Barokní kostel Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích nad Nisou byl postaven v letech 1700-1701 podle plánů Marka Antonia Canevalleho na místě starší stavby z r. 1563. Od r. 1764 je kostelem farním a konají se v něm pravidelné bohoslužby.
Hlavní obrázek místa
Vratislavice-kostel
© Creative Commons 03/2015
Vratislavice nad Nisou jako česká ves jsou zmiňovány od 13. stol. a v 16. stol. byla v sousedství založena německá osada zvaná Maffersdorf. Obě osady byly sloučeny r. 1901. Po 2. světové válce byl používán již jen český název. Vratislavice byly r. 1980 připojeny k Liberci a od r. 1991 tvoří samosprávný městský obvod tohoto statutárního města, který má přes 8000 obyvatel. Prochází jimi silnice I/14 z Liberce přes Jablonec nad Nisou do Tanvaldu a stejná místa spojuje i železniční trať 036. Vratislavice jsou s Libercem i Jabloncem spojeny také tramvajovou tratí. Barokní kostel Nejsvětější Trojice se nachází v centru nad pravým břehem Lužické Nisy v sousedství silnice I/14, uprostřed hřbitova zrušeného r. 1878.
8.2. 2022
popis

Kostel Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích nad Nisou je jednolodní obdélná stavba s pravoúhlým presbytářem a západní věží se dvěma bočními přízemními přístavky a hlavním portálem. Nad schodištěm je balustráda v novobarokní úpravě od Friedricha Ohmanna. Presbytář je zaklenut plackou, sálová loď se širokými segmentovými okny a trojramennou kruchtou je plochostropá. Barokní nástropní malby, přemalované r. 1779, představují v lodi sv. Augustina, kolem medailony s poprsími apoštolů, v presbytáři Mojžíše a čtyři evangelisty, na stěnách jsou zobrazeni sv. Petr a Pavel. Vnitřnímu zařízení dominuje hlavní oltář z r. 1836, který je kombinací klasicismu a druhého rokoka podle návrhu Josefa Maxe. Sochařské práce provedl Wenzel Schumann z Prahy, truhlářské práce Ignaz Staffer ze Smržovky, rám s obrazem je dílem F. Leubnera z r. 1782. Boční oltáře jsou původně raně barokní z doby kolem r. 1700, oltářík sv. Aloise…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 4 Academia 1982), 8.2. 2022

historie

Současný kamenný kostel byl postaven z rozhodnutí hraběte Jana Václava Gallase z r. 1700 podle návrhu pražského architekta italského původu Marka Antonia Canevalleho, který rovněž vedl stavební práce. Tato jednolodní barokní stavba nahradila původní dřevěný kostelík z r. 1563, který zde stával (z té doby se dochovala křtitelnice). Se stavbou nového kostela bylo započato 16. září 1700 a již 6. října 1701 byla barokní stavba dokončena. V pamětní listině uložené v makovici věže je jako den zahájení stavby uvedeno datum 27. července 1700. V r. 1701 byla přistavěna sakristie. Od r. 1764 je vratislavický kostel farním. V dalších letech byly provedeny některé opravy, hlavně v letech 1900-1901 firmou Sachers und Söhne z Liberce podle plánů vídeňského architekta Friedricha Ohmanna. Kostel byl pozměněn a upraven v západní stěně a v bočních přístavcích lodi. Při těchto stavebních pracích byl portál ozdoben štukaturou symbolizující…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 8.2. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec XXX-Vratislavice nad Nisou

Místa v okolí

 vodní nádrž Harcov
 Císařský kámen
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 Šolcův dům
 Severočeské muzeum
 Lidové sady
 nová radnice
 Liberecká výšina
 synagoga
 ZOO Liberec
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Bonifáce
 kostel sv. Jakuba
 hlavní pošta
 městské divadlo
 Hašlerova chata
 sokolovna
 Trniště
 kostel sv. Anny
 fara
 Rašovka
 Jezdec
 vodní nádrž Mšeno
 stará radnice
 nová radnice
 kaple Panny Marie
 Neysseburg
 galerie Belveder
 Petřín
 Královka
 Ještěd
 Melzerův pomník
 Slovanka
 Bramberk
 mohyla letců
 kašna
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Nisanka
 Skalákovna
 Nová Louka
 Haléřova tvrz
 vodní nádrž Fojtka
 Karlovské bučiny
 pramen Nisy
 kostel sv. Mikuláše
 Hamrštejn
 trojiční sloup
 Kristiánov
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 Kopanina
 automobilka Kaipan
 Černá Studnice
 Finkův kámen
 Smržovka
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 železniční most
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 Frýdštejn
 kostel sv. Kryštofa
 mariánský sloup
 radnice
 vesnický orloj
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 sychrovský viadukt
 Arthurův hrad
 vodopády Jedlové
 Holubník
 Sychrov
 Solvayův lom
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 Čertova zeď
 kaple sv. Kryštofa
 kostel sv. Víta
 Boučkův statek
 Fanterova skála
 Bartošova pec
 Tanvaldský Špičák
 kostel sv. Maxmiliána
 Drábovna
 kostel sv. Kateřiny
 Velký Štolpich
 Na Čihadle
 Štolpišská silnice
 Skalní hrad
 rozhledna Špička
 Krkavčí skály
 Ořešník
 Světlý vrch
 Loupežnická jeskyně
 Vysoký
 Protržená přehrada
 Zbirohy
 Curia Vítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Malý Rohozec
 Besedické skály
 Chrastná
 Jizera
 Raimund
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 kaple sv. Trojice
 horská chata Smědava
 fara
 Křída
 Paličník
 Scholzeho mlýn
Základní informace místa
ID místa: 4513
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama