Pramen Lužické Nisy poprvé uveden na mapě roku 1713 a na Müllerově mapě Čech jako Neisbronn. Snad již kolem roku 1850 bylo místo zviditelněno nápisem na kameni, jak uvádí starý popis maloskalského panství. V roce 1930 byl odhlen pomník pramene Nisy.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2020
Pramen řeky Nisy (Lužické Nisy) se nachází na 252 říčním kilometru na kraji obce Nová Ves u Jablonce nad Nisou. U pramene byl v roce 1980 vystavěn pomník ke kterému vás zavede odbočka ze zeleně značené turistické cesty mezi Jabloneckými Pasekami a Smržovkou nebo Smržovský turistický okruh značený červenobíle. Cyklisté mají nejlepší přístup ze silnice mezi Novou Vsí a obcí Lučany. Pramen Nisy je v Nové Vsi nad Nisou zmiňován jako Neisborn, poprvé na mapě již roku 1713, na Müllerově mapě Čech je uveden jako Neisbronn. Snad již kolem roku 1850 bylo místo zviditelněno nápisem na kameni, jak uvádí starý popis maloskalského panství. Přibližně od roku 1900 obec Nová Ves nad Nisou užívá znak se stylizovaným pramenem Nisy. Zvelebení místa inicioval Novoveský okrašlovací spolek již od roku 1899. Záměr se nelíbil majiteli pozemku a tak realizace byla posunuta o 30 let později. V roce 1929 byla spolkem provedena cesta a 29. června 1930 byl odhalen pomník pramene Nisy s nápisem „Neissequelle 1930“. Po 2. sv. válce místo upadlo v zapomnění a zmizelo v bujné vegetaci. V roce 1980 původní text nahradila nová bronzová pamětní deska která byla odcizena v roce 2008. O úpravu místa se v roce 1997 postaral obecní úřad v Nové Vsi n. N. s dobrovolníky. Byl aprořezána zeleň, obnovena přístupová cesta a prameniště vyskládáno z kamenů. Místo se stalo výchozím bodem mezinárodní cyklistické trasy Odra - Nisa, měřící 591 km a vedoucí až k Baltickému moři. V roce 2000 úřad Smržovka vybudoval podél toku dřevěný chodník vedoucí k rozcesti se zelenou turistiskou cestou. Cestou je možné sledovat jak nepatrný potůček sílí. V letech 2009–2010 by poník obnoven a byla usazena nová pamětní deska, kterou ztvárnil akademický sochař Jiří Dostál. Její výrobu provedl kamenosochař Rostislav Dvořák st. a zámečníci Pavel Lubas a Jaroslav Lubas st. z Nové Vsi…  číst dále
Vlky, 27.10. 2009
Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Nová Ves nad Nisou

Místa v okolí

 Nisanka
 Černá Studnice
 Smržovka
 železniční most
 Bramberk
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 Neysseburg
 vodní nádrž Mšeno
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 hlavní pošta
 městské divadlo
 fara
 Petřín
 Špičák
 rozhledna Špička
 Slovanka
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Světlý vrch
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Trojice
 Riedlova vila
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 Riedlova hrobka
 vodopády Jedlové
 kamenný most
 Návarov
 Návarov
 Kopanina
 Maják Járy Cimrmana
 Královka
 Protržená přehrada
 Císařský kámen
 Malá Skála
 kostel sv. Víta
 kaple Piety
 kostel sv. Antonína
 kaple sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Frýdštejn
 Vranov-Pantheon
 vodní nádrž Souš
 Boučkův statek
 Štěpánka
 větrný mlýn
 Nová Louka
 Jesenný
 Melzerův pomník
 Besedické skály
 Liberecká výšina
 Drábovna
 Zbirohy
 vodní elektrárna
 sousoší Panny Marie
 Lidové sady
 kašna
 ZOO Liberec
 Jizera
 vodní nádrž Harcov
 Myší skála
 Bartošova pec
 Jezdec
 Severočeské muzeum
 dům U Dvou sfing
 Roztoky u Semil
 Liberec
 Holubník
 nová radnice
 synagoga
 Rašovka
 horská chata Smědava
 Šolcův dům
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Masarykova vyhlídka
 Malý Rohozec
 Štolpišská silnice
 Postojna
 Dlaskův statek
 Dolánky
 Klokočský hrádek
 Arthurův hrad
 Rotštejn
 U borovice
 Kozákov
 Sychrov
 Hrubý Rohozec
 Škodějov
 kostel sv. Bonifáce
 Ořešník
 Semily
 Husův sbor
 Muzeum Českého ráje
 Koštofrank
 Roprachtice
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Albrechtice
 Loukov
 Sytový
Základní informace místa
ID místa: 8474
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama