Tvrz prvně doloženou k r. 1591 nechal vystavět Šalamoun Blekta z Útěchovic. Sídlo ztratilo svou funkci po r. 1714, kdy dvůr koupil Ludvík Josef Hartig a připojil jej k panství Vartenberskému. Památkově chráněnou částí areálu je pouze barokní brána se sochou sv. Linharta a erbem rodu Hartigů.
Hlavní obrázek místa
Památkově chráněná barokní brána, za níž je budova tvrze.
© Luděk Vláčil 08/2021
Chrastná (německy Krassa) je malá severočeská vesnička tvořící část města Osečná v okrese Liberec. Ve vsi stojí tzv. Červený dvůr, jehož jádro tvoří renesanční tvrz. Památkově chráněná je pouze barokní brána dvora se sochou sv. Linharta. Areál slouží jako ubytovací zařízení-tvrz KRASSA.
Luděk Vláčil, 17.8. 2021
historie

Renesanční tvrz v tzv. Červeném dvoře nechal postavit někdy kolem roku 1581 Šalamoun Blekta z Útěchovic, který obnovil samostatný Chrastenský statek. První přímá zmínka o tvrzi pochází z roku 1591. Šalamounovi potomci na tvrzi sídlili do třicetileté války. V roce 1628 ji jako lenní statek získal Volf ze Šejnic a roku 1705 přechází do vlastnictví Lichtenštejnů. Již v roce 1714 je Ludvíkem Josefem Hartigem dvůr připojen k panství Vartenberskému (Stráž pod Ralskem). Tvrz tím ztratila rezidenční funkci a sloužila jako účelová budova hospodářského dvora. V 18. století byl celý dvůr barokně upraven. V letech 2016 až 2018 proběhla kompletní rekonstrukce areálu. Tvrzí je pouze patrová budova stojící naproti bráně v jižní čísti dvora. Obdélná stavba má rozměry asi 21 x 9 metrů. V jejím interiéru se zachovaly původní klenby a schodiště do patra. Nejhodnotnější částí je klenutý sál s ústředním sloupem, pod kterým se…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie českých tvrzí I (A-J). Praha: Argo 1998, https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 16.8. 2021

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Chrastná

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15874
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama