn
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 Grabštejn
 Obří sud
 Boučkův statek
 horská chata Smědava
 Křída
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Smrk
Základní informace místa
ID místa: 9396
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama