Pramen Lužické Nisy poprvé uveden na mapě roku 1713 a na Müllerově mapě Čech jako Neisbronn. Snad již kolem roku 1850 bylo místo zviditelněno nápisem na kameni, jak uvádí starý popis maloskalského panství. V roce 1930 byl odhlen pomník pramene Nisy.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2020
Pramen řeky Nisy (Lužické Nisy) se nachází na 252 říčním kilometru na kraji obce Nová Ves u Jablonce nad Nisou. U pramene byl v roce 1980 vystavěn pomník ke kterému vás zavede odbočka ze zeleně značené turistické cesty mezi Jabloneckými Pasekami a Smržovkou nebo Smržovský turistický okruh značený červenobíle. Cyklisté mají nejlepší přístup ze silnice mezi Novou Vsí a obcí Lučany. Pramen Nisy je v Nové Vsi nad Nisou zmiňován jako Neisborn, poprvé na mapě již roku 1713, na Müllerově mapě Čech je uveden jako Neisbronn. Snad již kolem roku 1850 bylo místo zviditelněno nápisem na kameni, jak uvádí starý popis maloskalského panství. Přibližně od roku 1900 obec Nová Ves nad Nisou užívá znak se stylizovaným pramenem Nisy. Zvelebení místa inicioval Novoveský okrašlovací spolek již od roku 1899. Záměr se nelíbil majiteli pozemku a tak realizace byla posunuta o 30 let později. V roce 1929 byla spolkem provedena cesta a 29. června 1930 byl odhalen pomník pramene Nisy s nápisem „Neissequelle 1930“. Po 2. sv. válce místo upadlo v zapomnění a zmizelo v bujné vegetaci. V roce 1980 původní text nahradila nová bronzová pamětní deska která byla odcizena v roce 2008. O úpravu místa se v roce 1997 postaral obecní úřad v Nové Vsi n. N. s dobrovolníky. Byl aprořezána zeleň, obnovena přístupová cesta a prameniště vyskládáno z kamenů. Místo se stalo výchozím bodem mezinárodní cyklistické trasy Odra - Nisa, měřící 591 km a vedoucí až k Baltickému moři. V roce 2000 úřad Smržovka vybudoval podél toku dřevěný chodník vedoucí k rozcesti se zelenou turistiskou cestou. Cestou je možné sledovat jak nepatrný potůček sílí. V letech 2009–2010 by poník obnoven a byla usazena nová pamětní deska, kterou ztvárnil akademický sochař Jiří Dostál. Její výrobu provedl kamenosochař Rostislav Dvořák st. a zámečníci Pavel Lubas a Jaroslav Lubas st. z Nové Vsi…  číst dále
Vlky, 27.10. 2009
Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Nová Ves nad Nisou

Místa v okolí

 Nisanka
 automobilka Kaipan
 Černá Studnice
 Smržovka
 Finkův kámen
 železniční most
 galerie Belveder
 Bramberk
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Neysseburg
 vodní nádrž Mšeno
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 sokolovna
 fara
 hlavní pošta
 městské divadlo
 Petřín
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 rozhledna Špička
 Slovanka
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Světlý vrch
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Trojice
 Riedlova vila
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 Riedlova hrobka
 vodopády Jedlové
 kamenný most
 Návarov
 Návarov
 Kopanina
 Maják Járy Cimrmana
 Královka
 Císařský kámen
 Protržená přehrada
 kostel sv. Víta
 kaple Piety
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Frýdštejn
 Vranov-Pantheon
 vodní nádrž Souš
 Kristiánov
 Boučkův statek
 Štěpánka
 větrný mlýn
 Nová Louka
 Jesenný
 Melzerův pomník
 Besedické skály
 Liberecká výšina
 Drábovna
 vodní elektrárna
 Zbirohy
 Na Čihadle
 sousoší Panny Marie
 kašna
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Jizera
 vodní nádrž Harcov
 Myší skála
 Bartošova pec
 Jezdec
 Severočeské muzeum
 dům U Dvou sfing
 Štolpišská silnice
 Roztoky u Semil
 Liberec
 Holubník
 nová radnice
 synagoga
 horská chata Smědava
 Rašovka
 Šolcův dům
 Rašeliniště Jizerky
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Masarykova vyhlídka
 Velký Štolpich
 Malý Rohozec
 Klokočský hrádek
 Postojna
 Dlaskův statek
 Dolánky
 Arthurův hrad
 Rotštejn
 U borovice
 Kozákov
 Sychrov
 Škodějov
 Hrubý Rohozec
 kostel sv. Bonifáce
 Ořešník
 Semily
 Husův sbor
 Muzeum Českého ráje
 Koštofrank
 Roprachtice
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Albrechtice
 Loukov
 Sytový
Základní informace místa
ID místa: 8474
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama