Jeden z největších roubených domů v Čechách si před pol. 18. století nechal postavit zázračný doktor Johann Kittel v obci Šumburk (Krásná) jako obydlí své rodiny i zázemí lékařské péče. Po roce 1945 dům zpustl, od roku 2004 prochází rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Kittelův dům od jihozápadu
© Ivan Grisa 09/2010

Kittelův dům v Krásné (Šumburku)

Velký roubený dům, pro svůj mohutný vzhled i dominantní polohu zvaný Burk, si nechal před polovinou 18. století postavit v horní části Šumburku zdejší "zázračný doktor" Johann Kittel. Bydlel zde se svou rodinou a provozoval tu lékařskou praxi, zřejmě i ve formě horského sanatoria, prvního v českých zemích. V majetku rodiny Kittelů byl dům do roku 1817, kdy jej manžel Kittelovy vnučky prodal Franzi Römischovi, bratru majitele maloskalského panství. Römischové jej vlastnili do konce 80. let 19. století, poté se majitelé rychle střídali. Po roce 1945 se dům stal majetkem státu, s nímž s obvyklou péčí hospodařila Domovní správa v Železném Brodě. Již před rokem 1990 byl neobyvatelný, poté jeho zkázu dokonalo několik majetkových spekulantů. Od počátku 21. století je majetkem obce Pěnčín, která roku 2004 zahájila náročnou rekonstrukci. Jde v podstatě o novostavbu s využitím zděných částí a použitelných dřevěných prvků původního domu.
Ivan Grisa, dle A. Baldová: Osobnost J. J. A. E. Kittela a Kittelův dům v Krásné u Jablonce n. N., magisterská diplomová práce Masarykovy university v Brně, 2007, 20.9. 2010
historie

Johann Josef Anton Eleasar Kittel (7. 12. 1703 – 16. 11. 1783)

"Zázračný lékař" Johann Kittel se narodil jako druhorozený syn šumburského ranhojiče Melchiora Kittela. Rodina je doložena v okolí Černostudničního hřebene od 16. století, byla spřízněna i se slavnými rody zdejších sklářů (zejména Schürerů). Johann Kittel nikdy lékařství nestudoval, využitím rodinné tradice a vlastním bádáním se však stal velmi proslulým v Čechách i za hranicemi. Již z doby jeho života je doloženo rčení "tomu ani Kitl nepomůže" ve smyslu "není mu pomoci". Mezi jeho pacienty byli i významní šlechtici, církevní hodnostáři a bohatí obchodníci, péči o chudé prováděl díky tomu zdarma. V léčení mu také pomáhala příslušnost k laickému III. řádu sv. Františka, které bylo zřejmě důvodem přijetí posledního křestního jména a nošení prostého hnědého pláště, jímž byl proslulý. Doložené jsou jeho kontakty s turnovskými františkány. Se svou ženou Annou Marií, rozenou Günther, z nedalekého Kokonína měl nejméně…  číst dále

Ivan Grisa, dle A. Baldová: Osobnost J. J. A. E. Kittela a Kittelův dům v Krásné u Jablonce n. N., magisterská diplomová práce Masarykovy university v Brně, 2007, 20.9. 2010

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Pěnčín

Místa v okolí

 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Černá Studnice
 pramen Nisy
 Petřín
 Nisanka
 Neysseburg
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 Smržovka
 Kopanina
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 železniční most
 kaple sv. Trojice
 Vranov-Pantheon
 Frýdštejn
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Boučkův statek
 Bramberk
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Besedické skály
 rozhledna Špička
 Návarov
 Návarov
 radnice
 Špičák
 Drábovna
 Zbirohy
 kostel sv. Jakuba
 Císařský kámen
 Slovanka
 Bartošova pec
 vodní elektrárna
 Světlý vrch
 sousoší Panny Marie
 Trniště
 kašna
 Jesenný
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Myší skála
 Hašlerova chata
 Riedlova vila
 Malý Rohozec
 Riedlova hrobka
 Dlaskův statek
 Dolánky
 kaple Piety
 Postojna
 Maják Járy Cimrmana
 Klokočský hrádek
 kostel sv. Víta
 Rotštejn
 Hrubý Rohozec
 vodopády Jedlové
 Masarykova vyhlídka
 Arthurův hrad
 Kozákov
 Královka
 kostel sv. Antonína
 Sychrov
 Husův sbor
 Rašovka
 Roztoky u Semil
 Dubecko
 Muzeum Českého ráje
 Štěpánka
 kostel sv. Mikuláše
 městská spořitelna
 Protržená přehrada
 synagoga
 radnice
 Liberecká výšina
 vodní nádrž Souš
 větrný mlýn
 židovský hřbitov
 Semily
 vodní nádrž Harcov
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Koštofrank
 Škodějov
 dům U Dvou sfing
 Nová Louka
 kostel sv. Vavřince
 Melzerův pomník
 Severočeské muzeum
 Liberec
 hřbitovní kaple
 U borovice
 Šolcův dům
 nová radnice
 synagoga
 Jezdec
 Valdštejnské domky
 Appeltův dům
 Hlavatice
 Albrechtice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 Valdštejn
 kostel sv. Bonifáce
 Kavčiny
 Roprachtice
 kaple sv. Václava
 Kozlov
 Loukov
 Svijany
 Košťálov
 Bažantnice
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 Loukovec
Základní informace místa
ID místa: 7991
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama