Barokní kostel Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích nad Nisou byl postaven v letech 1700-1701 podle plánů Marka Antonia Canevalleho na místě starší stavby z r. 1563. Od r. 1764 je kostelem farním a konají se v něm pravidelné bohoslužby.
Hlavní obrázek místa
Vratislavice-kostel
© Creative Commons 03/2015
Vratislavice nad Nisou jako česká ves jsou zmiňovány od 13. stol. a v 16. stol. byla v sousedství založena německá osada zvaná Maffersdorf. Obě osady byly sloučeny r. 1901. Po 2. světové válce byl používán již jen český název. Vratislavice byly r. 1980 připojeny k Liberci a od r. 1991 tvoří samosprávný městský obvod tohoto statutárního města, který má přes 8000 obyvatel. Prochází jimi silnice I/14 z Liberce přes Jablonec nad Nisou do Tanvaldu a stejná místa spojuje i železniční trať 036. Vratislavice jsou s Libercem i Jabloncem spojeny také tramvajovou tratí. Barokní kostel Nejsvětější Trojice se nachází v centru nad pravým břehem Lužické Nisy v sousedství silnice I/14, uprostřed hřbitova zrušeného r. 1878.
8.2. 2022
popis

Kostel Nejsvětější Trojice ve Vratislavicích nad Nisou je jednolodní obdélná stavba s pravoúhlým presbytářem a západní věží se dvěma bočními přízemními přístavky a hlavním portálem. Nad schodištěm je balustráda v novobarokní úpravě od Friedricha Ohmanna. Presbytář je zaklenut plackou, sálová loď se širokými segmentovými okny a trojramennou kruchtou je plochostropá. Barokní nástropní malby, přemalované r. 1779, představují v lodi sv. Augustina, kolem medailony s poprsími apoštolů, v presbytáři Mojžíše a čtyři evangelisty, na stěnách jsou zobrazeni sv. Petr a Pavel. Vnitřnímu zařízení dominuje hlavní oltář z r. 1836, který je kombinací klasicismu a druhého rokoka podle návrhu Josefa Maxe. Sochařské práce provedl Wenzel Schumann z Prahy, truhlářské práce Ignaz Staffer ze Smržovky, rám s obrazem je dílem F. Leubnera z r. 1782. Boční oltáře jsou původně raně barokní z doby kolem r. 1700, oltářík sv. Aloise…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 4 Academia 1982), 8.2. 2022

historie

Současný kamenný kostel byl postaven z rozhodnutí hraběte Jana Václava Gallase z r. 1700 podle návrhu pražského architekta italského původu Marka Antonia Canevalleho, který rovněž vedl stavební práce. Tato jednolodní barokní stavba nahradila původní dřevěný kostelík z r. 1563, který zde stával (z té doby se dochovala křtitelnice). Se stavbou nového kostela bylo započato 16. září 1700 a již 6. října 1701 byla barokní stavba dokončena. V pamětní listině uložené v makovici věže je jako den zahájení stavby uvedeno datum 27. července 1700. V r. 1701 byla přistavěna sakristie. Od r. 1764 je vratislavický kostel farním. V dalších letech byly provedeny některé opravy, hlavně v letech 1900-1901 firmou Sachers und Söhne z Liberce podle plánů vídeňského architekta Friedricha Ohmanna. Kostel byl pozměněn a upraven v západní stěně a v bočních přístavcích lodi. Při těchto stavebních pracích byl portál ozdoben štukaturou symbolizující…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 8.2. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec XXX-Vratislavice nad Nisou

Místa v okolí

 vodní nádrž Harcov
 Císařský kámen
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 Šolcův dům
 Severočeské muzeum
 Lidové sady
 nová radnice
 Liberecká výšina
 synagoga
 ZOO Liberec
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Bonifáce
 kostel sv. Jakuba
 Hašlerova chata
 hlavní pošta
 městské divadlo
 sokolovna
 Trniště
 kostel sv. Anny
 fara
 Rašovka
 Jezdec
 kaple Panny Marie
 vodní nádrž Mšeno
 stará radnice
 nová radnice
 Neysseburg
 galerie Belveder
 Petřín
 Královka
 Ještěd
 Melzerův pomník
 Slovanka
 Bramberk
 kostel sv. Mikuláše
 mohyla letců
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Nisanka
 Skalákovna
 Nová Louka
 Haléřova tvrz
 vodní nádrž Fojtka
 Karlovské bučiny
 pramen Nisy
 kostel sv. Mikuláše
 Hamrštejn
 trojiční sloup
 Kristiánov
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 Kopanina
 automobilka Kaipan
 Černá Studnice
 Finkův kámen
 Smržovka
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 železniční most
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 Frýdštejn
 kostel sv. Kryštofa
 mariánský sloup
 radnice
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Arthurův hrad
 vodopády Jedlové
 Holubník
 Sychrov
 Solvayův lom
 Čertova zeď
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 kaple sv. Kryštofa
 kostel sv. Víta
 Fanterova skála
 Boučkův statek
 Bartošova pec
 Tanvaldský Špičák
 kostel sv. Maxmiliána
 Drábovna
 Velký Štolpich
 kostel sv. Kateřiny
 Na Čihadle
 Štolpišská silnice
 Skalní hrad
 rozhledna Špička
 Krkavčí skály
 Světlý vrch
 Loupežnická jeskyně
 Ořešník
 Vysoký
 Protržená přehrada
 Zbirohy
 Curia Vítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Malý Rohozec
 Chrastná
 Besedické skály
 Jizera
 Raimund
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 kaple sv. Trojice
 horská chata Smědava
 fara
 Křída
 Paličník
 Scholzeho mlýn
Základní informace místa
ID místa: 4513
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama