Zaniklý hrádek celosvětového spolku Schlaraffia z roku 1909 ve stylu romantického hradu s hranolovou věží a červenožlutou fasádou byl do května 2019 jedinou dochovanou stavbou v Evropě. Spolek byl založen 10. října 1859, zakladateli byli Franz Thomé a Albert Eiler.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 12/2009
V Jablonci nad Nisou byl spolek Schlaraffia založen roku 1909. Postavil si vlastní dům, jejímž autorem byl architekt a stavitel Emilian Herbig. Dům byl postaven ve stylu romantického hradu s hranolovou věží a červenožlutou fasádou. Dům se dochoval až do května roku 2019, kdy byl jedinou dochovanou stavbou Schlaraffie v Evropě. Dne 11. května 2019 dům, o jehož zařazení mezi kulturní památky jednalo ministerstvo kultury, bez povolení začala bourat firma Malina Safety. Hrádek přišel o věž a je závažně poškozen. Schlaraffia je mužský recesistický spolek, který byl založen 10. října 1859 v Praze. Zakladateli byl ředitel Německého divadla v Praze Franz Thomé a basista téhož divadla Albert Eilers. K zakládajícím členům patřili i další německy mluvící herci a obchodníci, zejména židovští, sdružení ve spolku Arkadia milovníků výtvarného umění a uměleckých památek. Třemi cíli tohoto celosvětového spolku jsou přátelství, umění a humor. Schlaraffia nemá nic společného se Svobodnými zednáři ani s klubem Rotary International. Schlaraffové se distancují též od karnevalových spolků, s nimiž je lze lehko zaměnit kvůli jejich sklonu k humoru i kvůli jejich pestrému oblečení připomínajícímu nezasvěcenému karneval. Symbolem Schlaraffie je výr symbolizující moudrost. Ideály Schlaraffie jsou, jak bylo uvedeno výše, přátelství, humor a umění. Spolek se nezapojuje do všedního života a neobsahuje žádnou ideologii. Naopak se ohraničuje proti všednímu „profánnímu“ stylu života, aby členové, alespoň na čas, zapomněli na všední problémy a uvolnili se, věnujíce se přátelství, humoru a umění. Proto je na setkáních (Sippungen) zapovězěno diskutovat o „profánních“ tématech, která mohou vést ke sporu, např. politika a náboženství. Existují tři stupně členství: nováček začíná jako zbrojnoš (Knappe); po čase je povýšen na zemana (Junker) a posléze jsou pasováni na rytíře…  číst dále
Redakce, JC, 6.11. 2019
Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Jablonec nad Nisou

Místa v okolí

 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 hlavní pošta
 fara
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 Petřín
 Nisanka
 pramen Nisy
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Jakuba
 Bramberk
 kostel sv. Josefa
 Černá Studnice
 Císařský kámen
 Smržovka
 Slovanka
 Trniště
 železniční most
 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
 Kopanina
 Královka
 kostel sv. Antonína
 Frýdštejn
 Špičák
 Malá Skála
 Liberecká výšina
 rozhledna Špička
 kaple sv. Vavřince
 sousoší Panny Marie
 kašna
 Vranov-Pantheon
 vodní nádrž Harcov
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 dům U Dvou sfing
 radnice
 Boučkův statek
 Severočeské muzeum
 Světlý vrch
 vodopády Jedlové
 Rašovka
 Liberec
 Melzerův pomník
 kaple sv. Trojice
 Šolcův dům
 nová radnice
 Nová Louka
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Jezdec
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 spořitelna
 Drábovna
 Železný Brod - VPZ
 Riedlova vila
 Bartošova pec
 Besedické skály
 Zbirohy
 Riedlova hrobka
 Protržená přehrada
 kamenný most
 kostel sv. Bonifáce
 Návarov
 Návarov
 Arthurův hrad
 Sychrov
 Malý Rohozec
 Maják Járy Cimrmana
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Víta
 kaple Piety
 Holubník
 kostel sv. Martina
 Dlaskův statek
 Dolánky
 vodní elektrárna
 Jizera
 Jesenný
 Hrubý Rohozec
 Ještěd
 větrný mlýn
 Postojna
 Štěpánka
 Štolpišská silnice
 Klokočský hrádek
 Myší skála
 vodní nádrž Fojtka
 Husův sbor
 kostel sv. Kateřiny
 mohyla letců
 Rotštejn
 radnice
 mariánský sloup
 Schmittův zámek
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Muzeum Českého ráje
 městská spořitelna
 městský špitál
 synagoga
 radnice
 horská chata Smědava
 Blaschkeho vila
 Albrechtice
 Kozákov
 Haléřova tvrz
 Masarykova vyhlídka
 Roztoky u Semil
 Hamrštejn
 Semily
 Koštofrank
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 Curia Vítkov
Základní informace místa
ID místa: 14509
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama