Turistická chata Smědava z r. 1935 vznikla na pozemku starší chaty minimálně z r. 1841, která shořela v r. 1932. U chaty se nachází torzo shořelého loveckého zámečku z let 1910-1969.
Hlavní obrázek místa
Horská chata Směďava - fotografie použita s laskavým svolením majitele chaty - M.Kosinová
2014© Horská chata Směďava
Horská turistická chata v Jizerských horách se nachází východně mezi horou Jizerou (1 122 m n.m.) a Smědavskou horou (1 083 m n. m.) při potoku Smědá. Místem prochází červená turistická značka z Josefova Dolu do obce Bílý Potok. U chaty lze nalézt např. PR Prales Jizera, vodopád Bílé Smědé či PR Klečové louky.
Ivo Rozehnal, 18.2. 2014
historie

V oblasti Jizerských hor na křižovatce turistických cest z Bílého Potoka do Desné v místě zvaném Smědava v nadmořské výšce 846 m n. m. se nachází dřevěná turistická chata. Jedná se dnes o druhou stavbu, která nahradila původní turistickou chatu, uváděnou již roku 1841. Pravděpodobně však byla ještě staršího data. Bohužel v roce 1932 vyhořela a v roce 1935 byla nahrazena stavbou dnešní. Vedle chaty asi 50 m severozápadně stával od roku 1910 Clam-Gallasovský lovecký zámeček. Ten též shořel, ale až roku 1969. Dnes je v místě pouze zbylý kamenný základ. Původní turistická chata má v dějinách našeho sportu jedno prvenství. V roce 1895 se zde konal první oficiální závod na saních. Dnešní chata pod vrcholem Jizery stále patří k oblíbeným místům turistů a lyžařů.

Ivo Rozehnal - zdroj článek Liberecký deník 18.5.2011, 18.2. 2014

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Bílý Potok

Místa v okolí

 Jizera
 Paličník
 Na Čihadle
 Štolpišská silnice
 Protržená přehrada
 Smrk
 vodopády Jedlové
 Velký Štolpich
 vodní nádrž Souš
 Ořešník
 Holubník
 Kristiánov
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Lázně Libverda
 Světlý vrch
 Klingerovo mauzoleum
 Nová Louka
 městské lázně
 větrný mlýn
 Slovanka
 kostel sv. Kateřiny
 Riedlova hrobka
 Gieraltówek
 Riedlova vila
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 evangelický kostel
 Královka
 Klingerova vila
 Melzerův pomník
 rozhledna Špička
 Bramberk
 kaple Panny Marie
 Finkův kámen
 Trniště
 Hašlerova chata
 železniční most
 automobilka Kaipan
 radnice
 Smržovka
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jakuba
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Štěpánka
 Loupežnická jeskyně
 Nisanka
 pramen Nisy
 Skalní hrad
 kaple Piety
 pomník Hanse Kudlicha
 Jezdec
 kostel sv. Heleny
 kostel sv. Václava
 vodní nádrž Mšeno
 galerie Belveder
 Černá Studnice
 Hornické muzeum
 Neysseburg
 nová radnice
 hlavní pošta
 Liberecká výšina
 městské divadlo
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 sokolovna
 ZOO Liberec
 zámecký okrsek
 Lidové sady
 Frýdlant
 Petřín
 Frýdlantský betlém
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Severočeské muzeum
 vodní nádrž Harcov
 Vratislavická kyselka
 Frýdlantský vrch
 pomník Hanse Kudlicha
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 Císařský kámen
 Haslerův dům
Kontaktní informace
horská chata Smědava, Bílý Potok 163, Hejnice
Základní informace místa
ID místa: 11605
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.1.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama