Jeden z největších roubených domů v Čechách si před pol. 18. století nechal postavit zázračný doktor Johann Kittel v obci Šumburk (Krásná) jako obydlí své rodiny i zázemí lékařské péče. Po roce 1945 dům zpustl, od roku 2004 prochází rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Kittelův dům od jihozápadu
© Ivan Grisa 09/2010

Kittelův dům v Krásné (Šumburku)

Velký roubený dům, pro svůj mohutný vzhled i dominantní polohu zvaný Burk, si nechal před polovinou 18. století postavit v horní části Šumburku zdejší "zázračný doktor" Johann Kittel. Bydlel zde se svou rodinou a provozoval tu lékařskou praxi, zřejmě i ve formě horského sanatoria, prvního v českých zemích. V majetku rodiny Kittelů byl dům do roku 1817, kdy jej manžel Kittelovy vnučky prodal Franzi Römischovi, bratru majitele maloskalského panství. Römischové jej vlastnili do konce 80. let 19. století, poté se majitelé rychle střídali. Po roce 1945 se dům stal majetkem státu, s nímž s obvyklou péčí hospodařila Domovní správa v Železném Brodě. Již před rokem 1990 byl neobyvatelný, poté jeho zkázu dokonalo několik majetkových spekulantů. Od počátku 21. století je majetkem obce Pěnčín, která roku 2004 zahájila náročnou rekonstrukci. Jde v podstatě o novostavbu s využitím zděných částí a použitelných dřevěných prvků původního domu.
Ivan Grisa, dle A. Baldová: Osobnost J. J. A. E. Kittela a Kittelův dům v Krásné u Jablonce n. N., magisterská diplomová práce Masarykovy university v Brně, 2007, 20.9. 2010
historie

Johann Josef Anton Eleasar Kittel (7. 12. 1703 – 16. 11. 1783)

"Zázračný lékař" Johann Kittel se narodil jako druhorozený syn šumburského ranhojiče Melchiora Kittela. Rodina je doložena v okolí Černostudničního hřebene od 16. století, byla spřízněna i se slavnými rody zdejších sklářů (zejména Schürerů). Johann Kittel nikdy lékařství nestudoval, využitím rodinné tradice a vlastním bádáním se však stal velmi proslulým v Čechách i za hranicemi. Již z doby jeho života je doloženo rčení "tomu ani Kitl nepomůže" ve smyslu "není mu pomoci". Mezi jeho pacienty byli i významní šlechtici, církevní hodnostáři a bohatí obchodníci, péči o chudé prováděl díky tomu zdarma. V léčení mu také pomáhala příslušnost k laickému III. řádu sv. Františka, které bylo zřejmě důvodem přijetí posledního křestního jména a nošení prostého hnědého pláště, jímž byl proslulý. Doložené jsou jeho kontakty s turnovskými františkány. Se svou ženou Annou Marií, rozenou Günther, z nedalekého Kokonína měl nejméně…  číst dále

Ivan Grisa, dle A. Baldová: Osobnost J. J. A. E. Kittela a Kittelův dům v Krásné u Jablonce n. N., magisterská diplomová práce Masarykovy university v Brně, 2007, 20.9. 2010

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Pěnčín

Místa v okolí

 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Černá Studnice
 pramen Nisy
 Petřín
 Nisanka
 Neysseburg
 galerie Belveder
 stará radnice
 sokolovna
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 hlavní pošta
 městské divadlo
 automobilka Kaipan
 vodní nádrž Mšeno
 Kopanina
 Smržovka
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Finkův kámen
 železniční most
 kaple sv. Trojice
 Vranov-Pantheon
 Frýdštejn
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Boučkův statek
 Bramberk
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Besedické skály
 Fanterova skála
 Návarov
 rozhledna Špička
 Návarov
 Tanvaldský Špičák
 radnice
 Drábovna
 Zbirohy
 kostel sv. Jakuba
 Císařský kámen
 Slovanka
 Bartošova pec
 vodní elektrárna
 Světlý vrch
 sousoší Panny Marie
 Trniště
 kašna
 Jesenný
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Riedlova vila
 Myší skála
 Hašlerova chata
 Malý Rohozec
 Riedlova hrobka
 Dolánky
 Dlaskův statek
 kaple Piety
 Postojna
 Maják Járy Cimrmana
 Klokočský hrádek
 kostel sv. Víta
 Rotštejn
 Hrubý Rohozec
 vodopády Jedlové
 Masarykova vyhlídka
 Královka
 Arthurův hrad
 Kozákov
 Sychrov
 Husův sbor
 Rašovka
 Roztoky u Semil
 Dubecko
 Muzeum Českého ráje
 Štěpánka
 kostel sv. Mikuláše
 Protržená přehrada
 městská spořitelna
 synagoga
 radnice
 Liberecká výšina
 vodní nádrž Souš
 větrný mlýn
 židovský hřbitov
 Semily
 Kristiánov
 vodní nádrž Harcov
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Koštofrank
 Škodějov
 dům U Dvou sfing
 Nová Louka
 kostel sv. Vavřince
 Melzerův pomník
 Severočeské muzeum
 Liberec
 hřbitovní kaple
 U borovice
 Šolcův dům
 nová radnice
 synagoga
 Jezdec
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Albrechtice
 Hlavatice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 Valdštejn
 kostel sv. Bonifáce
 Kavčiny
 Roprachtice
 kaple sv. Václava
 Kozlov
 Loukov
 Rašeliniště Jizerky
 Svijany
 Košťálov
 Bažantnice
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 Loukovec
Základní informace místa
ID místa: 7991
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama