Zaniklý hrádek celosvětového spolku Schlaraffia z roku 1909 ve stylu romantického hradu s hranolovou věží a červenožlutou fasádou byl do května 2019 jedinou dochovanou stavbou v Evropě. Spolek byl založen 10. října 1859, zakladateli byli Franz Thomé a Albert Eiler.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 12/2009
V Jablonci nad Nisou byl spolek Schlaraffia založen roku 1909. Postavil si vlastní dům, jejímž autorem byl architekt a stavitel Emilian Herbig. Dům byl postaven ve stylu romantického hradu s hranolovou věží a červenožlutou fasádou. Dům se dochoval až do května roku 2019, kdy byl jedinou dochovanou stavbou Schlaraffie v Evropě. Dne 11. května 2019 dům, o jehož zařazení mezi kulturní památky jednalo ministerstvo kultury, bez povolení začala bourat firma Malina Safety. Hrádek přišel o věž a je závažně poškozen. Schlaraffia je mužský recesistický spolek, který byl založen 10. října 1859 v Praze. Zakladateli byl ředitel Německého divadla v Praze Franz Thomé a basista téhož divadla Albert Eilers. K zakládajícím členům patřili i další německy mluvící herci a obchodníci, zejména židovští, sdružení ve spolku Arkadia milovníků výtvarného umění a uměleckých památek. Třemi cíli tohoto celosvětového spolku jsou přátelství, umění a humor. Schlaraffia nemá nic společného se Svobodnými zednáři ani s klubem Rotary International. Schlaraffové se distancují též od karnevalových spolků, s nimiž je lze lehko zaměnit kvůli jejich sklonu k humoru i kvůli jejich pestrému oblečení připomínajícímu nezasvěcenému karneval. Symbolem Schlaraffie je výr symbolizující moudrost. Ideály Schlaraffie jsou, jak bylo uvedeno výše, přátelství, humor a umění. Spolek se nezapojuje do všedního života a neobsahuje žádnou ideologii. Naopak se ohraničuje proti všednímu „profánnímu“ stylu života, aby členové, alespoň na čas, zapomněli na všední problémy a uvolnili se, věnujíce se přátelství, humoru a umění. Proto je na setkáních (Sippungen) zapovězěno diskutovat o „profánních“ tématech, která mohou vést ke sporu, např. politika a náboženství. Existují tři stupně členství: nováček začíná jako zbrojnoš (Knappe); po čase je povýšen na zemana (Junker) a posléze jsou pasováni na rytíře…  číst dále
Redakce, JC, 6.11. 2019
Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Jablonec nad Nisou

Místa v okolí

 stará radnice
 nová radnice
 galerie Belveder
 kostel sv. Anny
 fara
 hlavní pošta
 sokolovna
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 Petřín
 Nisanka
 pramen Nisy
 kostel sv. Jakuba
 Bramberk
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 Černá Studnice
 automobilka Kaipan
 Císařský kámen
 Finkův kámen
 Smržovka
 Slovanka
 železniční most
 Trniště
 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
 Kopanina
 Královka
 Frýdštejn
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Malá Skála
 Liberecká výšina
 rozhledna Špička
 kaple sv. Vavřince
 sousoší Panny Marie
 kašna
 Vranov-Pantheon
 vodní nádrž Harcov
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 dům U Dvou sfing
 radnice
 Boučkův statek
 Severočeské muzeum
 Světlý vrch
 vodopády Jedlové
 Rašovka
 Liberec
 Melzerův pomník
 kaple sv. Trojice
 Kristiánov
 nová radnice
 Šolcův dům
 Nová Louka
 Jezdec
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 spořitelna
 Drábovna
 Železný Brod - VPZ
 Riedlova vila
 Bartošova pec
 Besedické skály
 Zbirohy
 Riedlova hrobka
 Protržená přehrada
 kamenný most
 kostel sv. Bonifáce
 Návarov
 Návarov
 Arthurův hrad
 Sychrov
 Malý Rohozec
 Maják Járy Cimrmana
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Víta
 kaple Piety
 Na Čihadle
 Holubník
 kostel sv. Martina
 Dlaskův statek
 Dolánky
 vodní elektrárna
 Štolpišská silnice
 Jizera
 Jesenný
 Hrubý Rohozec
 Ještěd
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Postojna
 Skalákovna
 Štěpánka
 Klokočský hrádek
 Velký Štolpich
 Myší skála
 vodní nádrž Fojtka
 Husův sbor
 kostel sv. Kateřiny
 mohyla letců
 Rotštejn
 mariánský sloup
 Schmittův zámek
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Muzeum Českého ráje
 městská spořitelna
 městský špitál
 radnice
 horská chata Smědava
 synagoga
 Albrechtice
 Blaschkeho vila
 Kozákov
 Haléřova tvrz
 Masarykova vyhlídka
 Roztoky u Semil
 Rašeliniště Jizerky
 Hamrštejn
 Semily
 Koštofrank
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 Curia Vítkov
Základní informace místa
ID místa: 14509
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama